Niezwykłe Stany Prokopa w Utah. Marcin Prokop zaskoczony życiem mormonów

Niezwykłe Stany Prokopa: "Czuję się szczęśliwa, że wybrałam takie życie", czyli jak wygląda życie wśród mormonów
Według wierzeń mormonów, istnieje spokrewnienie człowieka z Bogiem, a Jezus Chrystus, według ich doktryny, odwiedził Amerykę w trakcie swojego życia. Wartością nadrzędną dla społeczności jest rodzina oraz wiara. Marcin Prokop wyruszył w podróż do Utah, aby zgłębić codzienne życie wśród mormonów i zrozumieć ich społeczność.

 "Niezwykłe Stany Prokopa" - sezon 4., odcinek 5.

W piątym odcinku "Niezwykłych Stanów Prokopa", Marcin rusza w niezwykłą podróż, podczas której próbuje zrozumieć, jaką rolę w życiu mormonów odgrywa wiara i rodzina. Bohaterką tego odcinka jest Carrie, mormonka która nie waha się zaprosić Prokopa do domu, gdzie razem z rodziną opowiadają o swojej relacji z wiarą. Pomimo tego, że dwóch z pięciu synów odwróciło się od kościoła Carrie, z wiarą i ufnością akceptuje ich wybory. Ma świadomość, że wiara jest czymś bardzo osobistym i nie na wszystkich działa tak samo.

By pokazać Marcinowi szerszy obraz mormońskiej społeczności zaoferowała mu udział w rodzinnym obiedzie, gdzie na farmie jej siostry, będzie mógł poznać kolejnych członków ich wspólnoty. Spędzając czas razem z Carrie i jej rodziną Marcin był niezwykle zadowolony z wizyty. Dobra atmosfera oraz bliskość członków rodziny zachwyciła Prokopa.

>>> Oglądaj "Niezwykłe Stany Prokopa" na player.pl <<<

Z wielu różnych powodów, podoba mi się tutaj. Podoba mi się tu bardzo. Podobają mi się zwierzęta, podobają mi się ludzie, podoba mi się otoczenie. Podoba mi się, że oni wszyscy sobie żyją tak razem i że jest taka dobra energia w tym wszystkim. Chyba chcę być mormonem
- mówi Marcin Prokop
Niezwykłe Stany Prokopa
Niezwykłe Stany Prokopa

"Niezwykłe Stany Prokopa" - Kim są mormoni?

Mormoni to wspólnota religijna wywodząca się z ruchu restauracyjnego w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ich historia rozpoczyna się od Josepha Smitha, który twierdził, że otrzymał objawienia od Boga i odnaleźć złote płyty, na których miał być zapisany tekst Księgi Mormona. Ta księga stanowi uzupełnienie Biblii i opowiada historię starożytnych ludów w Ameryce. Smith założył Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, znany jako Kościół Mormonów.

Wierzenia mormonów obejmują przekonanie o istnieniu jednego Boga, Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, oraz przekonanie, że Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich jest prawdziwym kościołem Chrystusowym. Wierzą także w kontynuację objawień Bożych poprzez żyjącego proroka, obecnie jest to Prezydent Kościoła.

Mormoni praktykują modlitwę, chrzest, sakrament, regularne spotkania w kościele oraz przestrzeganie zasad moralnych i etycznych, w tym abstynencję od alkoholu, tytoniu i narkotyków. Mają też silne zasady dotyczące rodziny i moralności.

Obecnie mormoni są obecni na całym świecie, z silną obecnością w Stanach Zjednoczonych, gdzie mają duży wpływ kulturowy i polityczny, szczególnie w niektórych stanach na zachodzie.

Czuję się szczęśliwa, że wybrałam takie życie. Mimo, że musiałam wiele poświęcić, to jestem szczęśliwa, że mam dzieci. Dają mi olbrzymią radość i są najważniejsze w moim życiu
- mówi Ashley, siostra głównej bohaterki
Niezwykłe Stany Prokopa: Niby różni, a jednak tacy sami

"Niezwykłe Stany Prokopa" - o czym jest program?

Program "Niezwykłe Stany Prokopa", to nie tylko podróżniczy przewodnik, ale też inspiracja do odkrywania świata na własną rękę. Dzięki niemu dowiemy się, jakie sekrety kryją znane nam miejsca i jak wiele jeszcze przed nami do odkrycia. Podczas tej wyprawy towarzyszył mu jego brat Sebastian, drugi operator Tomasz Borkowski i dźwiękowiec Tomasz Sikora.  Marcin Prokop, znany z umiejętności prowadzenia programów telewizyjnych, w tym projekcie przyjmuje rolę producenta, scenarzysty i reżysera nowej serii lubianego przez widzów programu.

Zobacz też:

Autor: Marta Kijewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości