- 3 szklanki mąki pszennej
- ½ szklanki wrzątku
- ½ szklanki wody gazowanej
- 1 jajko
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka oliwy
Mąkę przesiewamy do miski. Wbijamy do niej jajko, wsypujemy sól i wlewamy oliwę. Następnie wlewamy wrzątek i na koniec wodę gazowaną. Ze wszystkich składników zagniatamy jednolite, jędrne ciasto. Tak przygotowane ciasto zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy na minimum pół godziny do lodówki.
Składniki - przybranie:- roztopione masło,
- świeżo zmielony czarny pieprz
- posiekana natka pietruszki
- Składniki na farsz mięsny:
- ½ kg surowego mięsa mielonego wieprzowo-cielęcego
- 1 duża główka cebuli
- 6 ząbków czosnku
- natka pietruszki
- koperek
- pieprz i sól (najlepiej świeżo zmielone)
Mięso oraz cebulę mielimy w maszynce do mielenia. Czosnek przeciskamy przez wyciskarkę do czosnku i dodajemy do mięsa z cebulą. Wszystkie składniki razem mieszamy i doprawiamy solą, pieprzem, natką pietruszki i koperkiem.
Składniki na farsz bezmięsny:- ½ kg pieczarek
- 1 cebula
- natka pietruszki
- koperek
- pieprz i sól (najlepiej świeżo mielone)
- masło do smażenia
Pieczarki i cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy na maśle. Doprawiamy solą i pieprzem, natką pietruszki oraz koperkiem.
3 okrasy do pielmieni:Nr 1: roztopione masło z octem jabłkowym (do roztopionego na patelni masła dodajemy klika kropli octu jabłkowego)
Nr 2: kwaśna śmietana
Nr 3: sos serowo-czosnkowy (śmietanę, majonez, serek topiony, czosnek, koperek, natkę pietruszki, pieprz i sól mieszamy razem i doprawiamy solą i pieprzem)
Przygotowanie pielmieni:Lepimy pierożki używając ciasta i jednego z przygotowanych farszów - najlepiej za pomocą tradycyjnej pielmienicy (tradycyjnego, ukraińskiego przyrządu do lepienia pielmieni).
Pierożki gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie minutę do momentu wypłynięcia. Następnie odcedzamy je i wykładamy na patelnię, na której wcześniej roztopiliśmy masło, co zapobiegnie sklejeniu się pierożków. Tak otoczone w maśle pielmieni przekładamy na talerze i posypujemy natką pietruszki i świeżo zmielonym, czarnym pieprzem. Do miseczek przelewamy trzy rodzaje okrasy i podajemy, aby można było okrasić wedle uznania.
UWAGA: Możemy przygotować „szczęśliwego pielmieni”: jeden pierożek zamiast tradycyjnego farszu ma w środku ząbek czosnku. Kto go wylosuje i zje całego, a w czasie jedzenia pomyśli życzenie, to jego życzenie się spełni.