„Wylądowałam na półce kina artystycznego”. Rozmawiamy z Julią Kijowską

„Wylądowałam na półce kina artystycznego”. Rozmawiamy z Julią Kijowską
Role dramatyczne są jej znakiem rozpoznawczym. Grała u Holland, Smarzowskiego, Wasilewskiego czy Chajdas. Julia Kijowska w rozmowie z Małgorzatą Czop opowiedziała o budowaniu postaci, inspirującym spotkaniu z Bogusławem Lindą i serialu "Lipowo. Zmowa milczenia".

Julia Kijowska. Specjalistka od trudnych emocji

Julia Kijowska w 2005 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną. Od 2006 do 2012 roku była aktorką Teatru Dramatycznego, od 2013 należy do zespołu warszawskiego Teatru Ateneum. Na dużym ekranie debiutowała rolą w filmie "Boisko bezdomnych" w reżyserii Kasi Adamik. Przełomową rolą okazała drugoplanowa postać Chai w wojennym dramacie "W ciemności" Agnieszki Holland (2011), za którą Kijowska została nominowana do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Wystąpiła u boku Marcina Dorocińskiego w głównej roli w "Miłości" Sławomira Fabickiego (2012) i "Serce, serduszko”" Jana Jakuba Kolskiego (2014), dołączyła do prestiżowej ekipy "aktorów Smarzowskiego", występując w "Drogówce" (2013) i "Pod mocnym aniołem" (2014).

Julia Kijowska należy do aktorek, które kojarzą się z repertuarem dramatycznym. Gra w kinie artystycznym, które pojawia się na festiwalach filmowych.

Szczęśliwie mogę uprawiać ten zawód w sposób, który mnie pociąga. I to akurat nie ma wiele wspólnego z komercyjną obecnością, ze ściankami czy czerwonymi dywanami.
Julia Kijowska
Od razu wylądowałam na półce kina artystycznego. Dlaczego? Może tak jest, że sobą prowokujemy pewne rzeczy albo mamy jakieś warunki. Szczęśliwie się złożyło, że to jest taka droga, która mnie bardziej pociąga i interesuje. Mam absolutnie pokorną świadomość, że to nie jest tak, że my trzymamy wszystkie sznurki w rękach. Zawód aktora to jest zawód najemnika.
Julia Kijowska

Zobaczcie całą rozmowę, by dowiedzieć się więcej.

playerlove: Balonowy quiz z Julią Kijowską

Lipowo. Zmowa milczenia

Widzowie TVN i player.pl mogli oglądać Julię Kijowską w serialu "Lipowo. Zmowa milczenia". Aktorka wcieliła się w główną bohaterkę, Weroniką, która przenosi się do małej miejscowości, gdzie wpada w sam środek kryminalnej intrygi.

W "Lipowie" starałam się trochę wyjść z szufladki. Bohaterka ma wprawdzie sporo tajemnic, trudną przeszłość i jest pokomplikowana, ale założenie było takie, żeby ją odciążać z tego. Rysować ją grubą kreską, z przymrużeniem oka, z większym humorem. (...) To było fajne dla mnie. Bardzo ciekawe doświadczenie.
Julia Kijowska
Lipowo. Zmowa milczenia - o czym jest serial?

W ośmioodcinkowej historii „Lipowo. Zmowa milczenia” fani Playera poznają mieszkańców Lipowa – małej, sennej miejscowości otoczonej malowniczymi lasami i jeziorami na Kujawach. Życie tu przypomina sielankę, wszyscy się znają, szanują, mniej lub bardziej lubią, a głosem sumienia jest lokalny proboszcz. W rzeczywistości nad spokojnym Lipowem unosi się gęsta mgła tajemnicy, która spowija miasteczko od lat i wpisała się w jego krajobraz. A tutejsi ludzie doskonale nauczyli się w niej funkcjonować, prowadząc grę pozorów i perfekcyjnie chroniąc sekrety sąsiadów oraz, przede wszystkim, swoje. Na terytorium Lipowa spotykają się również dwa religijne światy: za dnia chrześcijański w lokalnej parafii oraz zakonie, w nocy – pogański na słynnej Polanie Czarownic na obrzeżach miejscowości.

Lipowo. Zmowa milczenia - bohaterowie
Lipowo. Zmowa milczenia: PAWEŁ (KRZYSZTOF WACH)
Lipowo. Zmowa milczenia: EWA (MAGDALENA ŻAK)
Lipowo. Zmowa milczenia: BARTEK (ANTONI SZTABA)
Lipowo. Zmowa milczenia: JANUSZ (MARCIN SZTABIŃSKI)
+11
Zobacz galerię

Reporter: Małgorzata Czop

Źródło: tvn.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości