Efekt Domina

Indie- Światło w Kalighat

Efekt Domina
"Efekt Domina"
"Efekt Domina"

Indie. W tym kraju wielowiekowa tradycja dzieli ludzi na kasty. Na samym dole drabiny społecznej znajdują się Dalici, inaczej niedotykalni, czyli ludzie wykonujący zawody uważane w hinduizmie za najgorsze i nieczyste. Przez wieki cierpieli z powodu wykluczenia. Dominika Kulczyk dociera do Kalkuty, aby wesprzeć projekt pomocy dzieciom prostytutek i Dalitów.

Urmi Basu, niesamowita kobieta, która prowadzi organizację New Light. Pracuje właśnie z dziećmi prostytutek i m.in. Dalitów w dzielnicy Kalighat w Kalkucie.

Dalici przez wieki cierpieli z powodu wykluczenia. Nie mogli wejść do świątyń, czerpać wody z publicznych źródeł, a ludzie z wyższych kast nie chcieli z nimi jeść z tego samego naczynia. Sądzili bowiem, że mogą zostać tym skażeni. Nietykalni padali ofiarami przemocy, ponieważ uważano ich za gorszych. Choć praktyka niedotykalności została oficjalnie zakazana i indyjska konstytucja z 1950 roku zabrania dyskryminacji na podłożu kastowym, to Dalici nadal są grupą społeczną potrzebującą pomocy, która powoli podnosi się po wiekach życia w opresji. Dlatego tak ważne jest to, co robi dla nich Urmi Basu pomagając dzieciom pracowników krematorium.

Kalighat to również inny, mroczny obraz rzeczywistości. W pobliżu świątyni bogini Kali, od której imienia pochodzi nazwa Kalighat, znajduje się jedna z kalkuckich dzielnic czerwonych latarni. Wiele z pracujących tu kobiet to ofiary handlu ludźmi, które zostały zwabione do Kalkuty obietnicami godziwej pracy. Często zmuszone są pracować dzień i noc, a ich dzieci pozostawione są same sobie i narażone na wszystkie niebezpieczeństwa tej mrocznej dzielnicy.

New Light daje tym dzieciom schronienie, ciepły posiłek oraz możliwość uczenia się i rozwijania zainteresowań w bezpiecznych warunkach. Tutaj w dzieciach powoli budzi się chęć realizacji własnych marzeń, bez względu na rzeczywistość, w jakiej przyszło im żyć.

www.kulczykfoundation.org.pl

Aktualności