Co opatentował Ludwik Mękarski? To pytanie pokona uczestnika

Milionerzy
Milionerzy: Maciej zaryzykował w pytaniu spoza jego dziedziny
Milionerzy: Maciej zaryzykował w pytaniu spoza jego dziedziny
Milionerzy: Anna poprosiła publiczność o pomoc, a ta się pomyliła!
Milionerzy: Anna poprosiła publiczność o pomoc, a ta się pomyliła!
Maciek Jasiak był graczem w poniedziałkowym odcinku "Milionerów"

Milionerzy. Maciek Jasiak. Czy ryzyko popłaciło?

Maciek Jasiak pracuje jako analityk AML, czyli przciwdziała praniu brudnych pieniędzy. Wychował się w Starachowicach a mieszka w Warszawie. W wolnych chwilach ogląda mecze, czyta książki, ogląda programy historyczne i oczywiście "Milionerów".

Dwa pierwsze koła Maciek poświęcił na pytanie za 10 tysięcy złotych. A brzmiało ono:

Jeśli namoczymy kurze jajo w wywarze z czerwonej kapusty z dodatkiem octu, jego skorupka zabarwi się:

A: na czerwono

B: na niebiesko

C: na złoto

D: na pomarańczowo

O ile wskazanie publiczności nie było jednoznaczne, tak telefon do przyjaciela rozwiał jakiekolwiek wątpliwości. Żona Agnieszka od razu wskazała, że może chodzić o kolor niebieski. I miała rację. Maciej dzięki jej pomocy wygrał 10 tysięcy złotych. Za chwilę padło pytanie za 20 tysięcy złotych:

Ludwik Mękarski w 1873 roku opatentował sposób mieszania pary wodnej z powietrzem pod wysokim ciśnieniem, który wykorzystał do napędu:

A: tramwajów

B: samolotów

C: promów

D: sterowców

- Na pewno można odrzucić odpowiedź B, samolotów, ponieważ samolotów wtedy jeszcze nie było - wydedukował gracz. - Odrzuciłbym też odpowiedź A, tramwajów, ponieważ tramwaje jeżdżą na zupełnie coś innego - uznał Maciek. Nie będąc pewnym żadnej z odpowiedzi zdecydował się na 50:50. Odpowiedzi, które pozostały to: tramwaje i promy. Odrzuciwszy wcześniej odpowiedź A, Maciej stawia na promy i ryzykuje 19 tysięcy złotych.

- Ludwik Mękarski w 1873 roku opatentował sposób mieszania pary wodnej z powietrzem pod wysokim ciśnieniem, który wykorzystał do napędu promów. To jest Twój wybór. Przełom XIX i XX wieku. Ten sposób wykorzystywany był m.in. w Nantes, w Paryżu i w Bernie. Chodziło o tramwaje - poinformował Hubert Urbański i tym samym zakończył Maćka grę.

Oglądaj "Milionerów" w Playerze!

Ile osób wygrało milion w "Milionerach"?

Do tej pory mieliśmy siedmiu milionerów w polskiej edycji programu. Krzysztof Wójcik sięgnął po najwyższą nagrodę w 2010 roku. W 2018 roku emerytowana nauczycielka Maria Romanek została drugą polską milionerką, a jako trzecia, w 2019 roku, czek otrzymała Kasia Kant-Wysocka. Dwa lata później bank rozbił muzykolog Jacek Iwaszko, a w 2022 roku piątym milionerem został Tomasz Orzechowski, który zasłynął niezwykle opanowaną grą. Na początku 2024 roku szóstym milionerem został Mateusz Żaboklicki. Tomek Boruch dołącza do grona zwycięzców jako siódmy.

Reporter: Anna Szafrańska

Źródło: TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości