Efekt Domina

Gwatemala - Szkoła w dżungli

Efekt Domina
"Efekt Domina"
"Efekt Domina"

Gwatemala to gęsta dżungla i barwna mieszanka kulturowa obfitująca w tradycje i rytuały kultywowane od tysięcy lat. Niestety, wraz z podbojem tych ziem przez Europejczyków, rozpoczęła się dyskryminacja rdzennej ludności i ich kultury, która trwa do dzisiaj. Większość potomków, jednej z najbardziej zaawansowanych cywilizacji starożytnych, żyje poniżej granicy ubóstwa. Ich dzieci są chronicznie niedożywione i mają ograniczony dostęp do edukacji.

W Gwatemali Dominika Kulczyk dociera do wyjątkowego miejsca położonego w dżungli departamentu Izabal - Casa Guatemala. Spotyka tam Heather Graham, Kanadyjkę, która wiele lat temu przyjechała tutaj na trzymiesięczny wolontariat, a postanowiła zostać na całe życie. Casa Guatemala to szkoła z internatem położona nad rzeką Dulce. Mali Majowie Kekczi (Q'eqchi'), którzy urodzili się w wioskach otoczonych dżunglą, mogą tu chodzić do szkoły i jednocześnie kultywować rdzenne tradycje. Poza językiem kekczi uczą się ich również hiszpańskiego i angielskiego.

Majowie są niezwykle przywiązani do ziemi. Uprawa roślin jest dla większości głównym źródłem utrzymania. Kulczyk Foundation wspiera więc rozwój farmy prowadzonej przez organizację i finansuje dodatkowe lekcje z rolnictwa organizowane w szkole. Zdobytymi umiejętnościami dzieci często dzielą się ze swoimi rodzicami, dzięki czemu korzystają na tym całe rodziny.

Czy można być wiernym tradycji i jednocześnie nie być skazanym na życie w ubóstwie? Czy można znaleźć szczęście i bezpieczeństwo w samym sercu dżungli? Na te pytania opowiada Filomena, osiemnastoletnia wychowanka Casa Guatemala, jej ojciec Pedro, który przez całe życie pracował na roli oraz mama Rosario, która zna tylko język kekczi.

www.kulczykfoundation.org.pl

Aktualności