Autentyczni: Zobacz relację z debaty na temat spektrum autyzmu!

Autentyczni: Zobacz skrót debaty na temat spektrum autyzmu
Temat spektrum autyzmu powinien być częściej wpisywany do debaty publicznej. Dlatego też grono specjalistów z różnych fundacji oraz samorzeczniczka z Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni spotkali się, by porozmawiać na temat spektrum autyzmu oraz zwrócić uwagę na potrzebę aktywizacji osób w spektrum, czego częścią jest projekt “Autentyczni”. 
Autentyczni: Zobacz relację z debaty na temat spektrum autyzmu

Debatę poprowadziła Joanna Bukowska, dziennikarka "Uwagi", która jest mamą dziecka ze spektrum autyzmu. Wzięli w niej udział: Tomasz Wardzała z Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji, samorzeczniczka Natalia Wiśniewska oraz terapeutka Aleksandra Wachowska z Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, a także Joanna Grochowska - wiceprezes Fundacji Synapsis

Autentyczni - debata: Czas otworzyć się na neuroróżnorodność

Tematy, o których rozmawiali uczestnicy debaty, to m.in.: przybliżenie czym jest autyzm, jak można go zdiagnozować; mity na temat przyczyn autyzmu; sposoby aktywizacji; postrzeganie społeczne; najczęstsze problemy z jakimi spotykają się osoby w spektrum; co możemy zrobić, aby zwiększyć jakość życia tych osób.

Autentyczni - debata: Diagnoza i co dalej?

Zapraszamy na program "Autentyczni" 1 i 2 listopada o 20:05 w TVN!

Autyzm - debata: Mocne strony osób w spektrum autyzmu!

Program „Autentyczni”, w oryginalnej wersji pod nazwą „The A Talks”, został stworzony przez popularnych francuskich filmowców – Oliviera Nakache oraz Erica Toledano, reżyserów m.in. wzruszającego i skłaniającego do refleksji filmu „Nietykalni”. To wyjątkowy projekt, do którego zostały zaproszone osoby ze spektrum autyzmu. Pod nadzorem profesjonalistów i po merytorycznym przygotowaniu, przeprowadzą oni wywiady z cenionymi i powszechnie znanymi postaciami ze świata polityki, mediów czy sztuki. W roli moderatora, podczas całego procesu, będzie im towarzyszył Maciej Stuhr. Gośćmi pierwszych dwóch odcinków będą Robert Makłowicz i Natalia Kukulska.

Autentyczni - debata: Z jakimi trudnościami mierzą się osoby w spektrum autyzmu?

W programie „Autentyczni” weźmie udział blisko 50 osób w spektrum autyzmu. Będą to osoby, które chcą spróbować swoich sił jako dziennikarze. Każdy odcinek to spotkanie z inną znaną osobistością. Oczywiście sam wywiad będzie poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Zaczynając od samodzielnej pracy nad przekazaną im dokumentacją na temat gości i wyborem pytań, a następnie spotykając się z profesjonalistami, którzy podzielą się z nimi swoim doświadczeniem i odpowiednio przygotowują ich do tego dziennikarskiego zadania. W trakcie całego procesu uczestnicy otrzymują wsparcie merytoryczne oraz warsztatowe. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie oraz mogli jak najlepiej spełnić się w nowej dla nich roli.

Autentyczni - debata: Czego obawiamy się, kiedy rozmawiamy z osobami w spektrum autyzmu?

Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu, zarówno widzowie, jak i zaproszone gwiazdy, będą mogły bliżej poznać oraz lepiej zrozumieć zróżnicowany odbiór rzeczywistości przez osoby w spektrum. Podczas wywiadu pojawiają się tutaj zarówno tematy luźne i niezobowiązujące, jak i te trudne oraz wymagające dla gościa. Znane i popularne osoby, które w swoim życiu udzieliły setek wywiadów, doświadczą zupełnie innej relacji z rozmówcą niż kiedykolwiek wcześniej. To spotkanie będzie szczególnym i intymnym przeżyciem dla wszystkich – uczestników, gwiazd oraz widzów.

Autentyczni - debata: Co to jest samorzecznictwo osób w spektrum autyzmu?

Wszyscy zaproszeni do projektu uczestnicy, wspólnie wezmą udział w rozmowie z zaproszonym gościem. A nad jej przebiegiem czuwać będzie Maciej Stuhr - aktor, reżyser i scenarzysta, felietonista, konferansjer, wykładowca akademicki oraz psycholog. Jego szeroki zakres kompetencji, połączony ze szczególną empatią, sprawiają, że doskonale odnajduje się on w roli moderatora spotkań. Po wcześniejszym zapoznaniu się z uczestnikami oraz ich potrzebami, pomaga im angażować się i aktywnie brać udział w wywiadach z gośćmi odcinków. 

Autentyczni - zwiastun programu

Program „Autentyczni” to wyjątkowe spotkania i rozmowy, które pozwolą nam wszystkim lepiej zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu. 

Autor: Paulina Kunkowska

Reporter: Paulina Kunkowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Razem odNowa PRZED EMISJĄ W TV. Dlaczego Edyta nie ufa Maćkowi? Jakie tajemnice skrywa jej mąż?

Razem odNowa PRZED EMISJĄ W TV. Dlaczego Edyta nie ufa Maćkowi? Jakie tajemnice skrywa jej mąż?

"Na Wspólnej": Szczera rozmowa Kasi i Darka! Czy pan młody wyznał prawdę ukochanej?

"Na Wspólnej": Szczera rozmowa Kasi i Darka! Czy pan młody wyznał prawdę ukochanej?

Na Wspólnej PRZED EMISJĄ odcinka 3771 w TV: Co wydarzy się na weselu Kasi i Darka?

Na Wspólnej PRZED EMISJĄ odcinka 3771 w TV: Co wydarzy się na weselu Kasi i Darka?

The Traitors. Zdrajcy: Pół miliona złotych do wygrania. Zobacz nowy zwiastun

The Traitors. Zdrajcy: Pół miliona złotych do wygrania. Zobacz nowy zwiastun

Katarzyna Warnke o karierze i przyjaźni. "Konfrontacja z oceną publiczną jest trudna"

Katarzyna Warnke o karierze i przyjaźni. "Konfrontacja z oceną publiczną jest trudna"

Mata gościem "Autentycznych". W wywiadzie z Janem Gawrońskim skomentował swój udział w programie

Mata gościem "Autentycznych". W wywiadzie z Janem Gawrońskim skomentował swój udział w programie