Katarzyna Puzyńska o różnicach pomiędzy serialem "Lipowo. Zmowa milczenia" a książką. Kim jest Edek?

Katarzyna Puzyńska
Lipowo. Zmowa milczenia: Katarzyna Puzyńska o postaci Juniora
Lipowo. Zmowa milczenia: Katarzyna Puzyńska o postaci Juniora
Lipowo. Zmowa milczenia: Katarzyna Puzyńska o postaci Edka
Lipowo. Zmowa milczenia: Katarzyna Puzyńska o postaci Edka
"Lipowo. Zmowa milczenia" oparte jest na motywach powieści Katarzyny Puzyńskiej "Motylek". Podczas emisji serialu narosły kontrowersje wokół różnic pomiędzy książką, a wersją Player Original. Katarzyna Puzyńska skomentowała dla nas kilka kwestii, które różnią najbardziej od siebie książkę i serial.

Serial Player Original "Lipowo. Zmowa milczenia" w całości jest dostępny w player.pl.

"Lipowo. Zmowa milczenia" - o czym jest serial?

Serial "Lipowo. Zmowa milczenia" opowiada historię śledztwa prowadzonego przez byłą policjantkę Weronikę Nowakowską oraz policjanta Daniela Podgórskiego w sprawie śmierci zakonnicy siostry Moniki. Bohaterowie, oszukiwani i myleni przez mieszkańców sielskiej z pozoru miejscowości Lipowo usiłują dowiedzieć się, kto stoi za umyślnym przejechaniem siostry zakonnej i jaki jest powód tak brutalnej śmierci osoby duchownej. To, co wyróżnia serial "Lipowo. Zmowa milczenia" na tle innych seriali kryminalnych, to momentami ironiczne, komediowe wręcz podejście do tematu i przerysowanie postaci.

O postaciach z serialu "Lipowo. Zmowa milczenia" porozmawialiśmy z Katarzyną Puzyńską, autorką powieści "Motylek" na motywach, której powstał scenariusz naszego serialu. Pisarka odniosła się do kontrowersji wokół niektórych postaci, które na kartach książki wyglądały lub zachowywały się zupełnie inaczej. Najwięcej dyskusji przyniosła serialowa Weronika Nowakowska (w serialu wcieliła się w nią Julia Kijowska). Fani powieści zastanawiali się, czy zmiany w wyglądzie, zachowaniu czy profesji głównej bohaterki są trafionym pomysłem.

Serial rządzi się własnymi prawami, z tym, że pewnie za dużo byłoby tych wątków jak na jeden sezon. Mam nadzieję, że będzie więcej sezonów i te wątki się po prostu rozbudują.
powiedziała Katarzyna Puzyńska
230724_katarzyna_puzynska_setka_06
Katarzyna Puzyńska oceniła obsadę serialu "Lipowo Zmowa milczenia"

"Lipowo. Zmowa milczenia" - co Katarzyna Puzyńska twierdzi o postaci Juniora?

Kolejną postacią, która bardzo różni się od swojego książkowego pierwowzoru jest Junior Kojarski (w tej roli Artur Ziółkowski). W książce jest on dorosłym mężczyzną, posiadającym żonę oraz dziecko, natomiast w serialu Junior jest młodym dorosłym, który ma problem z hazardem, używkami i wciąż nie może podnieść się po śmierci swojej mamy.

Lipowo. Zmowa milczenia, odcinek 7
Lipowo. Zmowa milczenia, odcinek 7

Paweł z serialu "'Lipowo. Zmowa milczenia" - co o tej postaci uważa Katarzyna Puzyńska?

Postać Pawła z serialu "Lipowo. Zmowa milczenia" inspirowana była dwiema postaciami z książki "Lipowo. Zmowa milczenia". Byli to policjanci Paweł Kamiński i Marek Zaremba, którzy w powieści "Motylek" mają zupełnie różne charaktery, inaczej też toczą się ich losy. W serialowego Pawła wcielił się aktor Krzysztof Wach i zdaniem Katarzyny Puzyńskiej był to idealny wybór. - Podczas zlotu w Lipowie była taka sytuacja, że puszczano fragmenty serialu. Krzysiek jeszcze nic nie powiedział, tylko wszedł jako Paweł i wszyscy już wiedzieli, że to jest Paweł. Właśnie to jest fajne, dobra gra, że on potrafił całą swoją postawą przekazać tę postać - skomentowała pisarka.

230724_katarzyna_puzynska_setka_10
Lipowo. Zmowa milczenia: Katarzyna Puzyńska o postaci Pawła

Edek z serialu "Lipowo. Zmowa milczenia" to postać, której nie ma w książkach!

Kościelny Edek, którego gra Antoni Sałaj, w ogóle nie występuje w książkach Katarzyny Puzyńskiej. Ta postać została wymyślona wyłącznie na potrzeby serialu. - Jest to ciekawa postać kościelnego, pomocnika księdza... - powiedziała autorka. - Jest Edek bardzo ciekawą postacią, do końca nie wiadomo czy on jest zły czy jest dobry, co on tam kombinuje, ale w Lipowie wszyscy mają coś do ukrycia, zarówno w książkach jaki w serialu.

230724_katarzyna_puzynska_setka_11
Lipowo. Zmowa milczenia: Katarzyna Puzyńska o postaci Edka

Telewizyjna premiera odcinków serialu "Lipowo. Zmowa milczenia" w poniedziałki o 21:35 w TVN.

Autor: Kaja Krasnodębska

podziel się:

Pozostałe wiadomości