Magda Gessler już po raz kolejny pojawi się w roli jurorki w programie "MasterChef". Będzie oceniać, wspierać i kibicować uczestnikom, którzy zawalczą o miano MasterChefa. Jakie wskazówki dla młodych kucharzy ma restauratorka?
Żeby wyjechali za granicę i nauczyli się gotować.- odpowiedziała Magda Gessler
Magda Gessler w wielu wywiadach podkreśłała, że gotowanie to nie tylko ogromna pasja i miłość do jedzenia, ale umiejętności, które można nabyć wyłącznie poprzez praktykę.
Trzeba nauczyć się podstaw. Myć naczyń, potem przechodzić do innych zadań, ale w bardzo ostrym rygorze dyscyplinarnym, ponieważ kuchnia to jest: dyscyplina, talent i bezgraniczna praca. Jest pasja i miłość, jeśli nie ma tego, nie ma absolutnego poświęcenia dla tego zawodu, to ten zawód nie istnieje. Tu nie ma przeproś.- dodała Magda Gessler.
W nowym sezonie programu czekają nas wyjątkowe przepisy oraz nowe i zaskakujące konkurencje. Poznamy pełnych pasji i zaangażowania uczestników, kórych jury wybrało sposród setek kandydatów. Oglądajcie nowy sezon "MasterChefa" już jesienią w TVN i MAX.
Kogo zobaczymy w jury?
Magda Gessler
Magda Gessler była znaną osobą w Polsce zanim jeszcze pojawiła się w telewizji. Jest właścicielką restauracyjnego imperium, otworzyła ponad 20 restauracji i kawiarni. Co roku odwiedza je ponad milion gości. Jej flagową restauracją jest restauracja „U Fukiera”, mieszcząca się na starym mieście w Warszawie, która posiada rekomendacje przewodnika Michelin. Podawane są w niej dania kuchni staropolskiej przygotowane według autorskich receptur z najlepszych produktów regionalnych. Jej potrawami „U Fukiera” zachwycały się takie sławy jak Sharon Stone, Naomi Cambell, Nicolas Sarkozy z żoną Carlą Bruni czy Bill Clinton.
W swoich restauracjach nie tylko wymyśla nowe potrawy, ale zwraca uwagę na najdrobniejszy szczegóły. Pilnuje, by w jej lokalach był wysoki standard zarówno jedzenia, obsługi, a także wystroju, który często sama projektuje. Ukończyła Akademię Sztuk pięknych w Madrycie. Wydała bestseller’owe książki „Kuchnia – moja pasja” oraz „Kocham gotować. Przepis na życie”. W 2011 otrzymała statuetkę Wiktora w kategorii „Największe odkrycie telewizyjne”. Rok później została nagrodzona w plebiscycie Telekamery w kategorii „Osobowość telewizyjna”.
Michel Moran
Michel Moran to juror polskich edycji kulinarnego show „MasterChef”, „MasterChef Junior” i "MasterChef Nastolatki". Charyzmatyczny, dowcipny i bardzo utalentowany szef kuchni z Francji szybko podbił serca telewidzów, uczestników programu i pozostałych jurorów.
Już od 14 roku życia zgłębiał meandry sztuki kulinarnej. Uczył się w paryskiej szkole hotelarstwa „Jean Doruant”, a praktyki zawodowe odbywał w pięciogwiazdkowym hotelu Royle Monceau mieszczącym się w Paryżu oraz w restauracji odznaczonej dwiema gwiazdkami Michelin – Le Jardin, gdzie szefami kuchni były takie osobistości Gabriel Biscaye czy Bernard Loiseau.
Kolejne doświadczenie zawodowe Michel Moran zdobywał w restauracjach zlokalizowanych w różnych zakątkach Europy m.in. w Genewie, Szwajcarii, Niemczech oraz Luksemburgu, gdzie poznał swoją żonę i przyjechał za nią do Polski.
Od 2004 roku posiada własną restaurację w Warszawie, która nieprzerwanie od 2005 roku jest miejscem rekomendowanym przez przewodnik Michelin.
Michel Moran znany jest również z programu „Doradca smaku”, gdzie wielbiciele dobrej kuchni mogli obejrzeć pracę sławnego kucharza i zaczerpnąć inspiracji dla swoich kuchennych wyczynów.
Oprócz tego występował również w programie „Kolekcja smaków”, w którego czasie zapraszał na kolację różne osobistości ze świata sportu, filmu czy telewizji. Czy gościom Michela posmakują przygotowane przez niego potrawy i czym porozmawiają przy wspólnym stole? Tego właśnie dowiadujemy się, oglądając program.
Przemysław Klima
Pasję do gotowania odkrył bardzo wcześnie zainspirowany gotowaniem mamy, która przygotowywała posiłki dla niego i jego brata. Chwilę później rozpoczął naukę w szkole gastronomicznej i zdobywał pierwsze doświadczenia w krakowskich restauracjach hotelowych, co doprowadziło go do dołączenia do ekipy Ancory, jednej z pierwszych restauracji w Krakowie zajmującej się nowoczesnym fine diningiem. Następnym krokiem była Warszawa i restauracje Amaro i Senses, które zdobyły pierwsze gwiazdki Michelin dla Polski, a potem staże w najlepszych restauracjach świata jak Noma, czy Kadeau.
W 2019 roku wrócił do Krakowa by objąć stery w Bottiglieria1881. Pierwszą gwiazdkę zdobył w rok od otwarcia, a drugą w 2023. W kuchni Przemka króluje Małopolska i jej sezonowe bogactwa – od ziół i owoców wyhodowanych przez lokalnych farmerów, do grzybów i dziczyzny, z których powstaje wielodaniowe menu degustacyjne.
- Przepis na polędwicę Wellington według Przemysława Klimy. Wyborna! Przepis na ulubiony azjatycki sos Tomka Jakubiaka! Jeden składnik podbija smak!
Autor: Ania Szafrańska
Źródło: TVN