Efekt Domina

Papua-Nowa Gwinea - Polowanie na czarownice

Efekt Domina
"Efekt Domina"
"Efekt Domina"

Papua-Nowa Gwinea jest jednym z najpóźniej zbadanych rejonów świata, a jako niepodległe państwo istnieje od 1975 roku. Malownicze tereny porośnięte wybujałą endemiczną roślinnością do dziś zamieszkane są przez setki tradycyjnych społeczności kultywujących odwieczne wierzenia i zwyczaje – niektóre nie do pojęcia dla przybyszów z zewnątrz.

W górskim regionie w głębi kraju nikt nie wierzy, że śmierć może nastąpić z przyczyn naturalnych. Według tutejszych wierzeń śmierć jest efektem działalności czarowników i stosowanych przez nich złych mocy. Oskarżenia o czary rzucane są zwykle na najbardziej bezbronnych – kobiety i dzieci, które spotyka samosąd i potworna kara. Coraz częściej oskarżenia dotyczą także dobrze sytuowanych członków społeczności. Oskarżenia padają ze strony znajomych, przyjaciół, sąsiadów a nawet najbliższych krewnych. Karę ponoszą nie tylko oskarżeni ale i ich najbliższe rodziny. Dzięki temu oprawcy przejmują ich majątek. Paradoksalnie, w miarę postępowania globalizacji zwyczaj ten nie tylko nie zanika, ale wręcz umacnia się i rozprzestrzenia na cały kraj.

Ponad dwadzieścia lat temu Monika Paulus została oskarżona przez własnego brata o zamordowanie ich ojca przy użyciu czarów. Udało jej się przeżyć, bo zdecydowała się porzucić wszystko i uciec w nieznane. Dziś ta nieustraszona kobieta o wielkim sercu znów naraża własne życie ratując ofiary samosądów stając twarzą w twarz z ich prześladowcami. Założona przez nią Sieć Obrońców Praw Człowieka w Simbu liczy już ponad 600 członków i dalej się rozrasta…

www.kulczykfoundation.org.pl

Aktualności