Beza Pavlova uznawana jest za jeden z pyszniejszych deserów, który można zrobić bardzo szybko. Mamy dla was tajny przepis od Michała ''Rozkosznego'' Korkosza, dzięki któremu szybko zrobicie bezę w domowym zaciszu. Ani się obejrzycie, a Beza Pavlova wyląduje na waszych stołach.
Beza Pavlova - składniki
By wszystko się udało, na początku musicie skompletować składniki, pamiętajcie o proporcjach.
- 4 duże jajka, białka i żółtka oddzielnie
- 1 ¼ szklanki (250 g) drobnego cukru + 4 łyżki drobnego cukru
- 1 łyżka mąki kukurydzianej
- 1 łyżeczka octu z białego wina lub jabłkowego
- 500 g śmietanki 36%
- 1 laska wanilii
- 500 g sera mascarpone
- 5 - 6 fig, pokrojone na ćwiartki
- 3 łyżki miodu
Beza Pavlova - tajny przepis od Michała ''Rozkosznego'' Korkosza na bezę z kremem chantilly i figami
Aby deser wyszedł idealnie, należy po kolei zrobić następujące czynności:
Białka ubij na sztywno na maksymalnych obrotach, zmniejsz moc o połowę i powoli dodawaj 1 ¼ szklanki (250 g) drobnego cukru. Ubijaj do momentu, aż masa będzie sztywna i lśniąca. Dodaj mąkę z octem i delikatnie wymieszaj.
Piekarnik rozgrzej do 120°C. Wyłóż blachę do pieczenia papierem do pieczenia i odrysuj na nim okrąg średnicy 20 cm. Piecz 2,5 godziny do chrupkości bezy z wierzchu i od spodu. Wyłącz piekarnik i pozostawić w nim bezę na dodatkowe 2 godziny do przestudzenia. Następnie uchyl piekarnik i całkowicie wystudź bezę.
Ubij śmietankę na sztywno, dodaj ziarna wanilii i przełóż do lodówki. Żółtka z pozostałymi 4 łyżkami cukru przełóż do innej miski i ubijaj, aż będą jasne i puszyste. Zmniejsz obroty i powoli dodawaj mascarpone. Gdy całość się wymiesza, dodaj śmietanę. Pozostaw w lodówce do zastygnięcia.
Pokrój figi na ćwiartki, wymieszaj miód z sokiem cytrynowym. Bezę przełóż delikatnie na talerz, wyłóż krem i figi. Polej cytrynowym miodem i podawaj. Goście będą zachwyceni!
Beza Pavlova - nazwa: skąd się wzięła?
Uznawane jest, że nazwa ''Beza Pavlova'', podchodzi od Anny Pavlovej - popularnej primabaleriny, która odbywała tournée po Australii i Nowej Zelandii w latach dwudziestych XX wieku. Występy artystki tak oczarowały publiczność, że na jej cześć nazwano ten przepyszny deser. Co ciekawe, kształt bezy inspirowany jest kształtem sukni baleriny.
Autor: Dominik Pajewski
Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe