Efekt Domina

Kenia, odcinek 3, sezon 6

Efekt Domina
"Efekt Domina" - Kenia
"Efekt Domina" - Kenia

Kibera to jeden z największych slumsów świata i jednocześnie jedna z najbardziej zaludnionych dzielnic kenijskiej stolicy. Chociaż tutejsze warunki są bardzo ciężkie a pod osłoną nocy czyha tu niebezpieczeństwo, wielu ludzi przenoszących się do Nairobi uważa Kiberę za szansę na lepsze życie. Tutaj rodzicom wciąż trudno utrzymać rodziny czy znaleźć pracę, która zapewniłaby stabilność i bezpieczeństwo. Ich pociechy wychowują się w domach bez dostępu do wody i elektryczności. W takich warunkach w Kiberze życie wiele dzieci. Okazuje się, że mimo trudności w tych najbardziej podstawowych kwestiach, mają one swój magiczny świat. Stworzył go nauczyciel tańca Mike Wamaya, który uczynił z baletu narzędzie do walki o wolność dla każdego dziecka. Wolność, by robić, to co się kocha i by na chwilę zapomnieć o niezmiernie trudnej rzeczywistości, w której przyszło im żyć.

Dominika Kulczyk przyjeżdża do Kibery, by wesprzeć działania organizacji Mike’a Project Elimu. Weźmie też udział w przygotowaniach do najbardziej wyjątkowego wydarzenia, jakie kiedykolwiek miało tu miejsce. Na prowizorycznej scenie pośrodku slumsu w przedstawieniu baletowym wystąpią najmłodsi mieszkańcy tej dzielnicy. To właśnie w tańcu tutejsze dzieci odnajdują radość życia, nabywają pewności siebie i widzą szansę na realizację swoich marzeń.

Mike Wamaya już jako dziecko musiał zmierzyć się z brutalną rzeczywistością zaniedbanych kenijskich dzielnic biedy. Wielka pasja, która rosła w jego sercu, dała mu możliwości udziału w zagranicznych wyjazdach stypendialnych. Pomimo szans, które stworzyły przed nim wyjazdy do Europy, Mike wrócił w rodzinne strony, by pracować z dziećmi. Dziś dzięki niemu, w najuboższej dzielnicy Nairobi, wychowują się naprawdę niezwykli tancerze.

MIKE WAMAYA

Kenijczyk, nauczyciel baletu, założyciel organizacji Project Elimu. Wychowywał się i dorastał w jednym ze slumsów Nairobi, gdzie zderzył się niebezpieczną rzeczywistością dzielnic biedy. Jako młody chłopak bardzo szybko musiał zacząć pracę, by zarabiać na swoją rodzinę. Z czasem zainteresował się tańcem i mimo braku zrozumienia ze strony bliskich, zdecydował się pójść w życiu tą drogą. Okazało się, że ma nie tylko dobre chęci, ale jest również niezwykle utalentowany. Mike był zdeterminowany. Dzięki zaangażowaniu dostał możliwość wzięcia udziału w wyjazdach doszkalających do Holandii. W Europie nabywał coraz to nowych umiejętności. Finalnie zdecydował się wrócić na stałe do Kenii i zrobić coś dla dzieci. Postanowił, że użyje baletu jako narzędzia zmiany oraz metody, dzięki której dzieci z ubogich rodzin zyskają pewność siebie. Dzięki swoim niezwykłym osiągnięciom w 2017 roku Michael znalazł się wśród 10 finalistów nominowanych do nagrody World Teacher Prize, jako pierwszy przedstawiciel edukacji nieformalnej.

BRYON

Jeden z podopiecznych Mike’a. Byron ma 11 lat i chodzi do 5 klasy szkoły podstawowej. Do Kibery przyjechał kilka lat temu z rodziną, która szukała lepszego życia. Od pół roku bierze udział w zajęciach baletowych. Dzięki treningom tanecznym poczuł swoją wartość i zyskał pewność siebie. Liczy na to, że dzięki osiągnięciom pod okiem Mike’a uda mu się zdobyć stypendium. Marzy o tym, by zostać profesjonalnym tancerzem.

KATHRINE

9-letnia uczennica Mike’a. Dziewczynka marzy o karierze jako baletnica. Jednak jej największym marzeniem jest to, by pewnego dnia zabrać mamę z Kibery i zapewnić jej piękne, spokojne życie. Dziewczynka pilnie bierze udział w lekcjach baletu i widzi w tym szansę na poprawę sytuacji całej swojej rodziny. Udział w przedstawieniu organizowanym przez Project Elimu jest dla niej wielkim wydarzeniem. We wszystkich przygotowaniach kibicuje jej mama.

MARY, mama Kathrine

Mary jest kucharką w szkole, w której uczy się jej córka Kathrine. Cztery lata temu kobieta przeżyła tragiczny wypadek przewróciwszy się na kładce w Kiberze. W związku z tym, że nie była w stanie zapłacić za leczenie rany, do ciała wdało się zakażenie i amputowano jej nogę. Następstwem operacji było wiele trudnych zmian w jej życiu. Mimo ograniczonej mobilności, to na barkach Mary leży utrzymanie rodziny. Chociaż sama nigdy nie otrzymała wsparcia, dziś jest wzorem matki, która jest w stanie poświęcić wszystko dla swoich dzieci. Towarzyszy córce we wszystkich przygotowaniach.

www.kulczykfoundation.org.pl

Aktualności