Retrospektywa Johna Cassavetesa
Bohaterem zagranicznej retrospektywy reżyserskiej na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi będzie John Cassavetes, amerykański reżyser, aktor i scenarzysta. Twórczość Cassavetesa znakomicie wpisuje się w główny nurt światowego kina, a jego wpływy sięgają do czasów współczesnych. Cassavetes stawiał na dokumentalną rejestrację zdarzeń i pracę z aktorem, zmierzającą do psychologicznego realizmu. W ramach retrospektywy na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi zaprezentowane zostaną najważniejsze filmy: „Gloria” (film gangsterski zadający pytanie o to, co to znaczy być matką); „Mężowie” (historia mężczyzn próbujących poradzić sobie ze śmiercią przyjaciela) i „Minnie i Moskowitz” (opowieść o miłości nie znającej granic). Martin Scorsese mówi o Cassavetesie jako najbardziej niezależnym reżyserze filmowym: „Był i na zawsze pozostanie moim przewodnikiem i mistrzem. Bez jego wsparcia i wskazówek nie byłbym tym, kim jestem w świecie filmu”.
Retrospektywa Wojciecha Jerzego Hasa
Bohaterem polskiej retrospektywy będzie Wojciech Jerzy Has. Można powiedzieć, że to co łączy Cassavetesa i Hasa to fakt jaką rolę odegrali oni w artystycznym życiu Martina Scorsese, bowiem „Rękopis znaleziony w Saragossie” jest dla Scorsese jednym z najważniejszych i najlepszych filmów, jakie zna historia kina. Scorsese jest nawet prezesem światowego klubu miłośników „Rękopisu…”, a viceprezesem Francis Ford Coppola. Oprócz „Rękopisu…” w programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi znajdą się filmy: „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Jak być kochaną”, „Pożegnania” i „Pętla”. Uzupełnieniem retrospektywy będzie pokaz filmu dokumentalnego „Rysopis znaleziony po latach” Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego.
100 lat Warner Bros
W tym roku Wytwórnia Warner Bros. świętuje 100-lecie istnienia. 17. BNP Paribas Dwa Brzegi w cyklu „100 lat Warner Bros.” pokaże kultowe filmy, niesamowite historie, ekranizacje bestsellerowych powieści. To jedna z niewielu okazji, by na dużym ekranie zobaczyć filmy, które weszły do historii kina, wyznaczając nowe trendy. W programie: „Bonnie i Clyde” Arthura Penna (przewrotny klasyk kina gangsterskiego); „Tramwaj zwany pożądaniem” Elia Kazana (arcydzieło amerykańskiego dramatu z wybitną rolą Marlona Brando), „Sokół maltański” Johna Hustona (ponadczasowy kryminał z wyjątkową rolą Humphrey’a Bogarta); „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego (znakomicie nakręcony, niepokojący film – zagadka); „Buntownik bez powodu” Nicholasa Raya (dramat o dojrzewaniu z najbardziej charakterystyczną rolą Jamesa Deana); „Bullitt” Petera Yatesa (jeden z najbardziej ekscytujących i inteligentnych filmów akcji). W ramach pokazów specjalnym zaprezentowany zostanie „Fitzcarraldo” Wernera Herzoga (jeden z najbardziej szalonych filmów w dziejach kina) oraz dokument poświęcony twórczości reżysera — „Werner Herzog. Radykalny marzyciel” w reżyserii Thomasa von Steinaeckera.
Retrospektywa Pawła Łozińskiego
17. BNP Paribas Dwa Brzegi przyjrzy się twórczości Pawła Łozińskiego, znakomitego współczesnego polskiego dokumentalisty. Reżyser przyjedzie do Kazimierza Dolnego i udzieli Lekcji Kina. Paweł Łoziński mówi, że robi filmy głównie z ciekawości drugiego człowieka, co staje się wyjątkową okazją do porozmawiania o nas, o tym jacy jesteśmy. Szczególnie widoczne jest to w jego ostatnim „Filmie balkonowym”, ale na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi będzie można obejrzeć m.in. „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”, „Pani z Ukrainy”, „Ojciec i syn” czy „Chemię” i „Miejsce urodzenia”.
BNP Paribas Dwa Brzegi - gdzie i kiedy?
BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.
Źródło: informacja prasowa