Nagradzany film dokumentalny "Apolonia, Apolonia" dostępny w HBO Max

"Apolonia, Apolonia"
"Apolonia, Apolonia"
"Apolonia, Apolonia" śledzi rozwój artystyczny i osobisty młodej dziewczyny, która stała się fascynującą dojrzałą kobietą i szanowaną malarką. Apolonia ma korzenie polsko-francuskie i jest prawdziwą reprezentantką współczesnego kosmopolitycznego świata. Film możesz obejrzeć w HBO Max.

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokół w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka, chociaż zadanie to okazało się niezwykle trudne. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Shachko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez kilka lat. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?

Film zdobył między innymi Nagrodę Grand Prix podczas trwającej 20. edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Obejrzyj film "Apolonia, Apolonia" w HBO Max >>>

"Apolonia, Apolonia"
"Apolonia, Apolonia"

Inne wyróżnienia i nagrody: IDFA (Best Film Award), Göteborg FF (Best Nordic Documentary), Hong Kong IFF (Firebird Award), Nordisk Panorama (Best Nordic Documentary), Cph:Dox (Politiken:Dox Award), Docville (Special mention), Millennium Docs Against Gravity (Chopin's Nose Award), One World Int. Human Rights Doc. FF (Best Film), Sofia IFF (Grand Prix), ArtDocFest (Grand Prix), Bridge Film Festival (Golden Cocai), MajorDocs. Audience Award. 

"Apolonia, Apolonia"
"Apolonia, Apolonia"

Twórcy: reżyseria i zdjęcia - Lea Glob, produkcja - Sidsel Siersted, Małgorzata Staroń, Hanka Kastelicova / Danish Documentary, Staron-Film, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania, HBO Max

podziel się:

Pozostałe wiadomości