Jeśli czytaliście "Potop", to powinniście znać odpowiedź na to pytanie w "Milionerach"

Milionerzy: Kto złożył śluby obierając Matkę Boską za patronkę i Królową Korony Polskiej?

Tomasz Witkiewicz zdominował czwartkowy odcinek. Już w poniedziałek usłyszy pytanie za naprawdę wysoką kwotę.

W "kto pierwszy, ten lepszy" gracze musieli polityków do kontynentów, z których pochodzili. Prawidłowo odpowiedzi ułożyły cztery z sześciu osób, a najszybszy był Tomasz Witkiewicz, który przyjechał z Gdyni i jest marynarzem. Osiemnaście lat spędził "pod wodą", a osiem jako dowódca okrętu podwodnego. W studio towarzyszą mu córka i żona.

Tomasz pokonywał pytania w imponującym tempie. Do progru 40 tysięcy złotych wykorzystał dwa koła. Przyszedł moment usłyszenia pytania za 75 tysięcy.

Oficjalnie to pieprzyca siewna, a potocznie?

A: bukszpan

B: rzeżucha

C: bazia

D: żonkil

Milionerzy: Czym potocznie jest pieprzyca siewna?

- Powiem tak, bukszpan to takie coś, co się daje przy różnego rodzaju wiązankach i nie sądzę, żeby to było siewne. Bazia to potoczna nazwa wierzby, więc to też nie siewne. Żonkil z kolei to taki kwiatek, który wyrasta z cebulek, więc chyba też nie jest siewny. Zostaje mi rzeżucha i tak też decyduję - szybko zdecydował Tomasz i po chwili miał już 75 tysięcy złotych!

- Kiełki pieprzycy nazywane są rzeżuchą, ale tak naprawdę rzeżucha to rodzaj roślin z rodziny kapustowatych. Należy do niego około 260 gatunków, z czego około 10 rośnie w Polsce - wyjaśnił Hubert.

Pytanie za 125 tysięcy złotych wykraczało daleko poza temat roślin. Kto 1 kwietnia 1656 roku złożył w katedrze lwowskiej śluby obierając Matkę Boską za patronkę i Królową Korony Polskiej?

A: Zygmunt III Waza

B: Władysław IV Waza

C: Jan II Kazimierz Waza

D: Stanisław Leszczyński

W odpowiedzi na pytanie pomogła Tomkowi znajomość "Potopu" Sienkiewicza.

- Z tego co pamiętam, to cała intryga w "Ogniem i Mieczem" wzięła się m.in. stąd, że nie dotrzymano promowanej przez Władysława IV ugody chadziackiej, więc nastąpił bunt Kozaków, ponieważ król umarł i nie mógł wymusić tego porozumienia. W związku z czym panował już Jan II Kazimierz Waza. Cały potop dzieje się w jego panowaniu - wydedukował gracz i defitywnie zaznaczył odpowiedź C.

- To jest poprawna odpowiedź. Warto czytać - poinformował Hubert Urbański. Tomek pytanie za ćwierć miliona złotych usłyszy w poniedziałek! Oglądajcie Milionerów o 20:55!

Zobacz również:

Sławomir usłyszał pytanie za milion złotych. Wystarczyło wskazać czym jest obiecadło
Sławomir usłyszał pytanie za milion złotych. Wystarczyło wskazać czym jest obiecadło
Środa zaczęła się dla Sławomira naprawdę szczęśliwie. Swoją grę w Milionerach rozpoczął od pytania za pół miliona złotych

Oglądaj "Milionerów" w Playerze!

Ile osób wygrało milion w "Milionerach"?

Do tej pory mieliśmy siedmiu milionerów w polskiej edycji programu. Krzysztof Wójcik sięgnął po najwyższą nagrodę w 2010 roku. W 2018 roku emerytowana nauczycielka Maria Romanek została drugą polską milionerką, a jako trzecia, w 2019 roku, czek otrzymała Kasia Kant-Wysocka. Dwa lata później bank rozbił muzykolog Jacek Iwaszko, a w 2022 roku piątym milionerem został Tomasz Orzechowski, który zasłynął niezwykle opanowaną grą. Na początku 2024 roku szóstym milionerem został Mateusz Żaboklicki. Tomek Boruch dołącza do grona zwycięzców jako siódmy.

Reporter: Anna Szafrańska

Źródło: TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości