Julia Kijowska. Specjalistka od trudnych emocji
Julia Kijowska w 2005 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną. Od 2006 do 2012 roku była aktorką Teatru Dramatycznego, od 2013 należy do zespołu warszawskiego Teatru Ateneum. Na dużym ekranie debiutowała rolą w filmie "Boisko bezdomnych" w reżyserii Kasi Adamik. Przełomową rolą okazała drugoplanowa postać Chai w wojennym dramacie "W ciemności" Agnieszki Holland (2011), za którą Kijowska została nominowana do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Wystąpiła u boku Marcina Dorocińskiego w głównej roli w "Miłości" Sławomira Fabickiego (2012) i "Serce, serduszko”" Jana Jakuba Kolskiego (2014), dołączyła do prestiżowej ekipy "aktorów Smarzowskiego", występując w "Drogówce" (2013) i "Pod mocnym aniołem" (2014).
Julia Kijowska należy do aktorek, które kojarzą się z repertuarem dramatycznym. Gra w kinie artystycznym, które pojawia się na festiwalach filmowych.
Szczęśliwie mogę uprawiać ten zawód w sposób, który mnie pociąga. I to akurat nie ma wiele wspólnego z komercyjną obecnością, ze ściankami czy czerwonymi dywanami.
Od razu wylądowałam na półce kina artystycznego. Dlaczego? Może tak jest, że sobą prowokujemy pewne rzeczy albo mamy jakieś warunki. Szczęśliwie się złożyło, że to jest taka droga, która mnie bardziej pociąga i interesuje. Mam absolutnie pokorną świadomość, że to nie jest tak, że my trzymamy wszystkie sznurki w rękach. Zawód aktora to jest zawód najemnika.
Zobaczcie całą rozmowę, by dowiedzieć się więcej.
Lipowo. Zmowa milczenia
Widzowie TVN i player.pl mogli oglądać Julię Kijowską w serialu "Lipowo. Zmowa milczenia". Aktorka wcieliła się w główną bohaterkę, Weroniką, która przenosi się do małej miejscowości, gdzie wpada w sam środek kryminalnej intrygi.
W "Lipowie" starałam się trochę wyjść z szufladki. Bohaterka ma wprawdzie sporo tajemnic, trudną przeszłość i jest pokomplikowana, ale założenie było takie, żeby ją odciążać z tego. Rysować ją grubą kreską, z przymrużeniem oka, z większym humorem. (...) To było fajne dla mnie. Bardzo ciekawe doświadczenie.
W ośmioodcinkowej historii „Lipowo. Zmowa milczenia” fani Playera poznają mieszkańców Lipowa – małej, sennej miejscowości otoczonej malowniczymi lasami i jeziorami na Kujawach. Życie tu przypomina sielankę, wszyscy się znają, szanują, mniej lub bardziej lubią, a głosem sumienia jest lokalny proboszcz. W rzeczywistości nad spokojnym Lipowem unosi się gęsta mgła tajemnicy, która spowija miasteczko od lat i wpisała się w jego krajobraz. A tutejsi ludzie doskonale nauczyli się w niej funkcjonować, prowadząc grę pozorów i perfekcyjnie chroniąc sekrety sąsiadów oraz, przede wszystkim, swoje. Na terytorium Lipowa spotykają się również dwa religijne światy: za dnia chrześcijański w lokalnej parafii oraz zakonie, w nocy – pogański na słynnej Polanie Czarownic na obrzeżach miejscowości.
Reporter: Małgorzata Czop
Źródło: tvn.pl