"Ten film chodzi za mną całe życie". Rozmawiamy z Anną Dymną

"Ten film chodzi za mną całe życie". Rozmawiamy z Anną Dymną
Anna Dymna grała Annę Pawlakównkę w filmach z serii "Sami swoi". W najnowszym filmie wyreżyserowanym przez Artura Żmijewskiego wcieli się w swoją prawujenkę.

Trylogia "Sami swoi" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego należy już do kultowych filmowych w naszej polskiej kinematografii. Kiedy pojawiły się informacje, że powstaje prequel, w sieci zawrzało. Tymczasem "Sami swoi. Początek" powstali na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka i opowiadają o genezie sporu między Kargulem i Pawlakiem. Zobaczymy mityczne Krużewniki, dawnych bohaterów i wybierzemy się w emocjonalną podróż.

Do filmowej serii powróciła również Anna Dymna. Tym razem zagrała prawujenkę bohaterki z filmów Chęcińskiego. Jej Pecynicha jest wujenką Kazimierza Pawlaka. Dla aktorki to sentymentalna podróż do jednej z ważniejszych projektów aktorskich, w jakich brała udział.

Z aktorką rozmawialiśmy na planie filmu o jej wspomnieniach, Wacławie Kowalskim i Władysławie Hańczy oraz powrocie do tego świata.

To jest cudowny taki powrót do najcudowniejszych chwil życia. Byłam wtedy młoda. To był pierwszy mój film po studiach. Byłam na planie między najcudowniejszymi aktorami. Hańcza i Kowalski, oni uczyli mnie wszystkiego.
Anna Dymna
Sami swoi. Początek
Sami swoi. Początek
Źródło: fot. Jaroslaw Sosiński
Hańcza mnie uczył. Mówił: "Ania, chodź tutaj, siadaj koło mnie, będę cię uczył grać w filmie". (...) Wchodzenie w taki poważny zawód, szczególnie w ten świat filmowy, u boku takich ludzi, to jest naprawdę szczęście dla aktora.
Anna Dymna

Sami swoi. Początek - o czym jest film?

Pawlak i Kargul - bohaterowie kultowej trylogii ,,Sami swoi", przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Kresach na terenie obecnej Ukrainy. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… „Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.   

Sami swoi. Początek
Sami swoi. Początek
_SAMI_SWOI_POCZATEK__Fot_Jaroslaw_Sosinski_fotos_nr__-6743-min
_SAMI_SWOI_POCZATEK__Fot_Jaroslaw_Sosinski_fotos_nr__-3233-min
_SAMI_SWOI_POCZATEK__Fot_Jaroslaw_Sosinski_fotos_nr__-2061-min
+3
Zobacz galerię

Sami swoi. Początek - obsada

Obsada: Adam Bobik (Kazimierz Pawlak), Karol Dziuba (Władysław Kargul), Paulina Gałązka (Nechajka Słobodzian), Weronika Humaj (Mania Ziębicka), Zbigniew Zamachowski (Kacper Pawlak), Katarzyna Krzanowska (Maryjka Pawlak), Mirosław Baka (Ziębicki), Wojtek Malajkat (Ksiądz), Anna Dymna (Pecynicha), Janusz Chabior (Wincenty Kargul), Adam Ferency (Wujko Pecyn), Agnieszka Suchora (Ziębicka).

Sami swoi. Początek - zobacz zwiastun

Film wejdzie do kin 16 lutego 2024 roku.

Autor: Małgorzata Czop

Reporter: Małgorzata Czop

podziel się:

Pozostałe wiadomości