Overpacking – dlaczego jest szkodliwy?
Każda produkcja wymaga zużycia zasobów takich jak woda i energia, co wpływa na szybkie ich wyczerpywanie i wzrost emisji gazów cieplarnianych. Dotyczy to również kartoników oraz pudełeczek, które następnie służą do zapakowania kosmetyków. Nie wystarczy więc jedynie ograniczyć konsumpcjonizm, czyli liczbę kupowanych produktów, by zadbać o środowisko. Należy również zwracać uwagę na to, jak produkty, które zamierzamy kupić, są zapakowane. Wątek ten został poruszony w 116. odcinku serialu "Detektywi" TVN.
- Widziałaś ten nowy sklep na rogu? Mają świetne kosmetyki. Nie mogłam się oprzeć, kupiłam dwa kremy do twarzy. Zobacz – mówi z podekscytowaniem do koleżanki jedna z pracownic biura detektywistycznego, jednocześnie pozbywając się folii i tektur podczas rozpakowywania prezentowanego produktu. - To jakiś żart? Ile ty jeszcze opakowań musisz zdjąć, żeby się dostać do kremu. To jest totalny overpacking – skomentowała koleżanka.
Czym jest overpacking? To zjawisko, które najprościej można wytłumaczyć jako nadmierne pakowanie produktów, tj. stosowanie nadmiernej ilości materiału opakowaniowego bądź używanie zbyt dużych opakowań w stosunku do wielkości zawartości.
Jakie kosmetyki kupować? Sposób na ograniczanie odpadów
Dalszy dialog bohaterek serialu "Detektywi" TVN, powstały na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ma walor edukacyjny i odzwierciedla to, co konsumenci powinni zrobić, by zawalczyć ze zjawiskiem overpackingu.
- No ale przecież wszystkie kosmetyki są tak pakowane – oznajmiła zadowolona z zakupu i lekko zdezorientowana uwagą koleżanki pani detektyw. - Niekoniecznie. Ja kupuję kremy w szklanych słoiczkach. Bez dodatkowych opakowań, bez generowania śmieci, gazów cieplarnianych i bez niepotrzebnego zużywania energii, i surowców – wyjaśniła koleżanka. - Kasia ma rację. Do wielu sklepów można przyjść z pustym opakowaniem po produkcie i ponownie go wykorzystać. Jest eko i w dodatku taniej – wtórowała dołączająca do dyskusji kolejna pracownica biura detektywistycznego.
Wybieranie produktów minimalnie opakowanych (najlepiej w materiały nadające się do recyklingu lub upcyclingu) oraz wdrożenie w życie nawyku ponownego napełnienia niektórych opakowań po kosmetykach, np. słoików po kremach, to niewymagające dużego wysiłku indywidualne działania, które mają pozytywny wpływ na stan środowiska oraz klimat. Warto więc być świadomym klientem i pamiętać o innych możliwościach zakupu kosmetyków. Już samo napełnianie w drogerii własnych, przyniesionych z domu słoiczków wielokrotnego użytku ulubionymi kremami, pozwala ograniczyć ilość śmieci w środowisku, zasoby, ale też pieniądze.