Maciej Stuhr o "Autentycznych": Powoli zaczną się Wasze serduszka otwierać

Maciej Stuhr o "Autentycznych"
Nowy odcinek "Autentycznych" z Matą już w niedzielę 25 lutego o 20:00 w TVN. Z tej okazji porozmawialiśmy z prowadzącym, Maciejem Stuhrem o tym, jakie przesłanie niesie ten program, jak się do niego przygotowuje i czego nie wiemy o osobach w spektrum. 

Maciej Stuhr jest cenionym w Polsce aktorem oraz reżyserem. W telewizji TVN można było oglądać go m.in. w takich produkcjach jak "Szadź", gdzie pełnił rolę także reżysera, "Mój agent" czy "Listy do M.". Jesienią zadebiutował jako moderator rozmowy w programie "Autentyczni".

"Autentyczni". Maciej Stuhr o pracy na planie

Przy okazji nagrań kolejnego odcinka, którego premiera już w niedzielę 25 lutego o 20:00 w TVN, zapytaliśmy go, dlaczego ten program jest ważny społecznie. 

Rozwiewa jakieś niepokoje, lęki, uprzedzenia, ale przede wszystkim pokazuje prawdziwych, normalnych ludzi ze swoimi czasami też ograniczeniami, ale też możliwościami, ze swoją ogromną wrażliwością, z uczuciami. W momencie, w którym spotykamy się z drugą osobą tak bliżej, a myślę, że dzięki temu programowi możemy się poznać z osobami w spektrum trochę bliżej, to właśnie wszyscy, którzy nie mieliśmy styczności z tym światem, zaczynamy się uspokajać, zaczynamy wchodzić w ten świat, cieszyć się spotkaniem, ciekawą rozmową, ludźmi
- powiedział prowadzący. 

"Żeby po prostu otworzyć serca..."

Życie w spektrum owiane jest wieloma stereotypami. „Autentyczni” przybliżają ten temat i rozszerzają wiedzę i świadomość społeczną. Zapytaliśmy Macieja Stuhra, co powinniśmy wiedzieć o osobach w spektrum, a czego prawdopodobnie nie wiemy. 

Ja myślę, że to jest bardziej pytanie do osób w spektrum, czego oni by potrzebowali. Ja mogę powiedzieć ze strony człowieka, który nie miał zbyt wiele kontaktu z tym, prawie w ogóle i ma bardzo niewielką wiedzę – żeby po prostu otworzyć serca. Ja kiedyś otworzyłem swój dom dla uchodźców i też niewiele wiedziałem, i też jak wiele osób się bałem po prostu. Decydujesz się na taki krok otwarcia serca, a co za tym czasem idzie, drzwi domu i się okazuje, że wszystko jest dobrze, że ludzie mogą być dla siebie dobrzy, mili, otwarci na siebie. To jest coś, co chciałbym przekazać wszystkim, którzy może się trochę boją, nie wiedzą o co chodzi. Zobaczcie nasz program i zobaczycie, że powoli się zaczną wasze serduszka otwierać
- odpowiedział Maciej Stuhr.
Autentyczni: Mata gościem 3. odcinka
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
Autentyczni: Mata
+1
Zobacz galerię

Dwa pierwsze odcinki "Autentycznych" emitowane były jesienią

"Autentyczni" to program, w którym osoby ze spektrum autyzmu wcielają się w rolę dziennikarzy przeprowadzając wnikliwe i niekonwencjonalne wywiady z cieszącymi się sympatią i uznaniem widzów gośćmi. Premierowe odcinki, wyemitowane jesienią na antenie TVN, przybliżyły szerokiemu gronu odbiorców zróżnicowany sposób postrzegania świata przez osoby w spektrum oraz pozwoliły poznać rozmówców – Roberta Makłowicza i Natalię Kukulską – z innej, nieznanej do tej pory strony.    Dwa pierwsze odcinki programu "Autentyczni" wyemitowane w listopadzie ubiegłego roku nie tylko spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów, ale przede wszystkim przyczyniły się do zwiększenia świadomości oraz zapoczątkowały społeczną dyskusję na temat autyzmu.

Emisja odcinka z udziałem Maty zaplanowana jest w TVN na niedzielę 25 lutego na godzinę 20:00.

"Sanah, jeśli to oglądasz, zróbmy płytę z kolędami". Mata gościem "Autentycznych". Zobacz zwiastun!

Autor: Iga Kugiel

Reporter: Paulina Kunkowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości