"Ma pokazać, że jesteśmy, istniejemy". Dziennikarze "Autentycznych" o programie

"Ma pokazać, że jesteśmy, istniejemy". Dziennikarze "Autentycznych" o programie
W niedzielę 25 lutego o 20:00 w TVN i player.pl premiera 3. odcinka "Autentycznych". O tym, dlaczego ten program jest potrzebny porozmawialiśmy z jego dziennikarzami. - Nie tylko osoby, które nie mają zaburzeń, chorób mogą występować w telewizji - powiedziała Natalia Wiśniewska.

Dwa pierwsze odcinki programu "Autentyczni" wyemitowane w listopadzie ubiegłego roku nie tylko spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów, ale przede wszystkim przyczyniły się do zwiększenia świadomości oraz zapoczątkowały społeczną dyskusję na temat autyzmu.

Siła w spektrum. Chcemy być kochani

Podczas nagrań do 3. odcinka, którego gościem będzie Mata (premiera 25 lutego o 20:00 w TVN i player.pl) nasza reporterka Iga Kugiel porozmawiała z dziennikarzami programu "Autentyczni" o tym, dlaczego jest on ważny i warty obejrzenia. - Ten program ma przekazać, że nie tylko osoby, które nie mają zaburzeń, chorób mogą występować w telewizji. Chcemy dać pozytywny obraz i pozytywną energię - powiedziała samorzeczniczka Natalia Wiśniewska.

Samorzecznik Bartek Jakubowski o programie "Autentyczni"

O tym, co program "Autentyczni" ma przekazać ludziom zapytaliśmy m.in. samorzecznika Bartka Jakubowskiego. Mężczyzna aktywnie działa na temat wzrostu świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu. Według niego to właśnie większa świadomość społeczna o osobach rozwijających się w spektrum jest głównym celem programu. - Program m pokazać, że my jesteśmy, istniejemy, żeby była ta dyskusja - mówił.

Bartek Jakubowski przyznał jednak, że sam program nie wystarczy, żeby wiedza w społeczeństwie na temat osób rozwijających się w spektrum autyzmu rosła. Potrzebna jest również m.in. praca samorzeczników i rzeczników takich jak on. - Dla mnie jako samorzecznika będzie okazja, żeby obalić mity, które program pozornie wytworzy. Tak naprawdę można potem wiele rzeczy naprostować.

To jest takie spektrum, że poza osobami takimi jak ja i większość moich kolegów w tym programie są też takie, mniej samodzielne lub po prostu niesamodzielne i mam nadzieję, że na nie też się zwróci uwagę. 
samorzecznik Bartek Jakubowski o spektrum autyzmu

"Autentyczni" - Mata gościem 3. odcinka!

Nieprzypadkowy jest zatem wybór kolejnego gościa programu, który podczas nagrania odcinka zdecydował się podzielić informacją, że sam jest osobą w spektrum autyzmu. Mata, czyli Michał Matczak, to 23-letni ceniony raper, który zasłynął swoim kontrowersyjnym utworem "Patointeligencja" i bardzo szybko stał się głosem młodego pokolenia. Stroniąc od wywiadów i pojawiania się w tradycyjnych mediach, dla programu "Autentyczni" zrobił wyjątek – będzie to jego drugi wywiad telewizyjny w życiu! 

"Na początku się bardzo stresowałam". Mata gościem "Autentycznych". Zobacz zwiastun!
Czuję się oczyszczony, chociaż na początku się bardzo stresowałem. Nie wiedziałem, jakie będą pytania i czego się spodziewać. Oczywiście powiedziałem dużo takich rzeczy prosto z serca, o których, w sumie, nie wiedział prawie nikt, w tym ja sam.
powiedział Mata po nagraniach programu "Autentyczni"
"Powiedział, że jestem jakby w spektrum autyzmu". Mata gościem "Autentycznych". Zobacz zwiastun!

Autentyczni - o czym jest program TVN?

"Autentyczni" to program, w którym osoby ze spektrum autyzmu wcielają się w rolę dziennikarzy przeprowadzając wnikliwe i niekonwencjonalne wywiady z cieszącymi się sympatią i uznaniem widzów gośćmi. Premierowe odcinki, wyemitowane jesienią na antenie TVN, przybliżyły szerokiemu gronu odbiorców zróżnicowany sposób postrzegania świata przez osoby w spektrum oraz pozwoliły poznać rozmówców – Roberta Makłowicza i Natalię Kukulską – z innej, nieznanej do tej pory strony.  

Autentyczni: Mata gościem 3. odcinka
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
+1
Zobacz galerię

Gościem trzeciego odcinka, będzie jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych raperów młodego pokolenia. Mata, czyli Michał Matczak to utalentowany i szczery do bólu artysta, który szybko zyskał sobie uznanie swojego pokolenia, ponieważ w swojej twórczości nie bał się podejmować trudne i kontrowersyjne tematy, z którymi współczesna młodzież się utożsamia. Komunikację ze swoimi odbiorcami Mata prowadzi bezpośrednio poprzez własne social media, unikając wywiadów w mediach. Dla programu "Autentyczni" zrobił wyjątek. Charakter rozmowy, założenia programu, rozmówcy w spektrum autyzmu, którzy wcielą się w rolę dziennikarzy oraz cel, jaki przyświeca temu projektowi, to wszystko zachęciło artystę do wzięcia w nim udziału. Dzięki jego zaangażowaniu, temat autyzmu ma szansę dotrzeć do wielu młodych ludzi.  

Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Źródło: Bartosz Krupa

Program "Autentyczni", w oryginalnej wersji pod nazwą "The A Talks", został stworzony przez popularnych francuskich filmowców – Oliviera Nakache oraz Erica Toledano, reżyserów m.in. wzruszającego i skłaniającego do refleksji filmu "Nietykalni". To wyjątkowy projekt, do którego zostały zaproszone osoby ze spektrum autyzmu. Pod nadzorem profesjonalistów i po merytorycznym przygotowaniu, przeprowadzają wywiady z cenionymi i powszechnie znanymi postaciami ze świata polityki, mediów czy sztuki. W roli moderatora, podczas całego procesu, niezmiennie towarzyszyć im będzie Maciej Stuhr. 

Emisja: "Autentyczni" odc. 3, niedziela 25 lutego, godz. 20.00. 

Autor: Kaja Krasnodębska

Reporter: Iga Kugiel

podziel się:

Pozostałe wiadomości