Recykling butelek z nakrętkami
Przepis, który nałożył na producentów obowiązek mocowania nakrętek do butelek na stałe, wzbudził wśród niektórych konsumentów negatywne emocje. Niesłusznie, ponieważ cel tego działania znacznie przewyższa wagą ewentualne niedogodności, które powstają z braku możliwości oderwania nakrętki podczas spożywania napojów. Celem tym jest wspieranie recyklingu i szerzenie świadomości na temat poprawnego segregowania odpadów.
Korzyści płynące z recyklingu są wielorakie. - Dzięki ponownemu wykorzystaniu tworzyw, które już istnieją na rynku, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych oraz obniżamy emisję substancji szkodliwych. W procesie recyklingu wydziela się znacznie mniej CO2 niż przy wytwarzaniu materiałów z zasobów naturalnych – czytamy na stronie gov.pl. Co za tym idzie? Dzięki recyklingowi mamy szansę na to, by w przyszłości w naszych jeziorach, rzekach i morzach nie pływały tony plastiku, a lasy oraz plaże były czyste i tym samym bezpieczne podczas korzystania z ich uroków. Mamy również szansę, by oddychać niezanieczyszczonym powietrzem i powstrzymać globalne ocieplenie.
Warto więc iść śladem bohaterki serialu "Detektywi" TVN i edukować swoich znajomych w dziedzinie ekologii.
- I co? Następny, który nie radzi sobie z przymocowaną nakrętką? – słyszymy ironiczną uwagę kobiety, która przygląda się pijącemu butelkowaną wodę koledze. - No urwała mi się – odpowiedział pracownik biura detektywistycznego. - No to dopilnuj chociaż, żeby trafiła z butelką do żółtego kosza na śmieci. Pójdzie do recyklingu z całym opakowaniem – zauważyła koleżanka. - Zadowolona? – dopytał młody mężczyzna, nakładając nakrętkę ponownie na butelkę. - To nie chodzi o to, żebym ja była zadowolona, tylko żeby te nakrętki trafiały tam, gdzie powinny. A niedługo nawet kaucję za butelkę ci zwrócą – zaznaczyła pani detektyw.
System kaucyjny – na czym polega, kiedy wejdzie w życie?
Wspomniany przez bohaterkę serialu system kaucyjny rzeczywiście niebawem wpisze się w codzienność wszystkich Polaków, ponieważ zacznie obowiązywać już w 2025 roku. System, podobnie jak w przypadku wprowadzenia obowiązku mocowania nakrętek do butelek, ma promować recykling i ponowne wykorzystanie opakowań.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy, że systemem kaucyjnym objęte będą napoje w opakowaniach takich jak:
- butelki PET o pojemności do 3 litrów;
- puszki metalowe o pojemności do 1 litra;
- butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.
Opakowania, za które sprzedawcy pobiorą kaucję, będą oznakowane logotypem systemu kaucyjnego. Kaucja będzie naliczana dopiero przy kasie. Jej wysokość wyniesie 50 groszy na butelki PET i puszki, 1 zł na butelki szklane. Jak ją odzyskać? Wystarczy zwrócić opróżnione, niezgniecione opakowanie do jednego z punktów zbiórki. Można to zrobić bez okazywania paragonu.
Gdzie będą się znajdować wspomniane punkty zbiórki? - Obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony jest na sklepy powyżej 200 m2, a małe sklepy poniżej 200 m2 mogą dobrowolnie przystępować do systemu – czytamy na stronie rządowej gov.pl.