Nastolatki rządzą... kasą: Pora podsumować 10. odcinek!

Nastolatki rządzą... kasą: Podsumowanie miesięcznych wydatków!
Nastolatki rządzą, odcinek 10
Nastolatki rządzą, odcinek 10

Co wydarzyło się w 10. odcinku?

Na Mazowszu, w niewielkiej miejscowości nieopodal Garwolina, mieszka 5-osobowa rodzina kochającego sport i imprezy Igora. Mama Igora zajmuje się opieką nad starszymi osobami. Tata, Dominik jest kierownikiem sprzedaży w korporacji. Nastolatek ma dwóch młodszych braci: 5-letniego Damiana i 13-letniego Karola. Igor ze względu na to, że jest najstarszy z rodzeństwa, a od pełnoletniości dzieli go zaledwie kilka miesięcy, uważał, że powinien dostać od rodziców większy kredyt zaufania i więcej wolności, którą najchętniej przeznaczyłby na późnowieczorne spotkania ze znajomymi. Nastolatek miał do dyspozycji 14 500 złotych. 17-latek wprowadził następujące zasady:

1) Igor decyduje o rozdysponowaniu obowiązków.

2) System kar pieniężnych - za niewykonanie zadania Igor potrącał 10-20 złotcyh. Na koniec każdego tygodnia nastolatek oceniał, kto wywiązuje się ze swoich obowiązków najlepiej i nagradzał go banknotem o nominale 50 złotych.

3) Ograniczenie słodyczy i napojów gazowanych.

4) 200 złotych kieszonkowego dla każdego.

5) Cała rodzina je jeden posiłek razem.

Igor uwielbia sport, dba o siebie i chciałby żeby jego rodzina również zaczęła zdrowo żyć. Pierwszym poważnym zakupem nastolatka był rower stacjonarny do domu, który kosztował 2000 złotych. Igor w dzieciństwie zachorował na raka. Na szczęście pokonał chorobę, ale przez to nie miał marzeń, bo największe już się spełniło. Igor postanowił uszczęśliwić swoich młodszych braci kupując im ubrania i buty. Finalnie chłopakowi zostało 1200 złotych.

O programie

Domowym budżetem zawiadują rodzice, a co stałoby się gdyby tę odpowiedzialność przekazać nastolatkom? W nowym programie „Nastolatki rządzą… kasą”, to właśnie oni przejmą władzę nad finansami całej rodziny. Przez miesiąc będą decydować o tym, na co przeznaczą pieniądze: czy opłacą rachunki i zadbają o zakupy do domu, czy skupią się na spełnieniu swoich marzeń? Jak rozłożą wydatki, by starczyło do końca miesiąca oraz jak, w tej nowej sytuacji, odnajdą się pozostali członkowie ich rodzin? Czy skutkiem eksperymentu będzie większe zrozumienie międzypokoleniowe? Wsparciem dla nastolatków i ich bliskich w trakcie programu będzie pedagog z powołania, nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem, Marcin Józefaciuk.

Oglądaj "Nastolatki rządzą... kasą" w TVN i Player.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości