Co powinniśmy wiedzieć o osobach w spektrum autyzmu? "Najważniejsze, żeby obalać stereotypy" - poznajcie odpowiedź Janka Gawrońskiego

Co powinniśmy wiedzieć o osobach w spektrum autyzmu? "Najważniejsze, żeby obalać stereotypy" - poznajcie odpowiedź Janka Gawrońskiego
Program "Autentyczni" obala mity na temat osób w spektrum autyzmu. Co jeszcze powinniśmy o tym wiedzieć? Jan Gawroński odpowiada na pytanie!

Kim jest Janek Gawroński?

Janek jest w spektrum autyzmu. To samorzecznik, społecznik, działa w Fundacji Autism Team, Inicjatywie Obywatelskiej „Chcemy całego życia!” oraz Inicjatywie „Nasz Rzecznik”. Pomysłodawca i organizator Klubu Świadomej Młodzieży, który zrzesza młodzież w spektrum autyzmu. Aktor grupy teatralnej Autentyczni Artyści. Jeden z bohaterów książki pt. Young Power 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat oraz „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” autorstwa Justyny Sucheckiej.

Co powinniśmy wiedzieć o osobach w spektrum autyzmu według Janka Gawrońskiego?

Janek Gawroński zapytany przez reporterkę Paulinę Kunkowską o świadomość na temat osób w spektrum autyzmu przyznał, że trzeba obalać stereotypy. - Stereotypy, które często powielają media, że my cierpimy na autyzm. Jedynym prawidłowym określeniem jest: osoba rozwijająca się w spektrum autyzmu - odpowiedział Janek.

"Autentyczni" - o czym jest program?

"Autentyczni" to program, w którym osoby ze spektrum autyzmu wcielają się w rolę dziennikarzy przeprowadzając wnikliwe i niekonwencjonalne wywiady z cieszącymi się sympatią i uznaniem widzów gośćmi. Premierowe odcinki, wyemitowane jesienią na antenie TVN, przybliżyły szerokiemu gronu odbiorców zróżnicowany sposób postrzegania świata przez osoby w spektrum oraz pozwoliły poznać rozmówców – Roberta Makłowicza i Natalię Kukulską – z innej, nieznanej do tej pory strony.  

Dwa pierwsze odcinki programu "Autentyczni" wyemitowane w listopadzie ubiegłego roku nie tylko spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów, ale przede wszystkim przyczyniły się do zwiększenia świadomości oraz zapoczątkowały społeczną dyskusję na temat autyzmu.

Autentyczni: Mata gościem 3. odcinka
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
+1
Zobacz galerię

"Autentyczni" - kiedy premiera 3. odcinka? Kto będzie gościem?

Nieprzypadkowy jest zatem wybór kolejnego gościa programu, który podczas nagrania odcinka zdecydował się podzielić informacją, że sam jest osobą w spektrum autyzmu. Mata, czyli Michał Matczak, to 23-letni ceniony raper, który zasłynął swoim kontrowersyjnym utworem „Patointeligencja” i bardzo szybko stał się głosem młodego pokolenia. Stroniąc od wywiadów i pojawiania się w tradycyjnych mediach, dla programu „Autentyczni” zrobił wyjątek – będzie to jego drugi wywiad telewizyjny w życiu! 

Emisja odcinka z udziałem Maty zaplanowana jest w TVN na niedzielę 25 lutego na godzinę 20:00. Będzie on dostępny także w player.pl, gdzie już teraz znajdziecie poprzednie dwa odcinki.

Janek Gawroński zaprasza na "Autentycznych"!

Autor: Paulina Kunkowska

Reporter: Paulina Kunkowska

Źródło: Materiał własny

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Razem odNowa PRZED EMISJĄ W TV. Dlaczego Edyta nie ufa Maćkowi? Jakie tajemnice skrywa jej mąż?

Razem odNowa PRZED EMISJĄ W TV. Dlaczego Edyta nie ufa Maćkowi? Jakie tajemnice skrywa jej mąż?

"Na Wspólnej": Szczera rozmowa Kasi i Darka! Czy pan młody wyznał prawdę ukochanej?

"Na Wspólnej": Szczera rozmowa Kasi i Darka! Czy pan młody wyznał prawdę ukochanej?

Na Wspólnej PRZED EMISJĄ odcinka 3771 w TV: Co wydarzy się na weselu Kasi i Darka?

Na Wspólnej PRZED EMISJĄ odcinka 3771 w TV: Co wydarzy się na weselu Kasi i Darka?

The Traitors. Zdrajcy: Pół miliona złotych do wygrania. Zobacz nowy zwiastun

The Traitors. Zdrajcy: Pół miliona złotych do wygrania. Zobacz nowy zwiastun

Katarzyna Warnke o karierze i przyjaźni. "Konfrontacja z oceną publiczną jest trudna"

Katarzyna Warnke o karierze i przyjaźni. "Konfrontacja z oceną publiczną jest trudna"

Mata gościem "Autentycznych". W wywiadzie z Janem Gawrońskim skomentował swój udział w programie

Mata gościem "Autentycznych". W wywiadzie z Janem Gawrońskim skomentował swój udział w programie