Pytanie za pół miliona złotych dotyczyło kolei. Gdzie jest słabo rozwinięta?

Milionerzy
Milionerzy: Mateusz Żaboklicki, pytanie za pół miliona złotych
Mateusz Żaboklicki jako jeden z niewielu uczestników dotarł do pytania za pół miliona złotych w trakcie jednego odcinka! Zobaczcie, jakie miał pytania!

Mateusz Żaboklicki ma 33 lata, jest poetą, tłumaczem z języków klasycznych, dramatopisarzem i fotografem. Doskonale poradził sobie w "Kto pierwszy, ten lepszy", bo zadanie dotyczyło łaciny, a on jest m.in. tłumaczem z języków klasycznych. Swoją wszechstronną wiedzę pokazał potem wielokrotnie, bez problemu odpowiadając na większość pytań.

Zobaczcie, jak poradził sobie z pytaniami za najwyższą stawkę.

"Now and Then" została wydana jesienią 2023 roku jako ostatnia piosenka:

A) zespołu The Beatles

B) zespołu Led Zeppelin

C) Elvisa Presleya

D) Michaela Jacksona

- Jestem prawie całkowicie pewien, że chodzi o "The Beatles" i poproszę o zaznaczenie odpowiedzi A - zdecydował Mateusz w ciągu kilkunastu sekund. I miał rację.

240308_Milionerzy_odc_706_tc07 www
Milionerzy: Mateusz Żaboklicki, pytanie za 125 000 złotych

Litera duńskiego i norweskiego alfabetu, która w staropolszczyźnie używana była do zapisu samogłoski nosowej, wygląda niemal identycznie jak symbol:

A) opornika elektrycznego

B) brytyjskiego funta

C) UNICEF-u

D) średnicy okręgu

- Nie pamiętam jaki jest symbol opornika i UNICEF-u. Natomiast miałoby sens, gdyby symbol średnicy okręgu byłby przekreślonym kółkiem, które wygląda jak O, jak litera przekreślonego O, która jest w tych alfabetach. Poproszę o zaznaczenie odpowiedzi D - wydedukował Mateusz i wygrał 250 tysięcy złotych.

240308_Milionerzy_odc_706_tc08 www
Milionerzy: Mateusz Żaboklicki, pytanie za 250 000 złotych

- Nie marnujmy czasu! Pytanie za pół miliona złotych brzmi tak! - zaczął Hubert Urbański.

W którym państwie pasażerska komunikacja kolejowa jest najsłabiej rozwinięta?

A) W Chinach

B) W Kolumbii

C) Na Węgrzech

D) W Indiach

Mateusz bardzo długo myślał nad odpowiedzią. Miał do dyspozycji jeszcze dwa koła ratunkowe, ale ewidentnie chciał ich użyć dopiero w ostateczności. - Poproszę ostatecznie o zaznaczenie odpowiedzi B, w Kolumbii - zdecydował nieoczekiwanie gracz, co mocno zaskoczyło Huberta Urbańskiego. Po chwili Mateusz mógł się cieszyć wygraniem pół miliona złotych.

Kim jest Mateusz Żaboklicki z Milionerów?

Mateusz Żaboklicki ma 33 lata, jest poetą, tłumaczem z języków klasycznych, dramatopisarzem i fotografem.

Za debiutancki tom poetycki Nucić (Dom Literatury/Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Łódź 2021) zdobył Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut roku 2021 oraz II miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2021. Laureat Nagrody Specjalnej oraz Nagrody Publiczności na XXV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina 2019 za projekt tomu Nucić.

Pracuje jako fotograf na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, jest żonaty i ma dwóch synów.

Oglądaj "Milionerów" w Max oraz TVN dziś o 20:55.

Ile osób wygrało milion w "Milionerach"?

Do tej pory mieliśmy siedmiu milionerów w polskiej edycji programu. Krzysztof Wójcik sięgnął po najwyższą nagrodę w 2010 roku. W 2018 roku emerytowana nauczycielka Maria Romanek została drugą polską milionerką, a jako trzecia, w 2019 roku, czek otrzymała Kasia Kant-Wysocka. Dwa lata później bank rozbił muzykolog Jacek Iwaszko, a w 2022 roku piątym milionerem został Tomasz Orzechowski, który zasłynął niezwykle opanowaną grą. Na początku 2024 roku szóstym milionerem został Mateusz Żaboklicki. Tomek Boruch dołącza do grona zwycięzców jako siódmy.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?