Jak wyglądają kulisy festiwali filmowych? Rozmawiamy z Grażyną Torbicką | MÓWIMY O KINIE podcast

Jak wyglądają kulisy festiwali filmowych? Rozmawiamy z Grażyną Torbicką | MÓWIMY O KINIE podcast
Jak wyglądają największe festiwale filmowe? Kto z filmowców był najciekawszym rozmówcą? Co nas czeka na tegorocznym BNP Paribas Dwa Brzegi? Grażyna Torbicka odpowiada w rozmowie z Małgorzatą Czop w podcaście MÓWIMY O KINIE. Zobaczcie!

Grażyna Torbicka jest dziennikarką i krytyczką filmową. Należy do Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Kino to jej pasja, ale też sposób na życie. Jest autorką koncepcji programowej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu nad Wisłą, a od 2007 roku jest dyrektorką artystyczną. W rozmowie z Małgorzatą Czop opowiedziała o tegorocznej edycji festiwalu, ale i o międzynarodowych festiwalach filmowych, w których od lat bierze udział.

Grażyna Torbicka, Małgorzata Czop
Grażyna Torbicka, Małgorzata Czop

Grażyna Torbicka kocha kino

Zawodowe życie Grażyny Torbickiej od wielu lat nierozerwalnie jest związane z kinem. Dziennikarka jest autorką licznych programów telewizyjnych i reportaży o tematyce filmowej. A czym dla niej jest kino?

To jest duża część mojego zawodowego życia. Ale przede wszystkim to jest spotkanie z historią, innym światem. Światem, którego nie znam albo ze światem, który mnie zadziwia, albo ze światem, który mnie bawi, albo wzrusza. (...) Jest to dla mnie przede wszystkim, przez lata, kiedy zajmuję się kinem, możliwość wymiany myśli, refleksji, emocji i wrażeń zarówno z tymi, którzy wraz ze mną ten film oglądają, jak i z tymi, którzy ten film tworzą.
Grażyna Torbicka

Od wielu lat Grażyna Torbicka uczestniczy w największych filmowych festiwalach na świecie zarówno jako dziennikarka, ale też jurorka. Była w Cannes, Bari, Wenecji czy Berlinie. A to tylko kilka z najważniejszych spotkań filmowych, w których uczestniczyła. Który festiwal jest jej najbliższy i dlaczego?

Cannes jest festiwalem najważniejszym, jeśli chodzi o jego poziom artystyczny, jego wymiar i sposób jego prowadzenia. On ma tak długą historię, a miał tylko czterech dyrektorów artystycznych. To oznacza, że doskonale rozumiano i rozumie się, że osobowość dyrektora artystycznego buduje markę festiwalu. Tak było także w Berlinie. Tam przez wiele, wiele lat był ten sam dyrektor artystyczny.
Grażyna Torbicka
Cannes jest dla mnie festiwalem mocnym, dobrze uformowanym, z określonymi zasadami. Jest też festiwalem, który rzeczywiście ma największą liczbę dobrze określonych, sprecyzowanych sekcji filmowych. Ma ogromne targi filmowe i to ma znaczenie. (...) To jest centrum. Myślę, że dużo osób wskazałoby ten festiwal jako ten, który ma znaczenie. (...) Cannes jest też najtrudniejszym miejscem do pracy dla dziennikarza filmowego.
Grażyna Torbicka

BNP Paribas Dwa Brzegi

Grażyna Torbicka jest dyrektorką artystyczną festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi. W tym roku odbędzie się 17. edycja tego wydarzenia. W Kazimierzy Dolnym będzie można zobaczyć najważniejsze filmy z międzynarodowych festiwali, ale także spotkać się z twórcami, wziąć udział w koncertach i wystawach.

Zdecydowanie na Dwóch Brzegach jest dla mnie najważniejszy ten czas, który oddajemy widzowi na spotkanie z artystą. Te dwa brzegi to są artysta i odbiorca. Skracanie tego dystansu, jak najciekawsza rozmowa po to, żeby występowała wymiana refleksji. Również dlatego żeby nasi widzowie między sobą zaczęli rozmawiać o tym, co zobaczyli. W tym jest cała siła sztuki, żebyśmy między sobą wymieniali swoje refleksje, swoje wrażenia, emocje. To pokazuje nam nawzajem, jacy jesteśmy.
Grażyna Torbicka

By dowiedzieć się więcej, zobaczcie całą rozmowę!

BNP Paribas Dwa Brzegi - gdzie i kiedy będzie festiwal?

Miasteczko festiwalowe, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie mieścić się na terenie Gminnego Zespołu Szkół przy ulicy Szkolnej 1 w Kazimierzu Dolnym. Tam znajdzie się Małe Kino (250 miejsc), sale spotkań i konferencji (Sala Złota), biuro festiwalowe — ale tym razem, dzięki wsparciu sponsora tytularnego banku BNP Paribas, obok szkoły powstanie namiot, czyli Kino We Love Cinema, w którym zmieści się prawie 800 osób. Zaprosimy również do jednego z najpiękniejszych kin plenerowych, w scenerii ruin Zamku (Kino na Zamku) oraz do Kina Perła na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

Byliśmy na 16. Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi! Zobaczcie relację z gali otwarcia!
Byliśmy na 16. Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi! Zobaczcie relację z gali otwarcia!

Autor: Małgorzata Czop

Reporter: Małgorzata Czop

Źródło: tvn.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości