Efekt Domina

Filipiny- 1,2,3 Payatas!

Efekt Domina
Filipiny
Filipiny

Manila to trzynastomilionowa aglomeracja położona w jednym z najpiękniejszych krajów Azji, na Filipinach. Rajskie plaże i lazurowa woda mocno kontrastują z rzeczywistością, w której obecnie żyje co czwarty mieszkaniec tego miejsca. W niepokojąco szybko rozrastających się dzielnicach biedy żyje się za mniej niż dolara dziennie, bez dostępu do opieki medycznej czy szans na edukację. Jedna z nich - Payatas to miejsce szczególne, w którym rytm dnia wyznaczany jest przejazdami śmieciarek kierujących się na pobliskie wysypisko śmieci. Segregacja odpadów jest tu najczęściej wykonywaną pracą, zarówno przez dorosłych, jak i kilkuletnie dzieci.

Osiem lat temu do Payatas trafił Roy Moore, Brytyjczyk, pasjonat piłki nożnej, który postanowił, że za pomocą sportu zmieni życie dzieci pracujących na wysypisku. Pomoc rodzicom w utrzymaniu rodziny jest tu częstym powodem rezygnacji z edukacji szkolnej. Trudno myśleć o szkole i przyszłości, kiedy codziennym dylematem jest to, jak zdobyć pożywienie.

Roy rozbudził wśród dzieci w Payatas pasję do piłki nożnej i nauki. Na pierwszy, zorganizowany przez niego, trening przyszło kilkaset bosonogich dzieciaków. Zaczął uczyć je gry w piłkę, jednocześnie motywując do tego, by poszły do szkoły. Dziś już po raz drugi przygotowuje filipińską drużynę do udziału w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Dzieci Ulicy. W Moskwie dziewczynki z Payatas wystąpią jako Team Philippines. Roy pokazał im, że sport może być sposobem na wyjście ze slumsów. Dzięki piłce nożnej mogą podróżować do innych krajów, spać w hotelach, zobaczyć inny świat. Najlepsze z nich dostały już stypendia na studia. I takie marzenie ma szesnastoletnia Regine, główna bohaterka odcinka. Ma świadomość, że powołanie do Team Philippines może całkowicie odmienić jej życie. Niegdyś mały projekt to dziś sprawnie działająca fundacja. Fairplay for All to inicjatywa edukacyjna, przedsiębiorstwo społeczne i program dożywiania dzieci z ubogich rodzin, a przede wszystkim grupa piłkarskich talentów, które chcą zmienić własne życie.

www.kulczykfoundation.org.pl

Aktualności