Przed nami 7. odcinek 15. sezonu programu "Kobieta na krańcu świata". Martyna Wojciechowska odwiedzi w nim Kenię, która od lat prowadzi politykę w kierunku ochrony dzikiej przyrody. Na miejscu pozna pierwszy w tym kraju całkowicie kobiecy oddział rangerek - Drużynę Lwic.
Program "Kobieta na krańcu świata" ma juz 15 lat. W jubileuszowym sezonie Martyna Wojciechowska ponownie zaprosiła widzów TVN w wyjątkową podróż po najdalszych zakątkach świata. W kolejnych odcinkach 15. sezonu wraz z ekipą odwiedziliśmy już Gwatemalę, Nepal, USA, Gruzję, Irlandię oraz Meksyk. W każdym z tych krajów spotkała wyjątkowe kobiety, a także pierwszego w historii programu mężczyznę, który stał się jego bohaterem. Przed nami 7. odcinek jubileuszowego sezonu. Tym razem Martyna Wojciechowska zawita do Kenii, gdzie pozna jedyny taki w tym kraju oddział strażniczek przyrody.
"Kobieta na krańcu świata". Jedyny taki oddział strażniczek przyrody w Kenii
Kenia jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów w Afryce i to nie bez powodu. Malownicze krajobrazy, dzikie zwierzęta oraz bogata kultura sprawiają, że kraj ten co roku przyciąga prawie 2 miliony turystów. Niestety, choć w 1977 roku Kenia oficjalnie zakazała polowań, kłusownicy nadal próbują zabijać dzikie zwierzęta. Grupa kilkunastu odważnych kobiet postanowiła stawić im czoła.
Team Lioness, czyli Drużyna Lwic, to pierwszy w pełni kobiecy zespół strażniczek przyrody w Kenii. Wszystkie strażniczki z Drużyny Lwic pochodzą z grupy etnicznej Masajów i są pierwszymi kobietami ze swych rodzin, które przełamały patriarchalne normy i zdobyły zatrudnienie, wkraczając tym samym do tradycyjnie męskiego świata. Bohaterka odcinka, Eunice Peneti, jest pierwszą kobietą z ludu Masajów w tym regionie, która zdobyła prawo jazdy.
Rangerki z Drużyny Lwic patrolują tereny w pobliżu Parku Narodowego Amboseli, pełnią też rolę mediatorek między swoją społecznością a osobami zaangażowanymi w ochronę natury. Masajowie nie zawsze żyli w harmonii z dzikimi zwierzętami - według dawnej tradycji w tej kulturze chłopiec powinien upolować lwa, aby stać się mężczyzną. Obecnie zwierzęta są również zabijane w odwecie za ataki na inwentarz czy też z chęci zarobku.
Według szacunków na całym świecie czarny rynek handlu zwierzętami może być wart nawet 80 miliardów złotych. W Kenii kilogram kości słoniowej na czarnym rynku osiąga cenę nawet kilku tysięcy dolarów. W 7. odcinku "Kobieta na krańcu świata" Martyna Wojciechowska wyjaśniła, że Kenia od lat prowadzi skuteczną politykę ochrony przyrody, a populacja dzikich zwierząt w tym kraju powoli się odradza. Zakaz polowań wprowadzono tam pół wieku temu, zaś w ramach przestrogi i protestu palone są ciosy słoni, które zostały skonfiskowane kłusownikom. Niestety w Afryce wciąż jest wiele miejsc, w których myśliwi z Europy, Ameryki czy Chin bezkarnie zabijają zwierzęta dla zysku czy trofeum.
Zobaczcie fragment 7. odcinka 15. sezonu programu "Kobieta na krańcu świata" przed premierą.
"Kobieta na krańcu świata" - kiedy emisja?
Historię strażniczek z Drużyny Lwic i Eunice Peneti poznacie już w najbliższą niedzielę. Premiera 7. odcinka 15. sezonu programu "Kobieta na krańcu świata" o 12.00 w TVN.
Zobacz również:
- "Kobieta na krańcu świata". Ceci od lat poszukuje zaginionych synów. "Wiem, że wrócą do domu"
- "Kobieta na krańcu świata" w Irlandii. Ostatni tradycyjny swat wysłał Martynę Wojciechowską na randki w ciemno
Autor: Olga Konarzycka
Źródło zdjęcia głównego: x-news