Przemek Klima w 13. sezonie programu dołączył do jury "MasterChefa". Jest szefem kuchni i współwłaścicielem pierwszej i jedynej w Polsce restauracji odznaczonej dwoma gwiazdkami w prestiżowym przewodniku Michelin Guide. To nie będzie debiut Przemka Klimy w telewizyjnym programie kulinarnym. Wcześniej, jako szef kuchni, gościnnie oceniał zawodników w 9. i 10. sezonie „MasterChefa” oraz w 6. serii „MasterChefa Juniora”. Był gościem w "MasterChef Nastolatki" i dał się poznać jako wymagający i niezwykle oddany gotowaniu szef kuchni.
Jakie tytułowy "MasterChef" powinien mieć kluczowe cechy?
Wiesz co, musi mieć na pewno obsesję na punkcie gotowania. Musi całkowicie się oddać gotowaniu i tylko to robić, bo nie można wszystkiego robić. Tak samo jak w sporcie, nie można być dobrym w każdej z dyscyplin, musisz być tylko w jednej najlepszy. Tam jest gotowanie, gotowanie, jeszcze raz gotowanie i tylko kształcenie się w tym kierunku.
Przemek dużą wagę przywiązuje do staranności, porządku w miejscu pracy i odpowiedniej organizacji. Na co jeszcze szef kuchni zwraca szczególną uwagę?
Żeby wybrać Masterchefa, prawdziwego szefa kuchni w tym programie, to na pewno ta osoba musi być mocno zaangażowana w tę profesję. Musi mieć błysk w oku i przede wszystkim mieć smak, bo bez tego nie będzie szefem kuchni na pewno.
Przemek osiągnął ogromny sukces zawodowy. Jego restauracja Bottiglieria1881 jest znana na całym świecie. Czy ma jakąś radę dla młodych kucharzy, którzy marzą o wielkiej karierze w gastronomii?
Rada jest jedna. Ciężka praca i nadgodziny, bo w naszej pracy pracuje się więcej niż 8 godzin. Jednak to jest praca wielogodzinna. Ja to niekiedy porównuję do takiego biegu, że cały czas się biegnie, mało się odpoczywa. Ale później, jak dobrze wyjdzie, jest dobry rezultat.
Premiera 1. odcinka już 1 września o 19:30 w TVN.
Przemysław Klima — prowadzący "MasterChef"
Pasję do gotowania odkrył bardzo wcześnie zainspirowany gotowaniem mamy, która przygotowywała posiłki dla niego i jego brata. Chwilę później rozpoczął naukę w szkole gastronomicznej i zdobywał pierwsze doświadczenia w krakowskich restauracjach hotelowych, co doprowadziło go do dołączenia do ekipy Ancory, jednej z pierwszych restauracji w Krakowie zajmującej się nowoczesnym fine diningiem. Następnym krokiem była Warszawa i restauracje Amaro i Senses, które zdobyły pierwsze gwiazdki Michelin dla Polski, a potem staże w najlepszych restauracjach świata jak Noma, czy Kadeau.
W 2019 roku wrócił do Krakowa by objąć stery w Bottiglieria1881. Pierwszą gwiazdkę zdobył w rok od otwarcia, a drugą w 2023. W kuchni Przemka króluje Małopolska i jej sezonowe bogactwa – od ziół i owoców wyhodowanych przez lokalnych farmerów, do grzybów i dziczyzny, z których powstaje wielodaniowe menu degustacyjne.
Ponieważ gotowanie Przemka jest głęboko osadzone w tradycyjnym, domowym gotowaniu, w kwietniu 2024 otworzył kolejną restaurację Bufet, gdzie serwuje klasyki polskiej kuchni ugotowane z niezwykłą starannością. Uzupełnieniem tego powrotu do korzeni jest również książka „Fun Dining”, w której dzieli się swymi ulubionymi przepisami na proste dania.
- Przepis na polędwicę Wellington według Przemysława Klimy. Wyborna! Przepis na ulubiony azjatycki sos Tomka Jakubiaka! Jeden składnik podbija smak!
Źródło: TVN