Martyna z "MasterChef Nastolatki" jest ciężko chora w szpitalu. Potrzebna jest pomoc!

MasterChef Nastolatki
MasterChef Nastolatki
Martyna Wzorek, uczestniczka programu MasterChef Nastolatki od lat choruje na mukowiscydozę. W ostatnich miesiącach choroba mocno dała się we znaki i pustoszy organizm nastolatki.

Zbiórka na wsparcie leczenia Martyny Wzorek

Martyna ma 16 lat i choruje na ciężką, genetyczną chorobę: mukowiscydozę. Choroba została zdiagnozowana w wieku 9 lat i zdążyła zrobić w organizmie ogromne spustoszenie.

Młody organizm musi się mierzyć ze zmianami w płucach, niską wagą, postępującą marskością wątroby, cukrzycą CFRD. Martyna ma za sobą wiele wizyt w szpitalu, a ze względu na stan swojego zdrowia musiała zrezygnować z uczęszczania do szkoły. Przejście na nauczanie indywidualne mocno odizolowało ją od rówieśników. 7 lat choroby od czasu diagnozy pokazały, że mukowiscydoza nie liczy się z nikim i niczym.

- Teraz, kiedy są w Polsce refundowanie leki na mukowiscydozę i wydawałoby się, że wszystko już za nami, w bezczelny sposób dała o sobie znać wątroba, która jest niewydolna i nie ma szans na regenerację. Martyna od lutego 2022 oczekuje na dawcę na aktywnej liści do przeszczepienia - napisała mama Martyny na zbiórce.

- Tygodnie oczekiwania przerodziły się w miesiące, miesiące przerodziły się w lata… to już dwa lata i dwa miesiące jak codziennie po kilkanaście razy zerkam na telefon w oczekiwaniu na upragnione słowa: "przyjeżdżajcie, jest dawca". Lecz telefon nie dzwoni, a ja zastanawiam się, ile przyjdzie nam czekać na ten cud, słysząc w międzyczasie, że jej waga jest za niska, że to już szóste, wyniszczające organizm krwawienie z żylaków przełyku, że choroba sięgnęła po kolejne i ma osteoporozę, że aktualna dieta wysokokaloryczna przestała wystarczać i lekarze muszą wdrożyć dożywianie pozajelitowe… - opisuje mama Martyny.

Ze względu na ogromne koszta, jakie wiążą się z walką z mukowiscydozą mama Martyny założyła zbiórkę. Zebrane pieniądze pozwolą skuteczniej zadbać o zdrowie i komfort Martyny: tu możesz wesprzeć Martynę Wzorek

Proszę Was wszystkich o wsparcie i modlitwy.
- napisała Justyna, mama Martyny

"MasterChef Nastolatki". Martyna Wzorek w programie

Martyna ma 16 lat i pochodzi z miejscowości Szałas w woj. świętokrzyskim. Zaczęła gotować w drugiej klasie szkoły podstawowej. Już w młodym wieku była zmuszona do dużej samodzielności, także tej kulinarnej ponieważ ze względu na swoją chorobę - mukowiscydozę - musiała przejść na nauczanie domowe.

Niektórzy mają rutynę, żeby wypić kawę rano, niektórzy, żeby wziąć leki
- wyjaśnia Martyna
MasterChef Nastolatki: Martyna Wzorek przygotowała aż dwie potrawy i zgarnęła fartuch!

Udział w programie zagwarantowała sobie carbonarą z własnym makaronem oraz tiramisu ze słonym karmelem i ciemnym kakao. To byl niezwykle ambitny plan, rzadko kiedy uczestnicy serwują aż dwa dania. Tomek Jakubiak był pod ogromnym wrażeniem carbonary, przyznał, że Martynie udało się uzyskać bardzo ważny i trudny element tej potrawy, czyli charakterystyczny sos. Podobnie zachwyceni byli Michel Moran i Dorota Szelągowska.

Martyna, jesteś mistrzem świata. Brawo!
- zapewniała Dorota Szelągowska

Martyna wykazała się w programie ogromną miłością do gotowania, kulinarną wyobraźnią i fantazją, którą posiadać musi każdy dobry kucharz. Jej przygoda z MasterChefem Nastolatki skończyła się w 5. odcinku.

Burrito tematem dogrywki! Kto opuścił program "MasterChef Nastolatki"?
Burrito tematem dogrywki! Kto opuścił program "MasterChef Nastolatki"?
W 5. odcinku MasterChefa Nastolatki uczestnicy brali udział w trzech konkurencjach. Indywidualnej, drużynowej i dogrywce, po której jedna osoba musiała opuścić program.

Oglądajcie program "MasterChef Nastolatki w TVN i Player.pl

Dania Martyny Wzorek:

Autor: Anna Szafrańska

podziel się:

Pozostałe wiadomości