„Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy... To wszystko, co oglądasz w serialach, to tutaj rzeczywistość” – tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes, charyzmatyczny gwatemalski edukator, feminista i założyciel jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo: Marzenia i idee w akcji.
Jako nauczyciel Juan Pablo zauważył, że wielu młodych ludzi w jego społeczności zmarło lub padło ofiarą alkoholizmu, narkotyków i przestępstw. W odpowiedzi na to 13 lat temu w garażu swoich rodziców otworzył darmowy program pozaszkolny Los Patojos, zwany też The Little Ones. Wybrał najgorszą, najbardziej niebezpieczną dzielnicę w swoim miasteczku, zdeptaną przez przestępców i przekształcił ją w kwitnącą społeczność, bezpieczne, kreatywne centrum dla dzieci i młodzieży, z których większość na co dzień doświadcza w domach przemocy i wykorzystywania. Jego El Patojismo zapewnia dzieciom trzy posiłki dziennie; nowoczesne, progresywne środowisko uczenia się; opiekę zdrowotną – a wszystko bezpłatnie.
Najlepszym dowodem na skuteczność metod El Patojismo są wychowanki i wychowankowie, których w "Efekcie Domina" poznaje Dominika Kulczyk. Nastoletnia Ester, od dziecka bita przez rodziców i wyrzucana kolejno ze wszystkich szkół w miasteczku, po kilku latach spędzonych w szkole Romero stała się przebojową i empatyczną edukatorką seksualną, raperką, trenerką męskiej drużyny piłkarskiej oraz bezcennym wzorcem osobowym i wsparciem dla młodszych koleżanek. Michelle, od dziecka pozbawiona miłości rodziców, bita i zmuszana do pracy, dopiero w El Patojismo zrozumiała, jak to jest być kochanym i radosnym.
Zobaczcie także:
Dominika Kulczyk przeznacza ogromną kwotę na walkę z koronawirusem!
Źródło zdjęcia głównego: TVN/mat.prasowe