"Kobieta na krańcu świata" w USA. Kryzys bezdomności i epidemia fentanylu

"Kobieta na krańcu świata" w USA
"Kobieta na krańcu świata" w USA. Kryzyse bezdomności i epidemia fentanylu
Za nami 3. odcinek programu "Kobieta na krańcu świata". Tym razem Martyna Wojciechowska poznała Betty Kwan Chinn, która poświęciła życie pomocy osobom w kryzysie bezdomności. W odcinku podróżniczka przyjrzała się również problemowi uzależnienia od fentanylu w USA.

W minioną niedzielę na antenie TVN wyemitowany został 3. odcinek jubileuszowego sezonu programu "Kobieta na krańcu świata". Martyna Wojciechowska zawitała w nim do USA i niewielkie miasteczko Eureka. Tam poznała kolejną wyjątkową bohaterkę - Betty Kwan Chinn, która od ponad 40 lat pomaga innym. Betty stworzyła cały system wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności, w tym sieć schronisk, dom dla samotnych matek, szpital czy całodobowe centrum pomocy doraźnej. Ideą pomagania zaraziła całe miasto, zyskała również uznanie wielu światowej sławy osobistości - za swoją działalność otrzymała m.in. medal z rąk Baracka Obamy.

W 3. odcinku 1.5 sezonu programu "Kobieta na krańcu świata" poznaliśmy wiele osób, którym pomogła Betty Kwan Chinn. Jedną z nich była 48-letnia Heidi, która przez ponad 4 lata była w kryzysie bezdomności. Kobieta nie ukrywała, że wówczas każdy dzień był walką - o znalezienie jedzenia czy też miejsca, by wziąć prysznic lub bezpiecznie trzymać swoje rzeczy. Jak zdradziła Heidi, w trudnej sytuacji nie była sama. Znała jednak kobiety, które nie miały tyle szczęścia i w związku z tym za wszelką cenę starały się być nieatrakcyjne, a nawet udawały szalone, by trzymać ludzi na dystans. Był to dla nich rodzaj ochrony.

Ja w życiu radziłam sobie naprawdę dobrze, ale podjęłam kilka złych decyzji. Uzależnienie pojawiło się w moim życiu i całkiem nim zawładnęło, dopóki nie straciłam wszystkiego. Fentanyl. Tutaj jest okropnie, zabija wielu ludzi
- wyznała.
240912_knks_odc3_fragm_4
Heidi była w kryzysie bezdomności. "Podjęłam kilka złych decyzji"
Heidi była w kryzysie bezdomności. "Podjęłam kilka złych decyzji"

"Kobieta na krańcu świata" w USA. Kryzys bezdomności i epidemia fentanylu

Największy w historii kryzys bezdomności w USA jest ściśle związany właśnie z pojawieniem się na amerykańskich ulicach fentanylu - taniego, syntetycznego leku przeciwbólowego. Jest on wielokrotnie silniejszy od morfiny czy heroiny, a mimo wszystko można go dostać właściwie na każdym rogu. Epidemia fentanylu nie ominęła również miasteczka Eureka, w którym na co dzień mieszka bohaterka 3. odcinka programu "Kobieta na krańcu świata". Przedstawiciel lokalnej policji w programie przytoczył szokujące statystyki.

Eureka ma około 30 tysięcy mieszkańców i około 300-350 osób w kryzysie bezdomności. 70 procent z nich deklaruje, że ma problem z uzależnieniem. Pracuję tu 17 lat, wcześniej była tylko heroina i amfetamina - tego nie ma już od dłuższego czasu. Teraz jest tylko fentanyl. Jest bardzo dużo przedawkowań - średnio mamy jedno dziennie w tak małym miasteczku jak Eureka
- wyjaśnił Leonard Eugene Lafrance z miejscowej policji.

Zobaczcie jeszcze raz fragmenty 3. odcinka programu "Kobieta na krańcu świata". Program można również oglądać na platformie streamingowej Max.

Zobacz również:

podziel się:

Pozostałe wiadomości