Ezkiel Mitchell, utalentowany kowboj i mistrz ujeżdżania byków, w rozmowie z Marcinem Prokopem, podzielił się swoimi doświadczeniami. Dowiedz się, na czym polega ten ekstremalny sport, jakie są jego zasady i jakie wyzwania stają przed zawodnikami.
Zasady i Kryteria Ujeżdżania Byków
Ujeżdżanie byków to dyscyplina, która wymaga niezwykłej odwagi, siły i precyzji. Mitchell wyjaśnia, że celem zawodnika jest utrzymanie się na grzbiecie byka przez 8 sekund, co może wydawać się krótkim czasem, ale w rzeczywistości jest to wieczność, gdy walczy się z ważącym kilkaset kilogramów zwierzęciem.
Ocena Zawodnika: Najwyższą punktacją, jaką można zdobyć, jest 100 punktów. Oceniane jest zarówno opanowanie, jak i styl jeźdźca. "To wynik perfekcyjny", mówi Mitchell. "Oceniane jest opanowanie i styl jeźdźcy, a same byki oceniane są według wielu kryteriów."
Ocena Byka: Byki również są oceniane według różnych kryteriów, takich jak wysokość podskoków i zamaszystość wjeżdżania. "Laik może pomyśleć, że walczymy przeciwko bykom, ale tak naprawdę walczymy wspólnie z nimi," dodaje Mitchell. "Ja chcę go ujeździć, a on się sprzeciwia. Ale jeśli będziemy współpracować, to razem zostaniemy wynagrodzeni."
Zagrożenia i Bezpieczeństwo
Ujeżdżanie byków to sport ekstremalny, który niesie ze sobą wielkie ryzyko. "Wiele obrażeń porównywanych jest do tych u ofiar wypadków samochodowych i innych poważnych urazów," mówi Mitchell. "Podczas ujeżdżania byka ludzkie ciało może zostać uszkodzone na wiele sposobów, w efekcie zakończyć się śmiercią."
Sprzęt Ochronny: Bezpieczeństwo jest kluczowe. Mitchell pokazuje swoje wyposażenie: rękawice, specjalne buty, kask zaprojektowany do ochrony przed uderzeniami rogami i kamizelkę ochronną. "To najważniejsza część sprzętu. Jedyna, która mnie utrzymuje na grzbiecie. Nie ma siodła, nie ma nic. Mam tylko to," tłumaczy.
Ezkiel Mitchell jest żywym dowodem na to, że ujeżdżanie byków to więcej niż sport — to styl życia, który łączy odwagę, siłę i szacunek do zwierząt. W wywiadzie dla Marcina Prokopa w programie "Niezwykłe Stany Prokopa" Mitchell pokazuje, że mimo ryzyk i wyzwań, pasja do rodeo jest nieodłączną częścią jego życia. To sport dla tych, którzy nie boją się wyzwań i są gotowi poświęcić wszystko, by osiągnąć doskonałość.
Zobacz również:
- Zobacz, jak bawiliśmy się podczas SGP Polski w Gorzowie Wielkopolskim!
- "To będzie kabaret". Zabawne komentarze Małgosi Rozenek-Majdan w "Pokonaj mnie, jeśli potrafisz"
Autor: M Kijewska