"Milionerzy". 10 pytań za ćwierć miliona złotych. Czy znasz na któreś odpowiedź?

Milionerzy: Michalina miała szansę na 250 tysięcy złotych, ale pokonał ją różanecznik
Pytania za 250 tysięcy złotych w minionym sezonie padały często. Zobaczcie, jak poradzili sobie z nimi gracze "Milionerów" i sprawdźcie, czy sami znajdziecie odpowiedzi

1. Michalina Kwiecińska

Do dziś na bazarach można kupić gałązki dziko rosnącego w lesie różanecznika. Jest to przedstawiciel Rhododendron tomentosum, czyli:

A: bagna zwyczajnego

B: różanecznika katawbijskiego

C: różanecznika jakuszymańskiego

D: różanecznika kosmatego

Michalina, która była bohaterką tego odcinka, poprosiła Huberta o telefon do swojej siostry. Ta jednak od razu po przeczytaniu pytania i możliwych odpowiedzi, stwierdziła, że nie ma pojęcia, która jest prawidłowa. - Myślę, że nie będę kombinować, bo nie mam pojęcia, co to jest. A jest bardzo dużo do stracenia. I to byłby strzał naprawdę w ślepo - uznała Michalina i wycofała się z dalszej gry.

Prawidłowa odpowiedź to A: bagno zwyczajne.

2. Konrad Walkowiak

Znak BHP, na którym w żółtym trójkątnym polu widnieje symbol podkowy, ostrzega przed:

A: skażeniem biologicznym

B: substancjami łatwopalnymi

C: materiałem radioaktywnym

D: silnym polem magnetycznym

- Mam pewien typ, ale bezpieczeństwo i higiena pracy to nie jest moja domena. [...] Zastanawiam się, czy zaryzykować 85 tysięcy - myślał głośno Konrad i po chwili zaznaczył odpowiedź D, stwierdzając, że "co ma być, to będzie".

I było. Wygrane 250 tysięcy złotych.

Milionerzy: Hubert zakrył oczy, zaznaczając odpowiedź. Konrad zaryzykował i ma już ćwierć miliona!

3. Ewa Kubcza-Dowejko

Kłoda konia to jego:

A) łeb

B) szyja

C) tułów

D) tylna noga

- I tu przydałby mi się telefon do przyjaciela, do taty. Tata miał kiedyś konia - komentuje Ewa. Zawodniczka boi się zaryzykować utratę tak dużej kwoty i postanawia przerwać grę i wrócić do domu z 125 tysiącami złotych.

Decyzja okzuje się słuszna. Gdyby Ewa zaznaczyła odpowiedź D, którą obstawiała, straciłaby 85 tysięcy złotych. Kłoda konia to jego tułów, czyli odpowiedź C.

Milionerzy: Czym jest kłoda konia?

4. Jarosław Kowalczyk

Gąsienice motyli, zanim staną się motylami:

A) mogą żyć nawet cztery lata

B) odżywiają się tylko roślinami

C) mają postać imago

D) zawsze żyją w koloniach

Jarosław prosi Huberta Urbańskiego o telefon do przyjaciela, Mikołaja, który kiedyś siedział na tym samym fotelu i nawet usłyszał pytanie za milion złotych. - Powiedz mi tylko, spróbujesz samodzielnie czy ostatecznie zadzwonimy - upewnia się Hubert. W tym momencie Jarosław zmienia zdanie i prosi o ostateczne zaznaczenie odpowiedzi A. I już po chwili ma 250 tysięcy złotych.

Milionerzy: Ciekawostka o gąsienicach motych warta 250 tysięcy złotych

5. Daniel Świątoniowski

Jaką budowlę najbardziej przypomina grafika z flagi UNESCO?

A) wieżę Eiffla

B) Partenon

C) Kreml

D) Empire State Building

- Zadzwońmy do przyjaciela, Grześka, ostatecznie - zdecydował Daniel. Rozmowa trwała do ostatniej sekundy, niestety szwagier nie potrafił wskazać jakiejkolwiek z odpowiedzi. Daniel wykorzystuje ostatnie koło ratunkowe i prosi o zamianę pytania. A co przypomina budowla na fladze UNESCO? Partenon. Gracz po raz drugi słyszy pytanie za ćwierć miliona złotych, które brzmi:

Czeskie słowa dreveny kocur słowniki tłumaczą jako:

A) wiewiórka

B) wiskozowy koc

C) narzędzie kata

D) drewniany kocur

Daniel od razu dał do zrozumienia, że nie zna prawidłowej odpowiedzi. Po chwili namysłu uznał, że dreveny kocur oznacza wiewiórkę i poprosił o zaznaczenie tej odpowiedzi. Niestety, drevny kocur oznacz: drewniany kocur.

Daniel opuścił studio z 40 tysiącami złotych.

240304_milionerzy_odc704_www_5
Milionerzy: Co oznacza czeskie słowo dreveny kocur?

6. Mateusz Żaboklicki

Litera duńskiego i norweskiego alfabetu, która w staropolszczyźnie używana była do zapisu samogłoski nosowej, wygląda niemal identycznie jak symbol:

A) opornika elektrycznego

B) brytyjskiego funta

C) UNICEF-u

D) średnicy okręgu

- Nie pamiętam, jaki jest symbol opornika i UNICEF-u. Natomiast miałoby sens, gdyby symbol średnicy okręgu byłby przekreślonym kółkiem, które wygląda jak O, jak litera przekreślonego O, która jest w tych alfabetach. Poproszę o zaznaczenie odpowiedzi D - wydedukował Mateusz i wygrał 250 tysięcy złotych.

240308_Milionerzy_odc_706_tc08 www
Milionerzy: Mateusz Żaboklicki, pytanie za 250 000 złotych

7. Jakub Dominiak

Jako przedstawiciel Niemiec w pogrzebie Józefa Piłsudskiego wziął udział ówczesny przewodniczący Reichstagu i ostatni premier Prus:

A) Adolf Hitler

B) Hermann Goering

C) Joseph Goebbels

D) Paul von Hindenburg

- Coś czuję, że znasz odpowiedź - Hubert Urbański dobrze wyczuł, że Jakubowi chodzi po głowie jedna z odpowiedzi. Gracz przyznał, że tak jest, ale jednocześnie boi się, że jego przypuszczenia są błędne.

- Jestem pewny, że w pogrzebie Józefa Piłsudskiego wziął udział Adolf Hitler. Problemem jest to czy on był wtedy przewodniczącym Reichstagu. Tak mi się wydaje - myślał głośno Jakub i nie zastanawiając się długo poprosił o zaznaczenie odpowiedzi A. Ryzykował tym samym 85 tysięcy złotych. Hubert nie miał dla niego dobrych wiadomości.

- Poprawna odpowiedź to Herman Goering, niestety. Hitler napisał list kondolencyjny do wdowy i wysłał telegram z kondolencjami do władz RP. Wziął też udział w mszy świętej w katedrze św. Jadwigi w Berlinie przy symbolicznej trumnie marszałka. Ale nie było go na pogrzebie - podsumował prowadzący.

Milionerzy: Kto wziął udział w pogrzebie Piłsudskiego?

8. Jacek Bargieł

Patronem internetu jest święty Izydor. A którzy święci patronują telewizji?

A) św. Klara i św. Łucja B) św. Anna i św. Elżbieta C) św. Krzysztof i św. Florian D) św. Jan i św. Piotr

Jacek zastanawiał się, czy zaryzykować, ale ostatecznie podziękował za grę i wziął 125 tysięcy złotych. Już po zakończeniu rozgrywki przyznał, że obstawiałby odpowiedź C), więc jego decyzja o rezygnacji była słuszna. Prawidłową odpowiedzią była A).

240405_Milionerzy_odc_722_tc07
Milionerzy: Jacek zadzwonił do przyjaciela i zmienił pytanie, ale i to nie wystarczyło. Skończył grę ze 125 tysiącami

9. Tomasz Witkiewicz

"Czas nieutracony" opisujący losy inteligenta włączającego się w nurt życia lat 50. i w końcu stającego po jedynej słusznej stronie napisał:

A) Marcel Proust B) Stanisław Lem

C) Władysław Broniewski

D) Stanisław Dygat

Tomasz postanowił wykorzystać ostatnie koło ratunkowe, czyli pomoc publiczności. Głosy większości rozłożyły się po równo - po 31% dla odpowiedzi B) i C). W tej sytuacji Tomasz podziękował za grę i wygrał 125 tysięcy złotych.

Poprawną odpowiedzią była B), czyli Stanisław Lem.

240506 milionerzy_0737_Sub_01
Tomasz zużył dwa koła na pytanie za ćwierć miliona złotych. Jaką podjął decyzję?

10. Sławomir Świątecki

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie?

A: dokument magazynowy

B: Trasę Wschód-Zachód

C: trasę Warszawa-Zakopane

D: decyzję o warunkach zabudowy

- Ciekawe pytanie - skomentował Sławomir. Po dłuższym zastanowieniu uznał, że telefon do przyjaciela będzie dobrym rozwiązaniem. Damian, kolega ze studiów od razu wskazał jedną z odpowiedzi i taką też zaznaczył gracz. Chodziło o warszawską trasę Warszawa-Zakopane i popularne ciastko wuzetkę.

Milionerzy: Co upamiętnia ten czekoladowy deser?

Oglądaj "Milionerów" w Max.

Ile osób wygrało milion w "Milionerach"?

Do tej pory mieliśmy siedmiu milionerów w polskiej edycji programu. Krzysztof Wójcik sięgnął po najwyższą nagrodę w 2010 roku. W 2018 roku emerytowana nauczycielka Maria Romanek została drugą polską milionerką, a jako trzecia, w 2019 roku, czek otrzymała Kasia Kant-Wysocka. Dwa lata później bank rozbił muzykolog Jacek Iwaszko, a w 2022 roku piątym milionerem został Tomasz Orzechowski, który zasłynął niezwykle opanowaną grą. Na początku 2024 roku szóstym milionerem został Mateusz Żaboklicki. Tomek Boruch dołącza do grona zwycięzców jako siódmy.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?