Powrót do korzeni: Kargul i Pawlak w nowym świetle. Byliśmy na planie filmu "Sami swoi. Początek"

Sami swoi. Początek
230601_sami_swoi_relacja
"Sami swoi. Początek" w reżyserii Artura Żmijewskiego przenoszą nas do wsi Krużewniki do czasów młodości Kargula i Pawlaka. Byliśmy na planie produkcji, by zobaczyć, jak wyglądają kulisy powstawania tego wyjątkowego filmu.

Kargul i Pawlak to duet, który od lat bawi i wzrusza polskich widzów. Trylogia w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego cieszy się ogromną popularnością. "Sami swoi. Początek" to powrót do młodzieńczych lat ukochanych bohaterów. Artur Żmijewski, na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka, przenosi nas do pierwszej połowy XX w., by opowiedzieć o kultowym sporze, miłości i przywiązaniu do ziemi.

Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w skansenie w Tokarni. To właśnie tam została odtworzona wieś Krużewniki. Odwiedziliśmy ekipę z kamerą. Rozmawialiśmy z Adamem Bobikiem, który wciela się w Pawlaka. O Kargulu opowiedział nam Karol Dziuba. Na planie była obecna również Anna Dymna, która w filmach Chęcińskiego grała Annę Pawlakównę.

"Poznamy młodość Kargula i Pawlaka" mówił Adam Bobik. Karol Dziuba podkreślał, że "(spojrzymy) na nich od tej strony, kiedy targały nimi te wszystkie uczucia, problemy, rozterki". Obaj aktorzy mówili o tym, że "Sami swoi. Początek" będą mieli elementy love story. Jest to jednak przede wszystkim opowieść, która rozgrywa się przez wiele lat, a w tle obserwujemy historyczne zawirowania (m.in. I i II wojna światowa).

To będzie rozwinięcie wątków, które znacie z trylogii. (...) Mam nadzieję, że to będzie śmieszne, ale wzruszające.
powiedział Janusz Chabior
230601_sami_swoi_dymna_100_1
"Ten film chodzi za mną całe życie". Rozmawiamy z Anną Dymną
Anna Dymna zagrała w filmie "Sami swoi. Początek". To powrót do historii Kargula i Pawlaka. Kogo zagra?

Film został zrealizowany w gwarze. Dla wielu aktorów było to wyzwanie, by prowadzić dialogi ze wschodnim zaśpiewem. Weronika Humaj powiedziała jednak, że z czasami akcenty wchodziły w krew, a ekipa na planie zaczęła mówić gwarą.

Przed wejściem na plan mieliśmy bardzo dużo prób, spotkań z Arturem Żmijewskim, który jest reżyserem tego projektu oraz z Ludą, która zajmuje się właśnie przygotowaniem nas, jeśli chodzi o gwarę. Mieliśmy duże poczucie bezpieczeństwa (...). Chociaż jest coś takiego, że w momencie, kiedy zaczynamy już mówić tą gwarą, to tak na słuch jesteś w stanie się odbić od drugiej osoby.
Weronika Humaj

Sami swoi. Początek - o czym jest film?

Pawlak i Kargul - bohaterowie kultowej trylogii ,,Sami swoi", przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Kresach na terenie obecnej Ukrainy. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… „Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.   

Sami swoi
Sami swoi. Początek - zobacz zwiastun

Sami swoi. Początek - obsada

Obsada: Adam Bobik (Kazimierz Pawlak), Karol Dziuba (Władysław Kargul), Paulina Gałązka (Nechajka Słobodzian), Weronika Humaj (Mania Ziębicka), Zbigniew Zamachowski (Kacper Pawlak), Katarzyna Krzanowska (Maryjka Pawlak), Mirosław Baka (Ziębicki), Wojtek Malajkat (Ksiądz), Anna Dymna (Pecynicha), Janusz Chabior (Wincenty Kargul), Adam Ferency (Wujko Pecyn), Agnieszka Suchora (Ziębicka)

Sami swoi. Początek
Sami swoi. Początek
_SAMI_SWOI_POCZATEK__Fot_Jaroslaw_Sosinski_fotos_nr__-6743-min
_SAMI_SWOI_POCZATEK__Fot_Jaroslaw_Sosinski_fotos_nr__-3233-min
_SAMI_SWOI_POCZATEK__Fot_Jaroslaw_Sosinski_fotos_nr__-2061-min
+3
Zobacz galerię

Reżyseria: Artur Żmijewski Zdjęcia: Piotr Śliskowski Scenariusz: Andrzej Mularczyk Reżyser castingu: Piotr Bartuszek Scenografia: Ryszard Melliwa, Marcin Dyakowski Dekoracja wnętrz: Radosława Burdzy Kostiumy: Emilia Czartoryska Charakteryzacja: Pola Guźlińska Montaż: Jarosław Barzan Dźwięk: Dariusz Stanek, Przemysław Kamieński Muzyka: Paweł Lucewicz Producent wykonawczy, kierownik produkcji: Krzysztof Łojan Producent: Tomasz Kubski, Mikołaj Fajks Produkcja: CK Dezerterzy Koprodukcja: TVN Warner Bros Discovery, NEXT FILM, Sanit Trans Partner: Województwo Świętokrzyskie Dystrybucja: NEXT FILM 

Zobacz także:

Autor: Małgorzata Czop

Reporter: Małgorzata Czop

Źródło: materiały autorskie

podziel się:

Pozostałe wiadomości