Zrezygnuj z jednorazówek i uratuj Ziemię
Coraz częściej w mediach pojawiają się przerażające obrazy plaż i wód zaśmieconych rozkładającym się setki, a nawet tysiące lat plastikiem. Nikt z nas zapewne nie chciałby żyć w środowisku, którego stałym elementem krajobrazu są sterty odpadów. Aby zapobiec dalszemu procesowi zanieczyszczania naszej planety, trzeba więc zminimalizować korzystanie z produktów jednorazowego użytku, które w znacznej mierze produkowane są zwykle ze wspomnianych wyżej tworzyw sztucznych. Kluczem do sukcesu jest promowanie drugiego obiegu, recyklingu oraz produktów wielokrotnego użytku. Wykorzystujmy ponownie to, co już mamy, a podczas zakupu żywności czy dań na wynos, używajmy własnych opakowań. Godny naśladowania przykład został zawarty w 131. odcinku serialu "Detektywi" TVN, którego fragment zrealizowano na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
- Za rogiem stacja benzynowa, może skoczymy na kawę? – zaproponowała w trakcie przerwy w pracy jedna z bohaterek serialu. - Ty nosisz kubek ze sobą? – zapytał towarzyszący jej kolega. - Chcę kawę na wynos – oznajmiła kobieta. - Przecież dadzą ci w jednorazowym kubku, jak poprosisz – kontynuował pracownik biura detektywistycznego. - Po co? Z własnym kubkiem jest taniej i bardziej ekologicznie – wyjaśniła.
Opłata od opakowań jednorazowych
W maju 2019 roku na terenie Unii Europejskiej została przyjęta dyrektywa SUP (Single-Use Plastics), której celem jest ograniczenie korzystania z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jej przepisy zawarto w polskim prawie na mocy Ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw.
Co to oznacza w praktyce? Na przedsiębiorców nałożono szereg dodatkowych obowiązków i zakazów, m.in. obowiązujący od 24 maja 2023 roku cel dot. ograniczenia stosowania najbardziej zanieczyszczających środowisko produktów. Konsumenci korzystający z opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych muszą liczyć się z poniesieniem dodatkowych opłat podczas zakupów czy zamawiania jedzenia na wynos. Jakie są stawki? Zostały one określone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami, i wynoszą min.:
- 20 groszy za kubek na napoje, w tym pokrywkę i wieczko;
- 25 groszy za pojemnik na żywność (pudełko, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczenia w nim żywności).
Przedsiębiorcy zobowiązani są od 1 lipca 2024 r. do zapewnienia klientom opakowań, wytworzonych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne (w tym innych niż tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji) lub opakowań wielokrotnego użytku.