Szczyrk to idealne miejsce na zimowe aktywności. Trasy narciarskie, ośrodek sportowy Skrzyczne i przepiękne krajobrazy. Poznaj walory turystyczne okolic największego beskidzkiego szczytu. "Projekt Zima" zawita do Szczyrku już w weekend 1 i 2 lutego 2025 roku.
Skrzyczne - Ośrodek Narciarski COS
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, wznoszący się w jego północno-wschodniej części, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Charakterystyczna sylwetka szczytu sprawia, iż jest nie tylko w Szczyrku, ale także w całym kraju miejscem zarówno rozpoznawalnym, jak i szczególnym z kilku powodów. Skrzyczne to przede wszystkim prawdziwy raj dla narciarzy, korzystających tutaj ze świetnych warunków do uprawiania zimowego szaleństwa. Stoki Skrzycznego posiadają ponad 10 kilometrów rozmaitych tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, w tym trasę z homologacją FIS czy rodzinny Ondraszek. Tutejsze trasy wyposażone są w nowoczesny system sztucznego naśnieżania. W pełni komfortowe korzystanie z narciarskich atrakcji gwarantują m.in. nowoczesne koleje linowe, 4-osobowe kanapy o przepustowości 2400 osób na godzinę każda, na całym odcinku z dolnej stacji w Szczyrku, poprzez Jaworzynę, aż na szczyt Skrzycznego oraz nowość od sezonu 2024/2025, czyli 6-osobowa nowoczesna kanapa z Dolin na Skrzyczne.
Skrzyczne dostępne i interesujące jest jednak o każdej porze roku. Miejsce to odwiedza ponad 200 tys. osób w okresie letnim, doceniając walory turystyczne okolic największego beskidzkiego szczytu. To tu zbiega się wiele popularnych szlaków turystycznych. A wiele osób przemierzających górskie szlaki korzysta z całorocznego schroniska zlokalizowanego na Skrzycznem. W sezonie letnim na Jaworzynie dostępna jest zjeżdżalnia grawitacyjna jako w pełni bezpieczna atrakcja dla wszystkich.
Trasa FIS w Szczyrku
Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku dysponuje trasą narciarską, która dzięki homologacji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) umożliwia organizację międzynarodowych zawodów kobiet i mężczyzn na stoku Skrzycznego. Jej start umiejscowiony jest obok górnej stacji wyciągu na Skrzyczne, a meta u podnóża stoku „Doliny” lub poniżej „Piekiełka”. Przyznając homologację, sprawdzono dystans dla poszczególnych konkurencji alpejskich, różnicę wzniesień oraz parametry nachylenia stoku. Ponadto oceniono pozytywnie aspekty związane z bezpieczeństwem, a także szereg zagadnień technicznych – opisu tras, opcji sztucznego naśnieżania, transportu zawodników oraz możliwości ich zakwaterowania. Dodać warto, że wszystkie odpowiednio przygotowane trasy mogą użytkować również osoby amatorsko korzystające z możliwości zażywania zimowego szaleństwa na stokach Skrzycznego.
Rodzinna trasa narciarska Ondraszek
Propozycją dla rodzin czy początkujących narciarzy jest licząca 2460 metrów niebieska trasa Ondraszek. W następstwie inwestycji w ostatnich latach trasa została poszerzona, zyskała także zupełnie nowy, bardziej atrakcyjny profil oraz zamontowany został profesjonalny system naśnieżania. Dzięki temu z trasy korzystać mogą bez przeszkód zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane w narciarstwie zjazdowym.
Nowości od sezonu 2024/2025 w ośrodku Skrzyczne COS
Zupełnie nowa, 6-osobowa kolej funkcjonuje od startu sezonu zimowego 2024/2025 na odcinku z Dolin na Skrzyczne. To nowoczesna kanapa włoskiej firmy Leitner o długości blisko 1200 metrów i przewyższeniu sięgającym niemal 360 m, porusza się z prędkością 5 m na sekundę, przewożąc dzięki temu ok. 1,8 tysiąca osób w ciągu godziny. Zrealizowana inwestycja przyczynia się na co dzień do zwiększenia efektywności i atrakcyjności ośrodka Skrzyczne COS z jego dobrze przygotowanymi trasami dla miłośników zimowych aktywności.
W ośrodku Skrzyczne COS z powodzeniem wprowadzona została opcja zakupu biletów on-line zarówno latem, jak i zimą na kolej linową na Skrzyczne, zjeżdżalnię grawitacyjną na Jaworzynie, której funkcjonowanie zostało tego lata z powodzeniem zainicjowane, oraz Pętlę Szczyrkowską (sezon letni). Pod adresem www.cospass.pl, korzystając z prostego i intuicyjnego systemu, można w szybki i wygodny sposób dokonać zakupu interesującej opcji, a tym samym uniknąć kolejek.
– Realizujemy kolejne działania, w tym także te inwestycyjne, z myślą o mieszkańcach Szczyrku i turystach. Zależy nam, aby ośrodek tętnił życiem tak naprawdę w systemie całorocznym, a jego infrastruktura była możliwie dostosowana do oczekiwań osób nas odwiedzających – mówi Tomasz Laszczak, dyrektor COS-OPO w Szczyrku.
Gastronomia na Jaworzynie - gdzie zjeść?
Gastronomia Jaworzyna to klimatyczny lokal na poziomie 945 m n.p.m. na hali Jaworzyna zlokalizowany pomiędzy pierwszym i drugim odcinkiem kolei linowej na Skrzyczne. Spragnieni? Głodni? Temperatura doskwiera? A może jesteście po prostu zmęczeni? Podczas angażowania się we wszelakie aktywności dostępne na Skrzycznem, często możecie poczuć się we wspomniany sposób. Po receptę na te dolegliwości zapraszamy do gastronomii na Jaworzynie, gdzie czeka na was między innymi pyszna kawa, ciepły posiłek, a także najzwyczajniej – możliwość odpoczynku.
Atrakcje dla rodzin w okresie letnim
Na stacji pośredniej kolei (Jaworzyna) dostępna jest nowoczesna przestrzeń skierowana do rodzin z dziećmi, które szukają dodatkowych atrakcji podczas wycieczek w górach. To ogólnodostępny plac zabaw, który cieszy się ogromną popularnością.
Plac nawiązuje swoim nietypowym kształtem do konstrukcji ratraka, co też bezpośrednio odnosi się do ośrodka narciarskiego, na terenie którego się znajduje. Rozpościera się z niego piękny widok na okoliczne góry oraz miasto Szczyrk – przyciąga więc również swoim klimatem i niepowtarzalnością. Wokół plac został zabezpieczony siatką ochronną. Zadbano również o odpowiednie podłoże, które pozwala na bezpieczną i komfortową zabawę dzieci. Z obiektu mogą korzystać wszystkie dzieci lubiące moc atrakcji. Skierowany jest przede wszystkim do turystów odwiedzających Skrzyczne i decydujących się na dłuższy przystanek na Jaworzynie.
W okresie letnim możliwe jest również korzystanie ze zjeżdżalni – specjalnej konstrukcji dostarczonej przez renomowaną i mającą doświadczenie w tego typu realizacjach w europejskich ośrodkach firmę SunKid. Zjeżdżalnia zamontowana została przy orczyku wzdłuż stacji kolei linowej na Jaworzynie. Jej długość to blisko 1000 metrów. Atrakcja ta zapewnia nie tylko przyjemne spędzenie czasu i dużą frajdę, ale przede wszystkim jest w pełni bezpieczna dla korzystających. Co istotne, zjeżdżalnia zamontowana została w taki sposób, aby po sezonie letnim możliwy był jej sprawny demontaż. Zimą w tym miejscu przebiega jedna z tras narciarskich ośrodka Skrzyczne COS.
Województwo śląskie - atrakcje
Województwo śląskie to jeden z najbardziej zróżnicowanych i atrakcyjnie położonych regionów w Polsce. Kiedyś kojarzone z węglem i ciężkim przemysłem, dziś z przyrodą, atrakcjami turystycznymi, dobrymi warunkami do życia, dostępnością ośrodków sportowych i kulturalnych.
Położenie w południowej części Polski obdarza województwo śląskie wyjątkowością pod względem geograficznym, historycznym i kulturowym. Z jednej strony jest jednym z najbardziej zaludnionych oraz rozwiniętych regionów w kraju. Z drugiej jest pełne miejsc, w których można obcować z naturą, jak Jura Krakowsko-Częstochowska, Beskidy oferujące wspaniałe możliwości pieszych wędrówek górskich, Pustynia Błędowska, Pustynia Siedlecka czy Góra Siewierska.
Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wybrać się na Górę Zborów na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (462 m n. p. m.) skąd przy dobrej pogodzie widać pobliski Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów. Na weekendowy wypad idealnie nadaje się Góra Żar, z której pięknie prezentuje się krajobraz Beskidu Małego, Beskidu Żywieckiego, przełomu Soły i zaporowego jeziora w dole. To także miejsce dla amatorów sportów ekstremalnych uprawiających downhill.
Poznając Śląskie warto mieć na uwadze również imponujące zamki, takie jak Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Zamek w Pszczynie, Zamek Piastowski w Raciborzu oraz Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej.
Autor: mat. prasowe
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images