Efekt Domina

Nepal, odcinek 6, sezon 6

Efekt Domina
"Efekt Domina" - Nepal
"Efekt Domina" - Nepal

Jednym ze sposobów walki z handlem ludźmi na międzynarodową skalę jest skuteczny system kontroli, który uniemożliwia przemytnikom wywożenie ofiar do innych krajów. Granica między Indiami a Nepalem jest otwarta, rozciąga się na górskich stokach Himalajów i ma ponad tysiąc siedemset kilometrów długości. Swobodny przepływ ludzi i towarów miał usprawnić współpracę handlową między tymi dwoma krajami i tym samym przyczynić się do rozwoju gospodarki. Szlak okazał się jednak doskonałą trasą dla pośredników biorących udział w handlu ludźmi. Fałszywymi obietnicami ściągają oni do Indii ludzi spragnionych lepszego życia. Inni są wywożeni siłą. Większość ofiar handlarzy stanowią kobiety i dzieci.

Pracownicy i wolontariusze organizacji 3Angels Nepal patrolują granicę, by ratować ludzi pozbawionych wolności lub bliskich jej utracenia. Odbijają ofiary handlu ludźmi i pomagają im wrócić do normalnego życia. Prowadzą działania, które mają na celu budowanie świadomości społecznej w Nepalu - kraju, gdzie z powodu biedy i braku dostępu do edukacji ludzie dają się zwieść obietnicom handlarzy. 3Angels Nepal to kobiety i mężczyźni, którzy walczą w obronie podstawowego prawa człowieka, jakim jest możliwość decydowania o swoim życiu.

Dominika Kulczyk przyjeżdża do Nepalu, by razem z pracownikami 3Angels Nepal wesprzeć ratowanie ofiar handlu ludźmi i proces ich rehabilitacji.

Pracownica organizacji, nastoletnia redaktorka programu radiowego, w którym porusza problem handlu ludźmi. Kamala jest wychowanką organizacji 3Angels Nepal. Urodziła się w ubogiej rodzinie na wsi. Od najmłodszych lat marzyła o tym, by chodzić do szkoły, jednak jej rodziców nie było na to stać. Jako dziecko padła ofiarą przemocy ze strony dorosłego mężczyzny, który później chciał wywieść ją do Indii. Kamala miała wtedy 6 lat. Na granicy dziewczynka została uratowana przez pracowników 3Angels Nepal. Dziś sama świeci przykładem i niesie pomoc na granicy. Mieszka w rodzinnym domu dziecka organizacji wraz z 16-stoma innymi nastoletnimi dziewczynami, które nazywa swoimi siostrami.

Założyciel i dyrektor organizacji 3Angels Nepal. Gdy miał 8 lat, jego rodzice umarli, a on trafił do sierocińca. W ramach stypendium australijskiej organizacji, jako jedno z pierwszych nepalskich dzieci, został wybrany i wysłany do szkoły z internatem w Indiach. Kiedy w 2004 roku zakończył edukację, wrócił do ojczyzny z zamiarem działania na rzecz najbardziej poszkodowanych Nepalczyków. Jego działalność rozpoczęła się od pomocy udzielonej porzuconej dziewczynce, którą przypadkowo spotkał na ulicy. W ciągu kolejnych miesięcy Rajendra i jego żona przygarnęli jeszcze pięcioro dzieci. Za swoją działalność na rzecz zwalczania handlu ludźmi doktor Gautam otrzymał w 2016 roku tytuł National Hero for Nepal.

Pracownica organizacji 3Angles Nepal. Dorastała w Indiach. Skończyła tylko dwie klasy podstawówki, później zmuszono ją do pracy w domu. Gdy miała 16 lat, podjęła pracę w zakładzie stolarskim. Pewnego dnia została porwana przez 5 mężczyzn. Wtedy w życiu Sunnity rozpoczęło się pasmo bolesnych i traumatycznych doświadczeń. Po latach wykorzystywania i zniewolenia udało jej się uciec od swoich oprawców. W trakcie samotnej tułaczki, miała szczęście poznać pracownicę organizacji 3Angels Nepal. Dziś Sunita pracuje w piekarni organizacji i wychowuje swojego już pięcioletniego syna.

www.kulczykfoundation.org.pl

Aktualności