Martyna Wojciechowska o zdobywaniu szczytów i poczuciu szczęścia
Martyna Wojciechowska to jedna z najsłynniejszych Polek. W rozmowie z tvn.pl znana podróżniczka wyznała, że po wielu latach potrafi z czystym sumieniem powiedzieć, że czuje się w pełni szczęśliwa.
Szczyty są wspaniałe i bardzo wiele lat się skupiałam, żeby osiągać różne rzeczy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że osiągnęłam stan permanentnej szczęśliwości. Naprawdę, to nie jest może tak, że codziennie skaczę, bo zdarzają się normalne ludzkie wyzwania i też gorsze dni i zwyczajne też zmęczenie, bo jestem bardzo zmęczona. Ale naprawdę czuję się permanentnie szczęśliwa, zadowolona, otoczona właściwymi ludźmi. Robię cudowne rzeczy, głównie z przyjaciółmi, bo wszyscy, z którymi pracuję, to są też moi przyjaciele, przyjaciółki- powiedziała Martyna Wojciechowska w rozmowie z tvn.pl.
Gwiazda podkreśliła, że chociaż czuje się spełniona, to nie znaczy, że nie ma planów i marzeń. Martyna Wojciechowska wyznała, że jeśli pojawiłoby się przed nią wyzwanie, któremu chciałaby podołać — zrobiłaby to. Na chwilę obecną podróżniczka skupia się na działalności charytatywnej i to właśnie w tym zakresie chce działać najprężniej.
Nie można chcieć w życiu niczego więcej. Jeśli coś mi się w życiu jeszcze pojawi takiego, co mnie zachęci, żeby na ten szczyt się wdrapywać, to z przyjemnością. Przy czym nie mylmy stanu permanentnego zadowolenia i szczęśliwości z tym, żeby zupełnie osiąść i nie mieć planów i marzeń, bo mam ich bardzo wiele. Ale dzisiaj największym moim marzeniem jest to, żeby "Młode Głowy", wszystkie młode głowy w Polsce były zaopiekowane. Żeby czuły się wysłuchane, zaakceptowane, zrozumiane- mówiła nam Martyna Wojciechowska.
Martyna Wojciechowska i jej fundacja Unaweza uruchomili program profilaktyczny "Godzina dla Młodych Głów", z którego obecnie korzysta półtora miliona uczniów w Polsce.
- Dajemy ten program światu, wszystkim naprawdę za darmo. Chcemy przeszkolić całą Polskę z pierwszej pomocy dla zdrowia psychicznego. Odbył się już pierwszy cykl szkoleń, warsztatów dla influencerów, jak mówić o zdrowiu psychicznym w sposób odpowiedzialny. Jak dawać skrzydła, a nie je podcinać. W jaki sposób reagować. Jak wdrożyć w życie te "Zasady 3P". "Popatrz, posłuchaj, połącz". Popatrz, zauważ, że coś się dzieje w życiu drugiego człowieka, ale w twoim też. Posłuchaj bez oceniania, empatycznie i połącz, czyli doprowadź do tego, żeby osoba, która potrzebuje wsparcia konkretnego, żeby je otrzymała - zaapelowała Martyna Wojciechowska.
Martyna Wojciechowska o zdrowiu psychicznym młodzierzy
Temat zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży w ostatnim czasie stał się wyjątkowo głośny również za sprawą wielu produkcji medialnych. Martyna Wojciechowska wyznała, że jeszcze niedawno było zupełnie inaczej. Gwiazda i pracownicy jej fundacji spotykali się z hejtem, ponieważ poruszali niewygodne tematy.
- Kiedy zaczynaliśmy projekt "Młode Głowy", spotkaliśmy się, mogę śmiało powiedzieć, z falą hejtu, naprawdę. Napotkaliśmy wiele trudności, że mówimy o rzeczach, które po prostu dla wielu osób były niewygodne, bo naświetliliśmy prawdę. W Polsce mamy blisko milion osób, które mogą doświadczać kryzysu psychicznego, milion młodych osób w wieku szkolnym. I to był szok. Dzisiaj zaczynamy oswajać ten temat. Mam nadzieję też, że dzięki naszym działaniom, jako Fundacji Unaweza i dzięki projektowi "Młode Głowy", ale też produkcje, o których mówisz, telewizyjne, rzeczywiście ściągają uwagę. Słyszę z każdej strony: "Ale naprawdę? Nie wiedziałam, nie wiedziałam". Otóż ja wiedziałam i my w projekcie "Młode Głowy" wiemy, jak to wygląda, dlatego potraktujmy to jako zimny prysznic, jako naprawdę moment na przebudzenie się, żeby dostrzec ten świat młodych ludzi, żeby zrozumieć, co się dzieje w tych młodych głowach, żeby ich wspierać bez oceniania i bez ciągłego porównywania - zaapelowała Martyna Wojciechowska.
Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:
Martyna Wojciechowska w dalszej części rozmowy zaznaczyła, że obecny świat młodych osób zdecydowanie różni się od tego, który gwiazd pamięta z własnych lat dojrzewania.
"Wiesz, ja w twoim wieku...", co to jest za tekst? Świat, kiedy byłam młoda, a kiedy moja córka dorasta obecnie, za chwilę kończy 17 lat, to jest zupełnie inny świat, to są inne wyzwania. My naprawdę nie mamy pojęcia, jak to jest być dzisiaj młodą osobą, jak to jest być dzisiaj tą młodą głową, ale też my jako rodzice napotkamy bardzo wiele wyzwań, dlatego w naszym projekcie wspieramy, dajemy konkretne narzędzia rodzicom, jak się w tym odnaleźć, jak wspierać nasze dzieci skutecznie- podkreśliła Martyna Wojciechowska.
Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga
Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA