Gwatemala to gęsta dżungla i barwna mieszanka kulturowa obfitująca w tradycje i rytuały kultywowane od tysięcy lat. Niestety, wraz z podbojem tych ziem przez Europejczyków, rozpoczęła się dyskryminacja rdzennej ludności i ich kultury, która trwa do dzisiaj. Większość potomków, jednej z najbardziej zaawansowanych cywilizacji starożytnych, żyje poniżej granicy ubóstwa. Ich dzieci są chronicznie niedożywione i mają ograniczony dostęp do edukacji.
W Gwatemali Dominika Kulczyk dociera do wyjątkowego miejsca położonego w dżungli departamentu Izabal - Casa Guatemala. Spotyka tam Heather Graham, Kanadyjkę, która wiele lat temu przyjechała tutaj na trzymiesięczny wolontariat, a postanowiła zostać na całe życie. Casa Guatemala to szkoła z internatem położona nad rzeką Dulce. Mali Majowie Kekczi (Q'eqchi'), którzy urodzili się w wioskach otoczonych dżunglą, mogą tu chodzić do szkoły i jednocześnie kultywować rdzenne tradycje. Poza językiem kekczi uczą się ich również hiszpańskiego i angielskiego.
Majowie są niezwykle przywiązani do ziemi. Uprawa roślin jest dla większości głównym źródłem utrzymania. Kulczyk Foundation wspiera więc rozwój farmy prowadzonej przez organizację i finansuje dodatkowe lekcje z rolnictwa organizowane w szkole. Zdobytymi umiejętnościami dzieci często dzielą się ze swoimi rodzicami, dzięki czemu korzystają na tym całe rodziny.
Czy można być wiernym tradycji i jednocześnie nie być skazanym na życie w ubóstwie? Czy można znaleźć szczęście i bezpieczeństwo w samym sercu dżungli? Na te pytania opowiada Filomena, osiemnastoletnia wychowanka Casa Guatemala, jej ojciec Pedro, który przez całe życie pracował na roli oraz mama Rosario, która zna tylko język kekczi.