Co działo się na festiwalu „Orle Gniazdo”?

Źródło:
Superwizjer TVN
Co działo się na festiwalu „Orle Gniazdo”?

— Za…ć go nożem — takie słowa o byłym premierze Donaldzie Tusku padły ze sceny podczas ubiegłorocznego festiwalu „Orle Gniazdo”.

Słowa nawołujące do zabicia byłego premiera i przewodniczącego Rady Europejskiej usłyszeli uczestnicy koncertu szczecińskiego zespołu Gan. Wygłosiła je wokalistka grupy. Z ustaleń dziennikarzy śledczych Superwizjera wynika, że jest ona pracownikiem jednego z Sądów Okręgowych.

W wyemitowanym w Superwizjerze reportażu pt. „Polscy neonaziści” pokazaliśmy członków stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, które zostało założone m.in. przez Mateusza S. ps. „Sitas” i Krystiana Z. Są oni neozonazistami. Mateusz S. został kilka lat temu skazany za przestępstwa rasistowskie. „DiN” pomagało w organizacji festiwalu, jego wiceprzewodniczący Jacek Lanuszny jest też jednym z organizatorów festiwalu.

Orle Gniazdo jest największą w Polsce imprezą muzyki nacjonalistycznej. Odbywa się w lipcu w Kępie, niedaleko Żytna, w województwie łódzkim. Udało nam się dostać do namiotu festiwalowego i nagrać ukrytą kamerą to, co dzieje się podczas koncertów. Okazało się, że uczestnicy imprezy unoszą ręce w nazistowskim pozdrowieniu i krzyczą „Sieg Heil”. Wśród uczestników festiwalu zauważyliśmy ludzi noszących symbole neonazistowkie: koszulki ze swastyką i trupią czaszką, symbolem SS oraz Blood and Honour: neonazistowskiej organizacji, której nazwa nawiązuje do motta Hitlerjugend.

Po emisji reportażu organizatorzy festiwalu wystosowali oświadczenie, w którym nie odcięli się od neonazimu, za to zagrozili nam procesem.

— „Jesteśmy - my, główni organizatorzy - polskimi nacjonalistami, działamy w tym ruchu wiele lat i będziemy bronić naszych przekonań. Jesteśmy zwolennikami współdziałania młodych Europejczyków w obliczu nowych zagrożeń z odrzuceniem historycznych zaszłości i nie zamierzamy do nich wracać” - napisali w oświadczeniu.

Co działo się na festiwalu „Orle Gniazdo”?
Co działo się na festiwalu „Orle Gniazdo”? Co działo się na festiwalu „Orle Gniazdo”? Źródło: Superwizjer TVN

Źródło: Superwizjer TVN

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

Pozostałe wiadomości