W "Milionerach" pytania z szeroko pojętej historii trafiają się często. Jedni gracze czują się w tej dziedzinie jak ryba w wodzie, inni, widząc pytanie, wiedzą, że zaczęły się dla nich schody. Zobaczcie 10 pytań z historii, które padły w tym sezonie
1. Piotr Jurczyk
O kim Długosz pisał: "Kazimierz król, pofolgowawszy swej rozpuście i pogardziwszy żoną Adelajdą [...] połącza się z Czeszką, Rokiczaną"?
A: o Kazimierzu Odnowicielu
B: o Kazimierzu Wielkim
C: o Kazimierzu Jagiellończyku
D: o Janie Kazimierzu Wazie
- Mam swój typ, ale chciałbym skorzystać z telefonu do przyjaciela. Paweł, mój kolega, zna się na historii — przyznał Piotr. I miał rację. Przyjaciel od razu wskazał odpowiedź B. I słusznie.
2. Tomasz Witkiewicz
Kto 1 kwietnia 1656 roku złożył w katedrze lwowskiej śluby obierając Matkę Boską za patronkę i Królową Korony Polskiej?
A: Zygmunt III Waza
B: Władysław IV Waza
C: Jan II Kazimierz Waza
D: Stanisław Leszczyński
W odpowiedzi na pytanie pomogła Tomkowi znajomość "Potopu" Sienkiewicza.
- Z tego co pamiętam, to cała intryga w "Ogniem i Mieczem" wzięła się m.in. stąd, że nie dotrzymano promowanej przez Władysława IV ugody chadziackiej, więc nastąpił bunt Kozaków, ponieważ król umarł i nie mógł wymusić tego porozumienia. W związku z czym panował już Jan II Kazimierz Waza. Cały potop dzieje się w jego panowaniu - wydedukował gracz i defitywnie zaznaczył odpowiedź C.
- To jest poprawna odpowiedź. Warto czytać - poinformował Hubert Urbański.
3. Marcin Kuczyński
Mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi Staremu, który był:
A) jego pradziadkiem
B) bratem jego matki
C) bratem jego ojca
D) jego ojcem
Marcin od razu odrzucił odpowiedzi A) i D) i wahał się pomiędzy dwoma pozostałymi. Ostatecznie stwierdził, że chodzi o stryja, czyli odpowiedź C) i tu się pomylił. Ten błąd kosztował go 19 tysięcy i możliwość dalszej gry!
4. Patryk Andrys
Kto według Długosza nie mógł być pasowany na rycerza, ponieważ podczas bitwy pod Grunwaldem zabił wroga niezgodnie z kodeksem rycerskim?
A: Zawisza Czarny
B: Zyndram z Maszkowic
C: Zbigniew Oleśnicki
D: Kuno von Lichtenstein
- Niestety, aż tak dobrze Kronik Długosza nie znam, żeby znać odpowiedź. A 75 tysięcy to bardzo fajna suma, więc... - skomentował Patryk i postanowił wycofać się z gry. Gdyby grał dalej obstawiłby odpowiedź B, która okazała się błędna.
- Poprawna odpowiedź, o i tu Cię mogę zaskoczyć, Zbigniew Oleśnicki. Zyskał wdzięczność króla Jagiełły, któremu tym czynem ratował życie zresztą, ale wybrał stan duchowny i już w 1423 roku został biskupem krakowskim - podsumował Hubert Urbański.
5. Remigiusz Kania
Ziemia Sasinów to kraina historyczna i terytorium plemienne w południowo-zachodniej części Prus. Dziś jest to południowo-zachodnia część wojewódźtwa:
A) podlaskiego
B) zachodniopomorskiego
C) warmińsko-mazurskiego
D) lubuskiego
Remigiusz szybko rozprawil się z pytaniem i z prawie stuprocentową pewnością zaznaczył odpowiedź: warmińsko-mazurskie.
6. Damian Michałowski i Sebastian Szczęsny
Kto w "Apokalipsie św. Jana" godzien jest otworzyć księgę i złamać jej siedem pieczęci?
A) święty Jan
B) aniołowie siedmiu kościołów
C) starcy
D) 7-rożny i 7-oczny Baranek
- 7-rożny i 7-oczny Baranek out, wiadomo, aniołowie? Starcy? Jacy starcy? - myśleli głośno Damian i Sebastian. Nie mając pojęcia, jaka jest prawidłowa odpowiedź, decydują się na telefon do przyjaciela, Konrada. Ten jednak niewiele pomaga i w ostatniej chwili sugeruje odpowiedź C.
- Ja wiem, że nie gramy na własny rachunek tylko dla podopiecznych Fundacji TVN. Moja córka korzystała z fundacji i wiem, jak ważne i potrzebne są pieniądze rodzicom, którzy borykają się z różnymi trudnościami swoich dzieci i każda złotówka jest cenna i dlatego w tym przypadku uważam, że te 35 tysięcy to bardzo dużo pieniędzy i w takim układzie ja bym podziękował - wyznał Sebastian. Damian był chętny, żeby grać dalej i spróbować wygrać dla Fundacji TVN jeszcze więcej pieniędzy, ale ostatecznie para decyduje się zrezygnować z odpowiedzi na pytanie.
Okazuje się, że był to idealny moment na przerwanie gry. Prawidłowa odpowiedź to D, czyli 7-rożny i 7-oczny Baranek, którą Damian i Sebastian odrzucili jako pierwszą.
7. Malwina Wędzikowska i Jan Pirowski
Czego nie miał Pigasus, kandydat na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1968 r. z ramienia Youth International Party?
A) skrzydeł
B) ryja
C) racic
D) ogona
- Skrzydła na pewno ma, bo to Pigasus. Ryj i ogon to będą śmieszne rzeczy, ale racice? [...] Na nogach coś by miał? W racicach by chodził? Ty byś chodziła? Ja bym nie chodził? - myśli głośno Jan.
- Chcesz mi powiedzieć, że kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych była latająca świnia? - dopytuje Malwina.
Po krótkiej decyzji duet decyduje się zaznaczyć odpowiedź C. Niestety poprawna odpowiedź to skrzydła.
8. Jakub Dominiak
ako przedstawiciel Niemiec w pogrzebie Józefa Piłsudskiego wziął udział ówczesny przewodniczący Reichstagu i ostatni premier Prus:
A) Adolf Hitler
B) Hermann Goering
C) Joseph Goebbels
D) Paul von Hindenburg?
- Coś czuję, że znasz odpowiedź - skomentował Hubert Urbański.
- No właśnie i tego się boję, że też mi się tak wydaje - przyznał Jakub, który miał do swojej dyspozycji jeszcze jedno koło ratunkowe: zamianę pytania. Nie zastanawiając się jednak długo Jakub zdecydował się zaznaczyć odpowiedź A. Ryzykował tym samym 85 tysięcy złotych. Hubert nie miał dla niego dobrych wiadomości.
- Poprawna odpowiedź to Herman Goering, niestety. Hitler napisał list kondolencyjny do wdowy i wysłał telegram z kondolencjami do władz RP. Wziął też udział w mszy świętej w katedrze św. Jadwigi w Berlinie przy symbolicznej trumnie marszałka. Ale nie było go na pogrzebie - podsumował prowadzący.
9. Piotr Szczechula
Która pustynia znalazła się w granicach Chile w wyniku wojny o Pacyfik nazywanej też wojną o saletrę?
A) Gobi
B) Kara-kum
C) Namib
D) Atakama
- Powiem tak, Namib kojarzy mi się z Afryką. Gobi wydaje mi się, że to jest pustynia w Azji. Zostałoby Kara-kum i Atakama - myśli głośno Piotr. Nie będąc pewnym odpowiedzi gracz decyduje się zadzwonić do swojej starszej siostry, Agaty. - Bardziej bym stawiała na Karakum - sugeruje Agata i utwierdza brata w jego podejrzeniach.
Niestety oboje nie mają racji. Piotr zaznacza odpowiedź B) i chwilę później słyszy:
- Niestety chodzi o Atakamę u wybrzeży Pacyfiku. Gdy odkryto tam bogate zasoby mineralne w drugiej połowie XIX wieku, Chile, Peru, Boliwia rozpoczęły walkę o ten właśnie region.
10. Mateusz Żaboklicki
Choć miał dopiero 10 lat, a jego ojciec wciąż żył, koronowano go na króla Polski.
A) Bolesława Chrobrego
B) Kazimierza Wielkiego
C) Jana Olbrachta
D) Zygmunta Augusta
- Ciekawe pytanie - skomentował Sławomir. Po dłuższym zastanowieniu uznał, że telefon do przyjaciela będzie dobrym rozwiązaniem. Damian, kolega ze studiów od razu wskazał jedną z odpowiedzi i taką też zaznaczył gracz. Chodziło o warszawską trasę Warszawa-Zakopane i popularne ciastko wuzetkę.
Oglądaj "Milionerów" w Max.
Ile osób wygrało milion w "Milionerach"?
Do tej pory mieliśmy siedmiu milionerów w polskiej edycji programu. Krzysztof Wójcik sięgnął po najwyższą nagrodę w 2010 roku. W 2018 roku emerytowana nauczycielka Maria Romanek została drugą polską milionerką, a jako trzecia, w 2019 roku, czek otrzymała Kasia Kant-Wysocka. Dwa lata później bank rozbił muzykolog Jacek Iwaszko, a w 2022 roku piątym milionerem został Tomasz Orzechowski, który zasłynął niezwykle opanowaną grą. Na początku 2024 roku szóstym milionerem został Mateusz Żaboklicki. Tomek Boruch dołącza do grona zwycięzców jako siódmy.
- Tego nie było w TV! Uczestnicy "The Traitors. Zdrajcy" śpiewają polskie przeboje Ada przeprowadziła się do... Poznania. Chce być bliżej Bartka?