Zobacz GalerięKobieta na krańcu świata - Making ofPrzez ostatnie miesiące Martyna Wojciechowska wraz z ekipą podróżowała na krańce świata w poszukiwaniu kobiet, które inspirują, opowiadają o tym, co dziś jest najważniejsze i najbardziej aktualne. Na realizację niektórych z tematów prowadząca czekała wiele lat, ale w życiu na dobre rzeczy warto czekać... Zobaczcie galerię zdjęć z ostatniego odcinka tej serii!
Zobacz GalerięKobieta na krańcu świata - USAMówi się starość nie radość… ale czy aby na pewno? Bohaterki tego odcinka programu “Kobieta na Krańcu Świata” zdają się mieć na ten temat zgoła odmienne zdanie i pokażą Martynie, że starość to Radość! Tym razem Martyna za cel obrała słoneczną Florydę, która znana jest m.in. jako ulubione miejsce Amerykanów na spędzenie swojej emerytury. Przeprowadzają się tutaj, by jesień swojego życia spędzić spacerując brzegiem morza, oglądając zachody słońca i spędzając czas w gronie najbliższych. Jednak dla Donny i jej koleżanek z zespołu to zdecydowanie za mało! Dziewczyny z Kalendarza to grupa trzydziestu kobiet w wieku od 52 do 82 lat, które połączyła pasja do tańca i aktywności fizycznej. Spotykają się na treningach kilka razy w tygodniu oraz biorą udział w prawie 200 występach rocznie! Swoim kolorowym i radosnym repertuarem umilają czas pensjonariuszom domów spokojnej starości oraz wspierają finansowo szkolenia psów przewodników.
Zobacz GalerięKobieta na krańcu świata - BrazyliaOd ponad dekady Brazylia zajmuje pierwsze miejsce w niechlubnych statystykach zabójstw osób transpłciowych. Każdego roku transfobia zbiera tu śmiertelne żniwo - ponad sto ofiar. W kolejnym odcinku programu “Kobieta na Krańcu Świata” Martyna odwiedzi Fortalezę, gdzie mieszka aktywistka Lara Nicole. Lara mówi, że jej największym marzeniem jest dożyć 40 lat, bo średnia długość życia osób transpłciowych w Brazylii to 35. W wyniku ogromnego wykluczenia społecznego, blisko 90% kobiet transpłciowych zmuszonych jest pracować na ulicy, gdzie narażone są na wszelkie formy przemocy. To dlatego Lara otworzyła drzwi swojego tęczowego domu i stworzyła Casa Transformar – bezpieczne miejsce wsparcia dla osób ze społeczności LGBTQ+.
Zobacz GalerięKobieta na krańcu świata: KanadaW Kanadzie Martyna poznaje kobietę o sile i pasji, która przenosi góry. Matricia Bauer mieszka w samym sercu Parku Narodowego Jasper w Górach Skalistych. W lokalnej społeczności jest znana jako przewodniczka, liderka i artystka grająca na bębnie w rytmie bicia serca. Matricia jest przedstawicielką rdzennej ludności Kri. Jako pięcioletnia dziewczynka została odebrana swojej rodzinie w ramach programu rządowego znanego jako „branka lat 60.”. Za jego sprawą tysiące dzieci ze społeczności rdzennych trafiło do przymusowych adopcji do białych rodzin klasy średniej. Celem była przymusowa asymilacja z zachodnim społeczeństwem poprzez wykorzenienie dzieci z ich kultury i społeczności. Zobaczcie galerię zdjęć z 5. odcinka 14. sezonu programu "Kobieta na krańcu świata".
Zobacz GalerięKobieta na krańcu świata - HongkongMartyna wyrusza w podróż przez Azję i Europę, żeby poznać historię najmłodszej, jak do tej pory, bohaterki programu „Kobieta na krańcu świata”. Pierwszym przystankiem jest Hongkong - miasto wieżowców, nowych technologii i biznesu. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma firma Hanson Robotics, która stworzyła Sophię, czyli najbardziej rozpoznawalnego robota humanoidalnego na świecie! Z Hongkongu Martyna podąża za nią do Londynu, żeby sprawdzić, co sprawia, że Sophia wzbudza na świecie tak skrajne emocje. Sophia to kobieta-robot i nie lada gwiazda. Randkowała już z Willem Smithem, śpiewała z Jimmym Fallonem, wygłosiła przemowę podczas posiedzenia ONZ i znalazła się na okładkach licznych czasopism. I choć nie jest najbardziej nowoczesnym i zaawansowanym robotem humanoidalnym na świecie, to jej istnienie wciąż wzbudza kontrowersje oraz prowokuje do dyskusji na temat sztucznej inteligencji i jej zastosowania w codziennym życiu. Ale czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja i czy naprawdę może przejąć kontrolę nad ludźmi? Czy wręcz przeciwnie, może przysłużyć się do rozwoju nauki i medycyny, a roboty humanoidalne mogą w przyszłości być naszymi pomocnikami, którzy wyręczą nas w rutynowych zadaniach i dotrzymają nam towarzystwa? Na te pytania nie odpowiemy w kolejnym odcinku programu „Kobieta na krańcu świata”, bo wciąż trudno określić: „Sztuczna czy inteligencja”?
Zobacz GalerięKobieta na krańcu świata - UkrainaBohaterki tego odcinka powierzyły swoje niełatwe historie Martynie, żeby przerwać milczenie i żeby świat się dowiedział o dramatach, które dzieją się każdego dnia niemal w sercu Europy, na oczach całego świata. Wraz z emisją odcinka programu „Kobieta na krańcu świata” z Ukrainy pod tytułem „Zwyczajna kobieta” wystartuje również zbiórka pieniędzy na rzecz kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej w tej wojnie. Więcej na stronie Fundacji UNAWEZA unaweza.org
Zobacz GalerięKobieta na krańcu świata - PanamaTen odcinek programu „Kobieta na krańcu świata” pod tytułem „Znikająca wyspa” zachwyci Was zjawiskowymi widokami z archipelagu San Blas w Panamie. Ale to raj, który lada moment możemy utracić. Wyspy regionu Guna Yala w Panamie toną wraz z stale podnoszącym się poziomem morza. Są domem dla rdzennej ludności Guna, której przedstawiciele już teraz nazywani są jednymi z pierwszych uchodźców klimatycznych na świecie. Kandra walczy o to, by to, co ważne dla ludności Guna nie zaginęło. Jest aktywistką i edukatorką, działa też w miejscowym kongresie. Na co dzień pokazuje, że wszystko, co robimy dla planety ma znaczenie. Zna się na ekologicznych uprawach i uczy tego inne kobiety. Dba też o odbudowę raf koralowych współpracując z organizacją Reef2Reef Restoration. Jest pierwszą kobietą płetwonurkiem ze społeczności Guna.
Zobacz GalerięKobieta na krańcu świata - NigeriaW 2016 roku o Anji Ringgren Loven usłyszał cały świat. Wszystko to za sprawą jednego zdjęcia. Jest na nim uwieczniona wstrząsająca scena: kobieta poi wodą skrajnie wycieńczonego, bliskiego śmierci dwulatka w nigeryjskiej wiosce. Chłopiec został oskarżony o czary i wypędzony z domu. Błąkał się przez długi czas zanim nadeszła pomoc. Anja od lat działa w Nigerii, jest założycielką organizacji „Land of Hope”, która ratuje i daje bezpieczne schronienie dzieciom oskarżonym o czary. „Gdyby odwaga miała imię” to tytuł pierwszego odcinka nowego sezonu programu „Kobieta na krańcu świata”. Na to spotkanie Martyna czekała ponad 7 lat. Zobaczcie, jak teraz wygląda życie tej wyjątkowej kobiety, które swoje serce zostawiła w Afryce i która podarowała nowe życie chłopcu, o imieniu Hope. To była jedna z najważniejszych podróży w historii programu. Niezapomniana podróż na kraniec człowieczeństwa, gdzie słowo magia ma okrutne znaczenie. Wraz z emisją programu uruchamiamy zbiórkę środków na ratowanie dzieci oskarżonych o czary w Nigerii. Więcej na stronie Fundacji UNAWEZA unaweza.org W tym samym czasie na polskim rynku ukaże się także książka pod tytułem „Matka dzieci przeklętych”, która jest biografią Anji Ringgren Loven, bohaterki tego odcinka u „Kobieta na krańcu świata” (Wyd. Agora)
Zobacz GalerięSpotkanie prasowe z Martyną WojciechowskąW kinie Iluzjon odbyła się uroczysta prapremiera pierwszego odcinka 14 sezonu programu "Kobieta na krańcu świata"! Zobaczcie zdjęcie z tego wydarzenia.