Efekt Domina

Lesotho, odcinek 4, sezon 6

Efekt Domina
Lesotho
Lesotho

Lesotho to niewielki górzysty kraj będący enklawą w Republice Południowej Afryki. W całości położone na wysokości ponad 1000 m n.p.m. nazywane jest „podniebnym królestwem”. Jego mieszkańcy borykają się z wieloma trudnościami. Często brak pracy zmusza ich do wyjazdu do zamożniejszej RPA i porzucania rodzin. Ponad połowa populacji kraju żyje poniżej granicy ubóstwa. Lesotho ma drugi najwyższy na świecie wskaźnik zachorowań na HIV/AIDS. Szacuje się, że seropozytywny jest co czwarty dorosły mieszkaniec tego kraju. Masowa emigracja i epidemia HIV/AIDS przekładają się na wysoką liczbę osieroconych dzieci.

W odcinku Dominika Kulczyk wesprze organizację SOS Wioski Dziecięce Lesotho, która dba o to, by dzieci nie pozostały bez opieki. Odwiedzi ich placówkę w Quthing i pozna podopiecznych Programu Umacniania Rodziny. W ramach tego programu organizacja wspiera rodziny, które opiekują się dziećmi osieroconymi albo zagrożonymi porzuceniem.

Mathe Moshebi

Mathe w styczniu 2017 roku zaczął pracować dla SOS Wiosek Dziecięcych w Quthing. Jest pracownikiem terenowym Programu Umacniania Rodziny realizowanego przez Wioskę SOS w Quthing. Doskonale odnajduje się w tej roli, dlatego, że w dzieciństwie sam wychowywał się bez rodziców. Jako nastolatek żył pod opieką babci, kiedy jego mama i tata byli na emigracji w RPA. W wolnym czasie chodzi po górach, gra w piłkę nożną i słucha hip-hopu.

Angie

Kiedy Angie miała 8 lat jej mama wyjechała do RPA w poszukiwaniu pracy. Obiecała dzieciom, że wróci. Potem długo nie odbierała telefonów, aż w końcu rodzina dowiedziała się, że kobieta nie żyje. Angie z rodzeństwem nie mieli co jeść. To na dziewczynce spoczął ciężar opieki nad braćmi. Potem na jakiś czas dzieci przygarnęła pewna kobieta, która szukając dla nich pomocy, zwróciła się do Wiosek Dziecięcych w Quthing. To tu rodzeństwo znalazło bezpieczny dom. Dziś Angie ma 19 lat. Marzy o tym, by w przyszłości zostać inżynierem. Dobrze się uczy i ma wiele zainteresowań: kocha śpiew i grę w piłkę nożną.

Mathato

Mathato zaczęła pracować dla SOS Wiosek Dziecięcych Lesotho w 2011 roku. Wcześniej pracowała w fabryce odzieży w Maseru jako kontroler jakości. Dziś jest mamą SOS, która opiekuje się dziesięciorgiem dzieci w Quthing.

Mahopolang

Mahopolang przez epidemię HIV/AIDS straciła męża i córkę. Jej mąż długo pracował w kopalniach w RPA, kiedy wrócił do Lesotho, zaczął bardzo chorować. Nie chciał jednak przebadać się na obecność wirusa HIV. Umarł na rękach Mahopolang. Kobieta wspomina, że najgorszym dniem w jej życiu był dzień, w którym choroba zabrała jej córkę. Teraz Mahopolang opiekuje się dwójką osieroconych wnucząt. Niedawno dołączyła do Programu Umacniania Rodziny i ma nadzieję, że założenie własnego małego biznesu pozwoli jej zapewnić lepszą przyszłość dzieciom, którymi się opiekuje.

Matubello

Jest beneficjentką Programu Umacniania Rodziny a teraz również wzorem i inspiracją dla innych kobiet. Po śmierci męża została sama z dziećmi. Postanowiła, że się nie podda i zapewni dzieciom dobre życie i edukację. Dołączyła do Programu Umacniania Rodziny SOS Wiosek Dziecięcych. Dziś samodzielnie zarabia ponad dziesięć razy więcej niż kiedyś razem z mężem. Wszystkie jej dzieci mogą się uczyć, dwójka z nich studiuje w Maseru.

Aktualności