Piotr zadzwonił do siostry w sprawie wojny o saletrę. Pomogła?

Milionerzy: Na pytanie o pustynię nie znał odpowiedzi ani gracz, ani przyjaciel pod telefonem
Piotr Szczechula w środę zdążył odpowiedzieć na trzy pierwsze pytania. W dzisiejszym odcinku kontynuował swoje zmagania w drodze do miliona złotych. Tuż przed progiem gwarantowanym usłyszał pytanie, na które nie znał odpowiedzi.

"Milionerzy" - gdyby nie ta nieszczęsna pustynia...

Piotr, mieszkaniec podradomskich Mazowszanów w czwartek rozpoczął swoją grę od ciekawego pytania:

Które nie rozróżniają słodkiego smaku?

A) ludzie

B) króliki

C) psy

D) koty

Od razu zdecydował się odrzucić odpowiedź A., co do reszty miał jednak spore wątpliwości. Poprosił więc o użycie koła 50:50. Na ekranie pozostały odpowiedzi: ludzie oraz koty. Wybranie tej prawidłowej okazało się formalnością.

W dalszych pytaniach Piotr musiał wykazać się wiedzą historyczną i znajomością wiersza Kaczka Dziwaczka. Żeby zdobyć gwarantowaną sumę czterdziestu tysięcy złotych musiał odpowiedzieć na pytanie:

Która pustynia znalazła się w granicach Chile w wyniku wojny o Pacyfik nazywanej też wojną o saletrę?

A) Gobi

B) Kara-kum

C) Namib

D) Atakama

- Powiem tak, Namib kojarzy mi się z Afryką. Gobi wydaje mi się, że to jest pustynia w Azji. Zostałoby Kara-kum i Atakama - myśli głośno Piotr. Nie będąc pewnym odpowiedzi gracz decyduje się zadzwonić do swojej starszej siostry, Agaty. - Bardziej bym stawiała na Karakum - sugeruje Agata i utwierdza brata w jego podejrzeniach.

Niestety oboje nie mają racji. Piotr zaznacza odpowiedź B) i chwilę później słyszy:

- Niestety chodzi o Atakamę u wybrzeży Pacyfiku. Gdy odkryto tam bogate zasoby mineralne w drugiej połowie XIX wieku, Chile, Peru, Boliwia rozpoczęły walkę o ten właśnie region.

Gracz opuszcza studio z gwarantowanym tysiącem złotych.

Oglądajcie "Milionerów" od poniedziałku do czwartku o 20:55 w TVN i Playerze!

Ile osób wygrało milion w "Milionerach"?

Do tej pory mieliśmy sześciu milionerów w polskiej edycji programu. Krzysztof Wójcik sięgnął po najwyższą nagrodę w 2010 roku. W 2018 roku emerytowana nauczycielka Maria Romanek została drugą polską milionerką, a jako trzecia, w 2019 roku, czek otrzymała Kasia Kant-Wysocka. Dwa lata później bank rozbił muzykolog Jacek Iwaszko, a w 2022 roku piątym milionerem został Tomasz Orzechowski, który zasłynął niezwykle opanowaną grą. W marcu 2024 roku do grona milionerów dołączył poeta i fotograf Mateusz Żaboklicki z Warszawy.

Mateusz Żaboklicki i Hubert Urbański
Mateusz Żaboklicki i Hubert Urbański

Anna Szafrańska

Źródło: TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości