Polskie dokumenty podbijają świat. "Pianoforte" z międzynarodową nagrodą Emmy

6745c2c8991d4_thumbnail
Anna Szymańczyk o "Lady Love"
Wielki sukces polskiego kina dokumentalnego! Podczas 52. gali rozdania międzynarodowych nagród Emmy film "Pianoforte" zdobył statuetkę w kategorii "Arts Programming". To intymny obraz młodych pianistów walczących o spełnienie marzeń na Konkursie Chopinowskim. W serwisie Max rekordy popularności bije też serial "Łowcy skór", który od dnia premiery jest najchętniej oglądaną produkcją dokumentalną w Europie i USA. Jakie jeszcze polskie dokumenty przygotował dla widzów serwis Max?
Z artykułu dowiesz się
  • O czym jest dokument Max "Pianoforte", który zdobył nagrodę Emmy
  • O czym jest dokument Max "Łowcy skór"
  • O czym jest dokument Max "Drzewa milczą"
  • O czym jest dokument Max "33 zdjęcia z Getta"

"Pianoforte" – polski dokument nagrodzony Emmy

Film dokumentalny „Pianoforte” to niezwykła opowieść o młodych pianistach, którzy rywalizują w jednym z najważniejszych konkursów muzycznych na świecie – Konkursie Chopinowskim. Kamera zabiera widzów za kulisy, gdzie młodzi artyści zmagają się z presją, emocjami i codziennymi wyzwaniami.

Reżyser Jakub Piątek i producent Maciej Kubicki stworzyli dzieło, które porusza nie tylko melomanów, ale również wszystkich, którzy cenią wgląd w ludzkie emocje. Film zdobył wcześniej nagrodę Orły 2024 i triumfował na festiwalach takich jak Millennium Docs Against Gravity. Teraz zyskał międzynarodowe uznanie, zdobywając nagrodę Emmy.

To dzieło sztuki, które łączy doskonałe zdjęcia autorstwa Filipa Drożdża z emocjonalnym montażem Uli Klimek. „Pianoforte” to dowód na to, że polskie dokumenty mogą konkurować z najlepszymi produkcjami światowego formatu.

Producent filmu "Pianoforte" Maciej Kubicki i reżyser Jakub Piatek z narodą Emmy
Producent filmu "Pianoforte" Maciej Kubicki i reżyser Jakub Piatek z narodą Emmy
Źródło: Getty Images

"Łowcy skór" – przerażająca historia, która wciąga

Serial dokumentalny "Łowcy skór" od dnia premiery wzbudza ogromne emocje. Historia morderczego układu między pracownikami pogotowia a właścicielami zakładów pogrzebowych przeraża i fascynuje jednocześnie. To opowieść o chciwości, ludzkich słabościach i moralnym upadku, która ponad dwie dekady temu wstrząsnęła Polską.

Twórcy serialu, z reżyserką Aleksandrą Potoczek na czele, z wielką dbałością o szczegóły odtworzyli kulisy tego mrocznego procederu. Widzowie z Polski, Europy i USA doceniają nie tylko wciągającą narrację, ale również świetne zdjęcia Adama Palenty i dynamiczny montaż Macieja Pawlińskiego.

Nowości w Max  – jakie dokumenty pojawią się w serwisie?

Serwis Max nie zwalnia tempa. Już w styczniu 2024 roku premierę będzie miał poruszający dokument "Drzewa milczą". To wstrząsająca opowieść o losach Runy, młodej Kurdyjki, która wraz z rodziną uciekła przed ISIS i trafiła na polsko-białoruską granicę. Tragiczne wydarzenia, jakie spotkały jej rodzinę, zmuszają ją do dorosłości w przyspieszonym tempie.

Wiosną 2025 roku zadebiutuje również serial "33 zdjęcia z getta". To historia odkrycia 33 negatywów dokumentujących życie w warszawskim getcie. Produkcja obiecuje emocjonalną podróż przez tajemnice rodzinne i dramatyczne wydarzenia II wojny światowej.

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości

Gdzie pojechać na sylwestra za granicę?
Materiał promocyjny

Gdzie pojechać na sylwestra za granicę?