Dorwać Rzeźnika z Vukovaru. Kulisy tajnej operacji GROM-u

Kiedy armia rosyjska wkroczyła na Ukrainę chyba nikt nie był w stanie wyobrazić sobie bestialstwa, jakie zapanuje na terenach zajętych przez agresora. Irpień, Bucza, Izium to miejsca, w których doszło do masowych mordów ludności cywilnej. Ale takich miejsc w Europie jest znacznie więcej. Niemal dokładnie trzydzieści lat temu Serbowie wkroczyli do kompletnie zniszczonego chorwackiego miasta Vukovar. 
Dorwać Rzeźnika z Vukovaru
Dorwać Rzeźnika z Vukovaru

Pijani i wściekli agresorzy ruszyli do szpitala, w którym leżeli ranni obrońcy i cywile. Następnie setki z nich zabili i zakopali w masowym grobie. Jednym z odpowiedzialnych za zbrodnię był burmistrz Vukovaru, Serb Slavko Dokmanović. Był nieuchwytny i bardzo ostrożny. Ale dzięki brawurowej akcji jednostki specjalnej GROM stanął przed międzynarodowym trybunałem karnym. Jak planowano operację? Co po latach mówią oficerowie, którzy podjęli się tego niezwykle trudnego zadania? Zapraszamy na reportaż Bertolda Kittela „Dorwać Rzeźnika z Vukovaru. Kulisy tajnej operacji GROM-u” jutro o 23:45 w TVN. Cały odcinek już teraz dostępny na player.pl i TVN24GO.

Rzeźnik z Vukovaru. Kulisy tajnej operacji GROM-u
Irpień, Bucza, Izium to ukraińskie miasta, w których doszło do masowych mordów ludności cywilnej. Ale takich miejsc w Europie jest znacznie więcej. 31 lat temu Serbowie wkroczyli do kompletnie zniszczonego chorwackiego miasta Vukovar. Pijani i wściekli agresorzy ruszyli do szpitala, w którym leżeli ranni obrońcy i cywile. Następnie setki z nich zabili i zakopali w masowym grobie. Jednym z odpowiedzialnych za zbrodnię był burmistrz Vukovaru, Serb Slavko Dokmanović. Był nieuchwytny i bardzo ostrożny. Ale dzięki brawurowej akcji jednostki specjalnej GROM stanął przed międzynarodowym trybunałem karnym. Jak planowano operację? Co po latach mówią oficerowie, którzy podjęli się tego niezwykle trudnego zadania? Zapraszamy na reportaż „Dorwać rzeźnika z Vukovaru. Kulisy tajnej operacji GROM-u” jutro o 23:45 na antenie TVN i już teraz na player.pl i TVN24GO.
Źródło: Superwizjer TVN

Autor: Superwizjer TVN

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości