Dziennikarze Superwizjera zostali nominowani do nagrody Grand Press 2022 w kategoriach Dziennikarstwo śledcze oraz Reportaż telewizyjny/wideo. Nominacje otrzymali: Maciej Duda, Michał Fuja, Michał Przedlacki, Łukasz Ruciński i Jakub Stachowiak.
Miejsca, o których opowiemy w jutrzejszym reportażu, są niedostępne dla dziennikarzy. Instytucje naszego państwa pilnie strzegą, aby to co dzieje się w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców nie wychodziło poza ich mury. Czy jest tak dlatego, że łamane są tam prawa człowieka i dochodzi do wielu nadużyć?
Rolnik, ojciec rodziny, bezwzględny morderca. Tadeusz Grzesik to największy w historii polskiej kryminalistyki seryjny zabójca. Do dzisiaj, sądownie przypisano mu kilkanaście zbrodni, ale zdaniem specjalistów wiele kolejnych nie zostało jeszcze wykrytych i osądzonych.
„Pierwsza linia Frontu. Ucieczka z Irpienia" w reżyserii Michała Przedlackiego (Superwizjer), otrzymał dwie główne nagrody podczas odbywającego się właśnie Festiwal Filmów Przeciw Wojnie w Warszawie, Edukino Festiwal Filmów Edukacyjnych.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest niszczona na niespotykaną dotąd skalę. Dotyczy to szczególnie działek z dostępem do jeziora. Masowo wycina się drzewa, niszczy linię brzegową i wykopuje nielegalne kanały. A wszystko to pod przykrywką przywracania dawnej działalności rolniczej.
Ta sprawa obiegła czołówki gazet i przedstawiana była jako wielki sukces policji. Na polu pod Ciechocinkiem rzekomo wykryto ogromną plantację konopi indyjskich, z której według śledczych można było wyprodukować kilkaset kilogramów marihuany. Właściciela pola potraktowano jak narkotykowego barona i zawnioskowano o jego areszt.
Film dokumentalny pt. „Młoda Białoruś" w reżyserii dziennikarzy Superwizjera Łukasza Rucińskiego i Patryka Szczepaniaka, będzie miał premierę podczas festiwalu WATCH DOCS w niedzielę, 4 grudnia, o godzinie 17:30 w Kinie Muranów. Serdecznie zapraszamy.
Minęło już ponad pół roku od dnia, kiedy wojska Putina napadły na Ukrainę. Przez cały ten czas nieustannie docierają do nas obrazy śmierci, zniszczeń i bezmiar tragedii ludzi, którym totalitarna Rosja postanowiła odebrać wolność. Na szczęście Ukraina ma swoich bohaterów, którzy nadludzkim wysiłkiem bronią swojej ziemi i wartości, w które wierzą.
Irpień, Bucza, Izium to ukraińskie miasta, w których doszło do masowych mordów ludności cywilnej. Ale takich miejsc w Europie jest znacznie więcej. 31 lat temu Serbowie wkroczyli do kompletnie zniszczonego chorwackiego miasta Vukovar. Pijani i wściekli agresorzy ruszyli do szpitala, w którym leżeli ranni obrońcy i cywile. Następnie setki z nich zabili i zakopali w masowym grobie.
Internetowy profil „Mała Emi” znalazł się w centrum afery, która wstrząsnęła opinią publiczną i Ministerstwem Sprawiedliwości. Prowadziła go kobieta, która chciała pomóc w karierze swojemu ambitnemu mężowi. Od swoich mocodawców otrzymywała poufne dane, a także kłamstwa i insynuacje, które potem zamieszczała w mediach społecznościowych. Jej celem byli sędziowie nieprzychylni zmianom w sądownictwie.
Gala wręczenia BohaterONów 2022 odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Jednym z laureatów został dziennikarz Superwizjera Michał Przedlacki.
„Śmieci to złoto, a polityka to śmieci” to słowa włoskiego mafioza, który przez lata działał w branży odpadów. Ta wypowiedź w niepokojący sposób oddaje to, co udało się ustalić naszemu reporterowi na Dolnym Śląsku. Do Rudnej Wielkiej w bardzo krótkim czasie zwieziono tysiące ton śmieci. W części były to zakaźne odpady medyczne, które trafiły tam nielegalnie. Zaniepokojeni mieszkańcy podjęli walkę, ale zderzyli się z wielką polityką.
Legia Cudzoziemska - prestiżowa jednostka, która przyciąga rekrutów z całego świata. Kim są ludzie, którzy ryzykują własne życie w imię innego narodu? Film dokumentalny w reżyserii Anny Kowalskiej i Endiego Gęsiny Torresa jest już dostępny na player.pl.
Młoda Białoruś - to historia młodych Białorusinów – zmuszonych do ucieczki po brutalnym stłumieniu protestów po sfałszowanych przez Aleksandra Łukaszenkę wyborach w 2020 roku. Bohaterowie dokumentu dzielą się traumatycznymi wspomnieniami tamtych represji. Film zdobył Nagrodę Publiczności podczas WATCH DOCS 2022. Od teraz jest dostępny na player.pl.
Zbrodnicza napaść Rosji na Ukrainę wstrząsnęła całym wolnym światem. Aby przekazać prawdę o cierpieniu i bohaterstwie ukraińskiego narodu za naszą wschodnią granicę pojechało wielu dziennikarzy. Wśród nich nasz reporter Michał Przedlacki.
To jedna z najbardziej wstydliwych operacji specjalnych, jaką przeprowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jej celem miał być minister rządu Donalda Tuska, a jej finałem miały być zaszczyty, awanse i nagrody dla osób pracujących nad sprawą. Zamiast tego mamy dymisje, prokuratorskie zarzuty i zagubione pieniądze z operacyjnej kasy. Mamy także śledztwo, które trwa już kilka lat i jest tajne.
Ukraińska linia obrony Charków – Ochtyrka – Sumy od pierwszego dnia wojny skutecznie zatrzymuje rosyjskie natarcie od północnego wschodu. Każde z tych miast to ważny węzeł komunikacyjny i zdobycie któregokolwiek z nich pozwoliłoby ruszyć okupantowi w głąb Ukrainy.
Agresja Putina na Ukrainę to najbardziej przerażającą napaść na europejskie państwo, od czasów drugiej wojny światowej. Obrazy zbombardowanych miast i uciekających ludzi wstrząsnęły całym cywilizowanym światem i zburzyły nasze poczucie bezpieczeństwa.