Magda Gessler powraca do restauracji "Wilniuk". Efekt rewolucji ją zaskoczył!

Kuchenne rewolucje: Powrót Magdy Gessler
W finałowym odcinku "Kuchennych rewolucji", Magda Gessler powraca do Suwałk, by ocenić restaurację "Wilniuk" po przeprowadzonych zmianach. Czy wprowadzone przez nią dania spełnią jej oczekiwania? Widzowie są świadkami degustacji i szczerej oceny restauratorki.
Kuchenne rewolucje: Magda Gessler rozmawia z Tatianą
Kuchenne rewolucje: Kryzys w kuchni

"Kuchenne rewolucje" - rewizyta Magdy Gessler w restauracji "Wilniuk"

W finałowym odcinku "Kuchennych rewolucji", Magda Gessler ponownie odwiedza restaurację "Wilniuk" w Suwałkach, aby ocenić efekty przeprowadzonych zmian. Podczas pierwszej wizyty, restauratorka wprowadziła nowe dania, mające na celu podnieść standard lokalu i przyciągnąć więcej gości. Teraz nadszedł czas na wielki test - czy restauracja "Wilniuk" podołała wyzwaniom? Pierwszym daniem, które spróbowała, była tarta litewska.

Kwaśno-wytrawne - pycha! Bardzo pyszne danie! Starają się!
- skomentowała Magda Gessler

Jej słowa były pełne uznania dla zespołu, który ewidentnie przyłożył się do realizacji jej wskazówek. Następnie przyszedł czas na rosół z kołdunami, którym restauratorka była zachwycona. Gulasz - choć smaczny, wymagał jeszcze drobnych poprawek. Pomimo tych uwag, ogólna ocena restauracji była niezwykle pozytywna.

Zwyciężyłyście - mamy prawdziwą restaurację! Moje gratulacje! Uważam, że rzadko się zdarza tak ogromna zmiana (...) To jest prawdziwa restauracja, której nie miałyście (...) To jest ogromny postęp...
- skomentowała Magda Gessler

Finałowy odcinek "Kuchennych rewolucji" pokazuje, że dzięki ciężkiej pracy i determinacji, nawet najbardziej zmagające się z problemami lokale mogą stać się prawdziwymi perełkami gastronomii.

Kuchenne rewolucje: Magda Gessler
Kuchenne rewolucje: Magda Gessler
Źródło: Bartosz Krupa

Oglądaj "Kuchenne rewolucje" w Player.pl

"Kuchenne rewolucje" - co wydarzyło się w poprzednim odcinku?

Tarnowskie Góry ze względu na kopalnie ołowiu i srebra były wieki temu sławnym i bogatym miastem. Dziś to spokojne, leżące na północy aglomeracji śląskiej miasteczko zamieszkuje nieco ponad sześćdziesiąt tysięcy obywateli, dla których 3 lata temu gotować postanowili Sylwia i Sebastian. 43-letni właściciel z rozbrajającą szczerością przyznaje, że otwarcie restauracji Art-smaku to efekt kryzysu wieku średniego: „Jedni po "czterdziestce” kupują drogie auta, ja postanowiłem otworzyć restaurację”.

Na początku Sebastian i Sylwia zatrudniali sporą ekipę, łącznie z szefami kuchni, ale okazało się, że goście dostają np. nieświeże mięso… Kiedy klientów zaczęło ubywać, właściciele postanowili wziąć prowadzenie restauracji we własne ręce. Sebastian został szefem kuchni, a Sylwia zajęła się obsługą gości. Niestety zdarza się, że w tygodniu do restauracji zajrzy jedynie 10 osób… Dlaczego tarnogórzanie nie chcą jeść w restauracji Sylwii i Sebastiana? Jak właściciele wypadli w oczach Magdy Gessler? Czy prowadzenie restauracji przez niedoświadczonych właścicieli to dobry pomysł? Odpowiedź jaką znajdzie Magda Gessler jest doprawdy zaskakująca!

Kuchenne rewolucje, sezon 28, odcinek 11

240513_Kuchenner_Rewolucje_s_28_odc_11_WWW_Sub_11,00
"Widać, że się starają, ale brakuje kropki nad i!" - co poszło nie tak?
"Widać, że się starają, ale brakuje kropki nad i!" - co poszło nie tak?
"Co to ma być?! Wszystko jest otwarte!" - Magda Gessler oceniła czystość w restauracji
"Co to ma być?! Wszystko jest otwarte!" - Magda Gessler oceniła czystość w restauracji
Kuchenne rewolucje w Tarnowskich Górach – „Art-smaku” na rozdrożu
Kuchenne rewolucje w Tarnowskich Górach – „Art-smaku” na rozdrożu
Degustacja Magdy Gessler w Tarnowskich Górach
Degustacja Magdy Gessler w Tarnowskich Górach

Czytaj też:

Autor: Kinga Rysula

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa

podziel się:

Pozostałe wiadomości