"Pianoforte" Jakuba Piątka w Sundance. Startuje festiwal kina niezależnego!

pianoforte
pianoforte
19 stycznia rusza Sundance Film Festival. To największy coroczny festiwal kina niezależnego w USA. Prawdziwe święto kino zgromadziło debiutujących filmowców, ale też tych bardziej znanych. W konkursie światowego kina dokumentalnego znalazł się polski akcent.

"Pianoforte" film wyreżyserowany przez Jakuba Piątka znalazł się w konkursowej sekcji World Cinema Documentary Competition. na festiwalu w Sundance. To już drugi, po debiutanckim „Prime Time”, film Piątka, który został zakwalifikowany na festiwal.

Pianoforte - o czym jest film?

To trzymająca w napięciu opowieść o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach legendarnego Konkursu Chopinowskiego. Do pierwszego etapu ostatniej edycji w 2021 roku przeszło 87 wybitnych muzyków, po kilkunastu dniach w finale znalazło się miejsce tylko dla najlepszej dwunastki. Bohaterami filmu są młodzi ludzie pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie.

Ich zmagania to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Muszą nauczyć się znosić ogromną presję związaną z rywalizacją. Pierwszy raz w historii ekipie filmowej udało się zajrzeć w takim stopniu za kulisy Filharmonii Narodowej, żeby pokazać panującą tam atmosferę konkursowej presji. Jakub Piątek towarzyszy także bohaterom i bohaterkom w codziennym życiu, prezentując wielowymiarowy obraz utalentowanych ludzi o niezwykłych osobowościach.

Polska premiera „Pianoforte” ma odbyć się podczas 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w maju przyszłego roku.

Sundance Film Festival

Sundance Film Festival to jedna z najbardziej prestiżowych imprez filmowych nie tylko w Ameryce. Od lat w styczniu Sundance staje się światową stolicą kina niezależnego, opowiadającego o ważnych sprawach.

Źródło: tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sundance

podziel się:

Pozostałe wiadomości