"Jesteśmy tacy sami jak wy". Samorzeczniczka Natalia Wiśniewska o stereotypach dotyczących osób w spektrum

Samorzeczniczka Natalia Wiśniewska o stereotypach dotyczących osób w spektrum. "Osoby w spektrum bardzo się garną do relacji"
Samorzeczniczka Natalia Wiśniewska zmierzyła się ze stereotypami dotyczącymi osób rozwijających się spektrum autyzmu. Niektóre nie mają nic wspólnego z rzeczywistością!

Dwa pierwsze odcinki programu "Autentyczni" wyemitowane w listopadzie ubiegłego roku nie tylko spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów, ale przede wszystkim przyczyniły się do zwiększenia świadomości oraz zapoczątkowały społeczną dyskusję na temat autyzmu.

Podczas nagrań do 3. odcinka, którego gościem będzie Mata (premiera 25 lutego o 20:00 w TVN i player.pl) nasza reporterka Iga Kugiel porozmawiała z samorzeczniczką Natalią Wiśniewską na temat stereotypów, które dotyczą osób rozwijających się w spektrum. Jak się okazuje, niektóre niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, inne jednak się zgadzają.

Stereotyp: Życie w spektrum uniemożliwia znalezienie satysfakcjonującej pracy

Jak się okazuje stereotyp o tym, że życie w spektrum uniemożliwia znalezienie satysfakcjonującej pracy. Natalia Wiśniewska przyznała, że wiele osób rozwijających się w spektrum ma problem ze znalezieniem zatrudnienia, a duża część pracodawców nie ma warunków, by zatrudnić takie osoby. Przytoczyła też statystykę. - Z raportu wynika, że tylko 2% osób w spektrum znajduje stałą pracę - powiedziała Natalia.

Siła w spektrum. Chcemy być kochani

Stereotyp: Samodzielne życie osób w spektrum nie jest możliwe

Zupełnie inaczej Natalia Wiśniewska wypowiedziała się na temat stereotypu dotyczącego samodzielnego życia osób w spektrum. Jest on fałszywy, bowiem takie życie jest jak najbardziej możliwe. - Samodzielne życie w spektrum jest możliwe o ile damy warunki i wsparcie takim osobom. Musi być zaplecze, mieszkanie treningowe, wsparcie terapeutów i rodziny przede wszystkim i środowiska - mówiła samorzeczniczka.

Stereotyp: Osoby w spektrum nie potrzebują nawiązywania relacji

Ten stereotyp obaliliśmy już podczas nagrań drugiej części spotu "Siła w spektrum", kiedy to jego bohaterowie - osoby rozwijające się w spektrum, opowiedziały o tym, jak ważna jest dla nich miłość, przyjaźń oraz inny człowiek. Na ten temat w rozmowie z Igą Kugiel wypowiedziała się również Natalia Wiśniewska. - Osoby w spektrum bardzo się garną do relacji. Czasem nadmiernie pokazują, że chcą, ale często są odrzucane. 

Siła w spektrum. Chcemy być kochani

Stereotyp: Osoby w spektrum nie są traktowane poważnie

Natalia Wiśniewska zgodziła się ze stereotypem mówiącym o tym, że osoby rozwijające się w spektrum autyzmu nie są traktowane poważnie. - Prawda, ponieważ mówią, że są niepoczytalne, że to są chore psychicznie, co zdarzało się i mi widzieć. Dzieci też nie rozumieją i uważają, że powinniśmy mieć miejsce w szpitalu psychiatrycznym - przyznała samorzeczniczka.

Świadomość od kilku lat wzrosła w Polsce. Jest coraz więcej ośrodków, aczkolwiek jeszcze potrzebujemy większego rozwoju, większej ilości miejsc do terapii, gdzie nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i wsiach. 
powiedziała Natalia Wiśniewska
Samorzeczniczka

Stereotyp: Osoby w spektrum wymagają specjalnego traktowania

Jednym z ostatnich stereotypów, z którymi zmierzyła się samorzeczniczka Natalia Wiśniewska jest ten głoszący, że osoby w spektrum wymagają specjalnego traktowania. Jej zdaniem jest on nieprawdziwy. – Fałsz, ponieważ im więcej specjalnego traktowania będzie to nie nauczą się żyć w społeczeństwie. 

"Autentyczni" - Mata gościem 3. odcinka!

Nieprzypadkowy jest zatem wybór kolejnego gościa programu, który podczas nagrania odcinka zdecydował się podzielić informacją, że sam jest osobą w spektrum autyzmu. Mata, czyli Michał Matczak, to 23-letni ceniony raper, który zasłynął swoim kontrowersyjnym utworem "Patointeligencja" i bardzo szybko stał się głosem młodego pokolenia. Stroniąc od wywiadów i pojawiania się w tradycyjnych mediach, dla programu "Autentyczni" zrobił wyjątek – będzie to jego drugi wywiad telewizyjny w życiu! 

"Na początku się bardzo stresowałam". Mata gościem "Autentycznych". Zobacz zwiastun!
Czuję się oczyszczony, chociaż na początku się bardzo stresowałem. Nie wiedziałem, jakie będą pytania i czego się spodziewać. Oczywiście powiedziałem dużo takich rzeczy prosto z serca, o których, w sumie, nie wiedział prawie nikt, w tym ja sam.
powiedział Mata
po nagraniach programu "Autentyczni"
"Powiedział, że jestem jakby w spektrum autyzmu". Mata gościem "Autentycznych". Zobacz zwiastun!

Autentyczni - o czym jest program TVN?

"Autentyczni" to program, w którym osoby ze spektrum autyzmu wcielają się w rolę dziennikarzy przeprowadzając wnikliwe i niekonwencjonalne wywiady z cieszącymi się sympatią i uznaniem widzów gośćmi. Premierowe odcinki, wyemitowane jesienią na antenie TVN, przybliżyły szerokiemu gronu odbiorców zróżnicowany sposób postrzegania świata przez osoby w spektrum oraz pozwoliły poznać rozmówców – Roberta Makłowicza i Natalię Kukulską – z innej, nieznanej do tej pory strony.  

Autentyczni: Mata gościem 3. odcinka
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
+1
Zobacz galerię

Gościem trzeciego odcinka, będzie jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych raperów młodego pokolenia. Mata, czyli Michał Matczak to utalentowany i szczery do bólu artysta, który szybko zyskał sobie uznanie swojego pokolenia, ponieważ w swojej twórczości nie bał się podejmować trudne i kontrowersyjne tematy, z którymi współczesna młodzież się utożsamia. Komunikację ze swoimi odbiorcami Mata prowadzi bezpośrednio poprzez własne social media, unikając wywiadów w mediach. Dla programu "Autentyczni" zrobił wyjątek. Charakter rozmowy, założenia programu, rozmówcy w spektrum autyzmu, którzy wcielą się w rolę dziennikarzy oraz cel, jaki przyświeca temu projektowi, to wszystko zachęciło artystę do wzięcia w nim udziału. Dzięki jego zaangażowaniu, temat autyzmu ma szansę dotrzeć do wielu młodych ludzi.  

Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Źródło: Bartosz Krupa

Program "Autentyczni", w oryginalnej wersji pod nazwą "The A Talks", został stworzony przez popularnych francuskich filmowców – Oliviera Nakache oraz Erica Toledano, reżyserów m.in. wzruszającego i skłaniającego do refleksji filmu "Nietykalni". To wyjątkowy projekt, do którego zostały zaproszone osoby ze spektrum autyzmu. Pod nadzorem profesjonalistów i po merytorycznym przygotowaniu, przeprowadzają wywiady z cenionymi i powszechnie znanymi postaciami ze świata polityki, mediów czy sztuki. W roli moderatora, podczas całego procesu, niezmiennie towarzyszyć im będzie Maciej Stuhr. 

Emisja: "Autentyczni" odc. 3, niedziela 25 lutego, godz. 20.00. 

Autor: Kaja Krasnodębska

Reporter: Iga Kugiel

podziel się:

Pozostałe wiadomości