Natalia Kukulska potwierdziła, że powstanie musical o jej mamie
10 czerwca 1950 roku urodziła się Anna Jantar, jednak z najbardziej lubianych artystek lat 70. Dzisiaj obchodziłaby 75. urodziny. Z tej okazji Natalia Kukulska opublikowała na swoim profilu na Instagramie posta, w którym zapowiedziała "kilka ekscytujących wydarzeń". Jednym z nich będzie musical o Annie, którego premiera zaplanowana jest na jesień 2026 roku. Nie wiadomo jednak, w jakim mieście i teatrze. Wiadomo natomiast, że autorkami libretta jest sama Natalia oraz...pisarka Ałbena Grabowska.
W tym roku w Opolu wyjątkowo zaśpiewam coś z jej repertuaru… i teraz wiadomość, przed którą mam ogromną tremę. Powstaje musical o Annie Jantar. Jego premiera przewidziana jest na jesień przyszłego roku. Nie zdradzę jeszcze w jakim mieście i teatrze… I choć sama zaskoczona jestem obrotem spraw, mam przyjemność was poinformować, że jestem autorką libretta wraz ze wspaniałą pisarką Ałbeną Grabowską. To niesamowite jak piosenki i ich treść współgrały z życiem mojej mamy. Mam nadzieję, że te wszystkie wieści sprawią wam przyjemność w ten urodzinowy dzień- napisała Natalia Kukulska.
Musical ma być artystycznym hołdem złożonym Annie, który ukaże jej życie i dorobek w nowoczesnej formie teatralnej.
Natalia Kukulska oddaje hołd mamie
To nie koniec wiadomości, którymi podzieliła się piosenkarka. Przypomniała o koncercie "Życia mała Garść" poświęconemu pamięci swoich rodziców z plejadą różnych wykonawców pod batutą Adama Sztaby, który ma odbyć się 12 października w łódzkiej Atlas Arenie. Ponadto Natalia Kukulska planuje wydanie zremasterowanych wersji utworów Anny Jantar, która ma ukazać się pod szyldem wytwórni MTJ.
Kim była Anna Jantar?
Uznawano ją za ikonę polskiego popu. Zadebiutowała w wieku 14 lat w zespole bigbitowym Szafiry. Występowała w poznańskich klubach studenckich oraz w teatrach Oktawa i Ósmy dzień. Była również związana z zespołem Waganci.
W 1972 roku Anna Maria Kukulska przyjęła pseudonim artystyczny Anna Jantar i rozpoczęła karierę solową. Do jej największych hitów należą: "Tyle słońca w całym mieście", "Nic nie może wiecznie trwać", "Radość najpiękniejszych lat" lub "Moje jedyne marzenie". Współpracowała m.in. z Budką Suflera, zespołem Perfect lub Tragap.
Koncertowała nie tylko w Polsce, ale również m.in. w Austrii, Czechosłowacji, Irlandii, Finlandii, Jugosławii, Szwecji, Związku Radzieckim, NRD, RFN, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych.
W 1980 roku zginęła w katastrofie lotniczej samolotu tu Ił-62 "Mikołaj Kopernik" lecącego z Nowego Jorku do Warszawy. Załoga zgłosiła wieży kontrolnej, że nie zaświecił się wskaźnik wysunięcia podwozia – taka awaria często się zdarzała w samolotach radzieckich. Później pękł wał turbiny, doszło do uszkodzenia silników i przebicia kadłuba, a kapitan utracił możliwość sterowania maszyną. Raport ustalający przyczyny katastrofy wysłano do Moskwy, która go odrzuciła - został on uznany przez tamtejsze władze dopiero w 1987 roku po katastrofie samolotu "Tadeusz Kościuszki". Wiadomo, że komunistyczne władze wymuszały na kierownictwie LOT oszczędności, co odbijało się negatywnie na bezpieczeństwie podczas przelotów Ił-62. Na przykład, wysyłano w rejs maszyny z drobnymi usterkami lub przeprowadzano w maszynach remonty według norm zakładających więcej wylatanych godzin, niż zalecał producent.
Autor: Agnieszka Szachowska
Źródło zdjęcia głównego: /MWMEDIA