Prezeska Kulczyk Foundation poznaje w Nyangao młode mamy, które po kilku niedonoszonych ciążach, wreszcie mogą cieszyć się opieką nad swoimi szczęśliwie urodzonymi i zdrowymi dziećmi.
Tanzanki – zwłaszcza na terenach wiejskich – ciepią w wyniku rozpaczliwych braków przeszkolonego personelu medycznego zdolnego odebrać poród z komplikacjami, braku podstawowych narzędzi diagnostycznych do stwierdzenia nieprawidłowości ciąży, a także braku karetek czy inkubatorów do ratowania życia wcześniaków. W efekcie śmiertelność okołoporodowa jest bardzo wysoka: umiera 160 noworodków na 1000 urodzeń.
Chlubnym wyjątkiem jest szpital w miejscowości Nyangao, w południowo-wschodniej części kraju, który odwiedza szefowa Kulczyk Foundation. Od trzech lat działa tutaj Polska Misja Medyczna (PMM), która z ratowania życia i zdrowia matek oraz noworodków uczyniła swój priorytet. Organizacja wprowadziła tu kluczowe szkolenia personelu, rozbudowała oddział ginekologiczno-położniczy, sfinansowała oddział intensywnej terapii noworodków, dzięki czemu śmiertelność okołoporodowa niemowląt zmalała aż o 30 procent.
Dominika Kulczyk spotyka się w Nyangao z Małgorzatą Olasińską-Chart z PMM, która wprowadza ją w problemy tutejszych matek i w miejscową działalność organizacji. Prezeska Kulczyk Foundation poznaje w Nyangao młode mamy, które po kilku niedonoszonych ciążach, wreszcie mogą cieszyć się opieką nad swoimi szczęśliwie urodzonymi i zdrowymi dziećmi.
Oglądaj Efekt Domina w player.pl!
Zobaczcie także:
Efekt Domina: Wojna odcisnęła piętno na każdej rodzinie!